Dziecko wybucha płaczem i demonstruje złość? To 1 z 7 znaków, że jesteś dobrym rodzicem

Co to znaczy być dobrym rodzicem?
Co to znaczy być dobrym rodzicem? Fot. Francisco Osorio/http://bit.ly/1uCDakF/CC BY
Nie mów "nie płacz", nie zabraniaj, nie krzycz, nie zmuszaj – współcześni rodzice wiedzą coraz więcej o tym, co robią źle. Eksperci na podstawie dekad doświadczeń i obserwacji potrafią doskonale wypunktować najczęstsze rodzicielskie błędy. Jednak z dziecięcych zachowań i reakcji można wyczytać też to, co dobre. Oto 7 sygnałów, że jesteś dobrym rodzicem wskazanych przez psychologów.


1. Dziecko okazuje przy tobie smutek i złość
Jeśli twoje dziecko bez skrępowania wybucha przy tobie głośnym płaczem i bez lęku okazuje złość, masz powody do radości. Według psychologów to dowód, że czuje się przy tobie bezpiecznie. Swobodne okazywanie silnych emocji wymaga okoliczności, w których dziecko wie, że nie spotka je za to nic przykrego. Nikt go nie zawstydzi i nie skarci. Brawo!2. Dziecko przychodzi do ciebie, kiedy ma problem
Takie zachowanie świadczy o tym, że dziecko ci ufa i wie, że otwartość, choć czasem trudna, jednak się opłaca. Pielęgnuj to! W przyszłości to zaufanie może pomóc wam rozwiązywać coraz poważniejsze kłopoty.


3. Dziecko nie boi się twoich reakcji
Jeśli twoje dziecko przychodzi do ciebie z nowymi pomysłami, nie boi się przyznać do błędu, to znaczy, że nie obawia się twojej reakcji. Jest tak, ponieważ kontrolujesz emocje i wiesz, jak chcesz zareagować.

4. Nie krytykujesz, lecz oceniasz zachowanie
To kolejna cecha dobrego rodzica – kiedy dziecko popełni błąd, lub zachowa się w nieodpowiedni sposób, nie krytykujesz jego, lecz samo zachowanie. W ten sposób uczysz malucha, że każdy ma prawo się pomylić i że swój błąd zawsze można naprawić. Porażki nie oznaczają, że ten, kto je popełnia, jest słaby, gorszy, czy głupszy – dobrze to rozumiesz. Świetnie! W ten sposób wychowasz pewnego siebie, lecz nie zarozumiałego młodego człowieka.

5. Doceniasz zainteresowania swojego dziecka
Twoja zachęta do pogłębiania zainteresowań bardzo dużo znaczy. Sprawia, że dziecko ma motywację, by się uczyć i czuje się dobre w tym, co robi. Poszanowanie dla zainteresowań dziecka ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości – jeśli już na początku pozna swoje mocne strony, w przyszłości będzie mu o wiele łatwiej.


6. Wyznaczasz granice
Dzięki temu dzieci czują się bezpieczne. W świecie jasno wytyczonych zasad, które są zrozumiałe dla wszystkich i których wszyscy przestrzegają, dzieci czują się kochane.

7. Potrafisz przyznać się do błędu i ponieść jego konsekwencje
W ten sposób uczysz dziecko, że nikt nie jest idealny, każdy ma prawo do potknięć. Najlepszym wyznacznikiem tego, czy jesteśmy dobrymi rodzicami, są dziecięce uczucia wyrażone w małych gestach. Miłość, szacunek, zaufanie i więź z dzieckiem – oto dowód, że jesteś dobrym rodzicem.
Źródło: motherly

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE