"Pierwszy taki przypadek od 30 lat na świecie". Wraca kolejna groźna choroba

W Polsce szczepienie przeciw polio jest obowiązkowe
W Polsce szczepienie przeciw polio jest obowiązkowe Prawo autorskie: nenovbrothers / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jeśli to dziki wirus, to będzie to znaczące. To pierwszy taki przypadek od 30 lat. Obawiam się, że dzieci nie otrzymują szczepionek i właśnie obserwujemy rozprzestrzenianie się wirusa – alarmuje dr Julia Castro. Ostrzega, że niezidentyfikowany jak dotąd szczep wirusa polio błyskawicznie może ogarnąć całą Wenezuelę, a nawet cały kontynent.

Pacjentka z Wenezueli w chwili diagnozy miała 2 lata i 10 miesięcy. Po raz pierwszy doświadczyła paraliżu 29 kwietnia, następne symptomy pojawiły się w kolejnych tygodniach. Lekarze zdiagnozowali polio.

Dziewczynka pochodzi z plemienia Warao, które zamieszkuje jeden z najbiedniejszych regionów Wenezueli – deltę Amacuro. Według danych służb medycznych, dzieci tam mieszkające nie są szczepione, a 2-latka nie jest jedynym dzieckiem, u którego pojawiły się objawy polio. Paraliż jednej z dolnych kończyn zauważono też u 8-letniej dziewczynki. W jej dokumentacji medycznej znalazła się informacja, że przyjęła jedną dawkę doustnej szczepionki przeciw polio. Żeby szczepienie było skuteczne, powinna przyjąć cztery dawki.

Zagrożenie kontynentalne
Dr Julia Castro z Instytutu Tropikalnej Medycyny Centralnego Uniwersytetu w Wenezueli podkreśla, że głównym zadaniem służb medycznych jest obecnie zidentyfikowanie szczepu wirusa.

– Jeśli to dziki wirus to będzie to znaczące, pierwszy taki przypadek od 30 lat. Obawiam się, że dzieci nie otrzymują szczepionek i właśnie obserwujemy rozprzestrzenianie się wirusa. Tamtejsza populacja nie jest w stanie sobie z nim poradzić i wirus może się szybko rozprzestrzeniać – tłumaczy i dodaje, że zagrożenie może mieć skalę kontynentalną.

Wenezuelskie Ministerstwo Zdrowia nie komentuje sprawy. Z kolei pozarządowe stowarzyszenie zrzeszające lekarzy alarmuje o kolejnych przypadkach zachorowań i podkreśla, że ich liczba może wzrosnąć, bo niektóre po prostu nie zostały jeszcze zaobserwowane lub zgłoszone.


Służba zdrowia Wenezueli od dłuższego czasu boryka się z kryzysem. Organizacje międzynarodowe alarmują o niedoborze leków, niskiej liczbie szczepień i rosnącej śmiertelności dzieci.

Szczepienie przeciw polio
W Polsce szczepienie przeciw polio znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko otrzymuje w 3-4 miesiącu życia, a kolejne około 6. i 18. miesiąca życia. Po ukończeniu przez dziecko 6 lat podaje się dawkę przypominającą.

Jak podaje UNICEF, w 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła, że Europa jest wolna od polio. Wielu ludzi nie wie, jak wygląda choroba Heinego-Medina i być może dlatego kwestionują zasadność szczepień. Historia Paula Alexandra zamkniętego w "żelaznych płucach" pokazuje, że gdyby nie wynalezienie szczepionki przeciwko polio, takich "płuc" mogłoby dziś być o wiele więcej.
Źródło: Focus
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE