Ile kosztuje pierwsza komunia 2019? Od tej kwoty włos staje na głowie

Ile kosztuje komunia
Ile kosztuje komunia Fot. Flickr/ Pawel Loj / CC BY
Pierwsza Komunia Święta już dawno straciła swój wyłącznie duchowy wymiar. Dziś – obok przygotowań dziecka do sakramentu – równie ważne są przygotowania do towarzyszącemu mu przyjęcia, stroje i fryzury dzieci oraz prezenty.


Pierwsza komunia stała się trzecim – po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy – okresem zakupowego boomu w Polsce – informuje "Rzeczpospolita". Kwiecień i maj – zaraz po okresie bożonarodzeniowym – to drugi najbardziej intensywny okres zakupów sprzętu elektronicznego.


Z szacunków "Rzeczpospolitej" wynika, że na obchody komunii Polacy mogą wydać w tym roku łącznie 4 miliardy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na prezenty – w tym sprzęt elektroniczny, rowery, biżuterię. W drugiej kolejności na przygotowanie przyjęcia – wynajem sal lub catering.


Hitem – elektryczna hulajnoga
Handlowcy podkreślają, że z roku na rok wzrasta budżet na komunię, co z kolei nakręca spiralę wydatków u wszystkich zaproszonych gości. – Czasy "Biblii" z banknotem w środku odchodzą, teraz może to być tylko dodatkiem do prezentu na komunię – mówi szef jednej z sieci handlowych. Jest to bowiem święto kojarzone z prezentami, które co roku są coraz bogatsze.


Wśród prezentów królują tablety, smartfony i laptopy. Niezmiennie jednymi z najbardziej pożądanych upominków są też konsole do gier z akcesoriami, np. goglami VR. – W zeszłym roku świetnie sprzedawały się rowery oraz deskorolki elektryczne – w tym roku ofertę wzmacnia szeroki wybór elektrycznych hulajnog i to one właśnie mogą stać się jednym z najbardziej pożądanych prezentów komunijnych – mówi Michał Mystkowski, rzecznik Media Expert.

Rok temu serwis Allegro zanotował 670-proc. wzrost sprzedaży deskorolek elektrycznych, które także w tym roku świecą triumfy. Niesłabnącą popularnością cieszą się także drony, instrumenty muzyczne, biżuteria i rowery.

Ile kosztuje komunia
Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Provident Polska wynika, że rodzice dzieci przystępujących do komunii wydadzą średnio ponad 3,6 tys. zł. A ile dać na komunię? Z raportu wynika, że rodzice chrzestni na prezent przeznaczają średnio niemal 1,2 tys. zł, a pozostali goście po ok 600 zł.

Rodzice chrzestni najczęściej decydują się na zakup komputera, smartfona lub wręczenie pieniędzy. Z kolei rodzice, w związku z tym, że organizują przyjęcie, zazwyczaj wybierają nieco skromniejsze prezenty, np. rower – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Obecnie większość rodzin decyduje się na zorganizowanie przyjęcia w restauracjach, co wiąże się z wydatkiem ponad 100 zł na osobę. – W najpopularniejszych lokalach terminy rezerwowane są z rocznym wyprzedzeniem, a koszty są niemal weselne. Ponieważ większość rezygnuje z podawania alkoholu, to dla lokali zyski są większe, bo w podobnej cenie oferują tylko posiłki, których koszt jest niższy – mówi menedżer jednego z gdańskich lokali.

W Warszawie osoby, które podjęły decyzję w zorganizowaniu przyjęcia w lokalu, a nie w domu, na kilka miesięcy przed terminem mają bardzo niewielki wybór. – Koszt zaczyna się od ok. 150 zł od osoby, choć to wersja podstawowa, wielu rodziców decyduje się na rozbudowywanie jej o dodatkowe elementy, które mają zrobić wrażenie na gościach – mówi właścicielka warszawskiej restauracji.

Do tych kosztów należy dodać jeszcze wiele innych – ubranie, fryzjer, kosmetyczka. Coraz częściej zdarza się, że rodzice wynajmują limuzynę albo zamawiają profesjonalną animatorkę dla dzieci, która zabawia najmłodszych podczas przyjęcia. Podczas całej uroczystości rodzinie towarzyszy też fotograf lub kamerzysta.
Źródło: Rzeczpospolita