Martwienie się o dzieci to praca na pełen etat. Wyliczono, ile czasu na to poświęcamy

Martwienie się o dzieci zajmuje nam sporą część każdego tygodnia.
Martwienie się o dzieci zajmuje nam sporą część każdego tygodnia. Fot. Sebastian Rzepiel / AG
Rodzice spędzają zdumiewająco dużo czasu, martwiąc się o swoje dzieci. Zobacz top 3 rodzicielskich koszmarów.


Wszyscy wiemy, że martwienie się o zdrowie, szczęście i przyszłość naszych dzieci jest równie naturalne, jak oddychanie. Naukowcy pokazali, jak wiele godzin w tygodniu poświęcamy na zamartwianie się o nasze potomstwo – dokładnie 37 godzin tygodniowo. To jak praca na pełny etat.


Lice Clinics of America przeprowadził badanie na 2000 rodziców. Przeciętny rodzic spędza pięć godzin i 18 minut dziennie, martwiąc się o swoje dzieci.
Poza niepokojącym faktem, że większość z nas spędza ogromną liczbę godzin, roztrząsając się nad losem naszych dzieci, 59 procent rodziców przyznało, że czasami obawa jest tak duża, że ​​prowadzi do bezsenności.


Nie jest zaskakujące to, że rodzice najczęściej martwią się o zdrowie dzieci (95 procent).
Na drugim miejscu najczęstszych zmartwień rodzic znalazło się bezpieczeństwo, potem szczęście dziecka, a kolejne dotyczyło relacji z rówieśnikami (głównie przemocy rówieśniczej).


Top 3 powodów rodzicielskich zmartwień
1. Czy dzieci są zdrowe? – 95 procent
2. Czy dzieci są bezpieczne? – 48 procent
3. Czy dzieci są szczęśliwe? – 44 procent

Kiedy rodzice wysyłają swoje dzieci do szkoły, martwią się, jak dobrze ich dziecko będzie w stanie dopasować się do innych, czy łatwo nawiąże przyjaźnie i czy będzie miało dobre oceny. To pozytywne zaskoczenie, że relacje z kolegami są wyżej wśród rodzicielskich zmartwień niż oceny.

Powrót do szkoły to czas, w którym wzrasta niepokój rodzicielski. 71 procent rodziców przyznało, że ich niepokój nasila się, gdy ich dziecko rozpoczyna pierwszy dzień zajęć.
Co ciekawe aż 36 procent rodziców martwi się, że dziecko będzie miało wszy. 52 procent rodziców czuje się osądzanych przez inne mamy i ojców, gdy ich dziecko wraca do domu z wszami.

Top 3 rodzicielskich koszmarów rodziców w wieku szkolnym
1. Dziecko wraca do domu ze złamaną / skręconą kończyną – 41 procent
2. Dziecko wraca do domu ze złamanym sercem – 40 procent
3. Dziecko wraca do domu z wszami – 36 procent

Przy całym stresie, zmartwieniach i obawach związanych z byciem rodzicem, 54 procent przyznaje, że rodzicielstwo jest trudniejsze, niż sądzili.


Źródło: scarymommy, New York Post