Kalendarz szczepień 2024, czyli Program Szczepień Ochronnych na 2024 rok, został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Odpowiedni komunikat dotyczący zalecanych oraz obowiązkowych szczepień dla dzieci i dorosłych Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił 27 października 2023. W kalendarzu szczepień na 2024 rok pojawiły się zmiany dotyczące szczepień zalecanych. Sprawdź, co się zmieniło i na co (oraz kiedy!) szczepić dziecko.
Reklama.
Kalendarz szczepień opracowywany jest co roku przez Główny Inspektorat Sanitarny
Kalendarz szczepień 2024 opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia 30 października 2023 r.
W Programie Szczepień Ochronnych na 2024 r. znajdują się wytyczne, kiedy i przeciw jakiej chorobie należy obowiązkowo zaszczepić dziecko oraz które szczepienia są zalecane, ale nie obowiązkowe.
Kalendarz szczepień 2024
Kalendarz szczepień jest co roku aktualizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. W komunikacie możemy znaleźć kompletny program szczepień na dany rok. Kalendarz szczepień 2024 został ogłoszony przez GIS 27 października 2023 r., a trzy dni później opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Kalendarz szczepień podzielony jest na dwie główne części: szczepienia obowiązkowe i szczepienia dodatkowe (zalecane). Te pierwsze są dostępne bez dodatkowych opłat w ramach NFZ, za drugie rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni.
W ramach szczepień obowiązkowych Program Szczepień uwzględnia także szczepionki wysoko skojarzone. Pozwalają one na ograniczenie liczby wkłuć. Dziecko w jednym zastrzyku może otrzymać preparat zabezpieczający przed kilkoma chorobami. Zarówno wariant 5w1, jak i 6w1 są opłacane z kieszeni rodziców.
Zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych 2024
W kalendarzu szczepień 2024 znajdziemy dwie istotne zmiany, jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe:
Szczepienie przeciw gruźlicy – w przypadku noworodków ma być wykonane w 1. dobie życia przed wypisem ze szpitala. W kalendarzu szczepień na 2023 r. zapis ten brzmiał: "powinno być przeprowadzone w oddziale noworodkowym".
Szczepienie przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis, chorobaHeinego-Medina) – pierwsza dawka szczepień ma być wykonywana u dzieci od ukończenia 12 tygodnia życia. Do teraz było to od ukończenia 14 tygodnia życia.
– szczepienie przeciw rotawirusom – druga dawka (po upływie 4 tygodni od pierwszej dawki)
– szczepienie przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis, chorobaHeinego-Medina) – pierwsza dawka (od ukończenia 12 tygodnia życia)
– szczepienie przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy (DTP) – druga dawka (od ukończenia 14. tygodnia życia – po upływie 8 tygodni od pierwszej dawki)
– szczepienie przeciw Haemophilius influenzae (Hib) – druga dawka (od ukończenia 14. tygodnia życia – po upływie 8 tygodni od pierwszej dawki)
– szczepienie przeciw pneumokokom – druga dawka (od ukończenia 14. tygodnia życia – po upływie 8 tygodni od pierwszej dawki)
5.- 6. miesiąc życia dziecka
– szczepienie przeciw rotawirusom – trzecia dawka (po upływie 4 tygodni od drugiej dawki)
6. miesiąc życia
– szczepienie przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy (DTP) – trzecia dawka (po upływie 8 tygodni od drugiej dawki)
– szczepienie przeciw Haemophilius influenzae (Hib) – trzecia dawka (po upływie 8 tygodni od drugiej dawki)
– szczepienie przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis, chorobaHeinego-Medina) – druga dawka (po upływie 8 tygodni od pierwszej dawki)
7. miesiąc życia dziecka
– szczepienie przeciw WZW typu B – trzecia dawka (od ukończenia 6. miesiąca życia)
Kalendarz szczepień 2024: szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży
Zgodnie z Programem Szczepień Obowiązkowych na rok 2024 dla dzieci i młodzieży harmonogram szczepień wygląda następująco:
Kalendarz szczepień 2024 w 2. roku życia
13.-15. miesiąc życia dziecka
– szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) – pierwsza dawka (od ukończenia 12. miesiąca życia)
– szczepienie przeciw pneumokokom – dawka przypominająca (od ukończenia 12. miesiąca życia po upływie co najmniej 6 miesięcy od drugiej dawki)
16. - 18. miesiąc życia dziecka
– szczepienie przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy (DTP) – czwarta dawka (od ukończenia 15. miesiąca życia)
– szczepienie przeciw Haemophilus influenzae typu B (Hib) – czwarta dawka (od ukończenia 15. miesiąca życia)
– szczepienie przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis, chorobaHeinego-Medina) – trzecia dawka (od ukończenia 15. miesiąca życia)
– szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy – pierwsza dawka przypominająca
– szczepienie przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis, chorobaHeinego-Medina)
– przeciw śwince, odrze, różyczce (MMR)
14. rok życia (do ukończenia 14. roku życia)
– szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy – druga dawka przypominająca
19. rok życia dziecka (do ukończenia 19. roku życia)
– szczepienie przeciw tężcowi i błonicy (Td) – trzecia dawka przypominająca
Szczepienia dodatkowe w kalendarzu szczepień 2024
Zalecane szczepienia dodatkowe, za które rodzice muszą zapłacić to szczepionki przeciw: grypie (ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, zaleca się je wszystkim dzieciom między 24. miesiącem a 19. rokiem życia)
Szczepienia mogą zostać zrefundowane w przypadku zakwalifikowania dziecka do grupy ryzyka określonej w komunikacie GIS, w przypadku szczepienia przeciw ospie wietrznej dzieci szczepionka jest refundowana także dla dzieci chodzących do żłobka.
Kalendarz szczepień 2024: zmiany w szczepieniach zalecanych
W kalendarzu szczepień na 2024 roku pojawiły się nowe zalecenia co do szczepień zalecanych. I tak na liście szczepień dodatkowych znalazły się:
szczepienie przeciw COVID-19 – od ukończenia 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym (zgodnie z komunikatami Ministra Zdrowia)
szczepienie przeciw RSV (wirus syncytialny układu oddechowego) – osoby w 60. roku życia i starsze
szczepienie przeciw półpaścowi – wg określonych wskazań.
Szczepionki skojarzone w kalendarzu szczepień 2024
Rodzice mogą zdecydować się na wybór szczepionek skojarzonych. Tego typu szczepionki zapewniają ochronę przed kilkoma chorobami za jednym ukłuciem.
Są to szczepionki skojarzone 5w1 (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typ B) i 6w1 (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typ B, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Ta możliwość nie dotyczy wszystkich szczepień i nie jest refundowana przez NFZ. Dokładny schemat podawania szczepionek wysoko skojarzonych opisany jest w komunikacie GIS na 2024 r.