Ile wypada dać na komunię, żeby nie zapaść się pod ziemię ze wstydu? Dylemat chrzestnych

Ile dać na komunię?
Ile dać na komunię? Prawo autorskie:
Ile dać na komunię? - to pytanie, które zadaje sobie bliższa i dalsza rodzina dziecka. Niby nie ma odgórnych reguł i jest pełna dowolność, ale gdzieś w nas jest ten dylemat i obawa, że możemy dać za mało. Czasem wolimy zacisnąć pasa i dać więcej niż powinniśmy. Podpowiadamy, jaka kwota będzie odpowiednia.


Czy wypada dawać dziecku pieniądze na komunię?
Od tego pytania wypadałoby zacząć. Pierwsza komunia święta to uroczystość o charakterze religijnym, dlatego nie prezenty i pieniądze powinny grać główną rolę. O rodzinie i wychowaniu dobrze świadczy, jeśli prezenty komunijne nie przyćmią całej uroczystości. Drobny gest, życzenia, prezenty uczą dziecka, co w życiu jest ważne. Głośna debata o tym, jakie kwoty mogą wiele popsuć. Warto jednak z tej dyskusji wyciągnąć sedno i ustalić ogólne zasady.


Liczy się cel
Podarowanie pieniędzy nie jest niczym złym, istotniejsze jest to, na co zostaną przeznaczone. Jeśli rodzic dłużej się z dzieckiem zastanowi, wręczone pieniądze mogą być wydane na kurs sportowy, językowy, obóz, sprzęt sportowy. Jest dużo ciekawych i ambitnych możliwości. Jest to lepsze rozwiązanie niż kupowanie gadżetu elektronicznego.


Ile dać na komunię? Gdzie jest granica?
Jaka kwota jest stosowna 100, 500 a może 1000? To oczywiście zależy. Ile na komunię daje babcia, ile powinien dać na komunię dziadek, a ile chrzestna czy chrzestny, ciocia czy wujek? Odpowiedź może być prostsza — niż myślisz. Tak naprawdę powinniśmy dać tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, ile nie spowoduje totalnego załamania naszego budżetu domowego. Nieskąpi i nie przesadnie hojni — dostosuj kwotę do swojego budżetu.


O jakich kwotach mówimy? Najczęściej z okazji komunii rodzice organizują przyjęcie, które już jest sporym wydatkiem. Czasem dokupują spersonalizowany prezent, np. wygrawerowaną bransoletkę lub dają dziecku około 500 zł. Bliska rodzina — daje kwoty rzędu 300-400zł, dalsza rodzina i znajomi najczęściej wręczają po 100, 200 zł. Średnio więc na prezent komunijny Polacy przeznaczają 300-500 zł. Najwięcej daje oczywiście rodzić chrzestny — tutaj występuje duża rozbieżność — do koperty wkładają od 400 do 1500 zł.

Jak wręczyć pieniądze na komunię?
W książce? W kopercie? W obecności rodziców? Jak taktownie wręczyć pieniądze dziecku w dniu komunii? Gotówkę wręczamy dziecku w obecności rodziców, z racji jego wieku. Najbardziej taktowne będzie podarowanie pieniędzy w kopercie z własnoręcznie wypisaną kartką z życzeniami. Inne propozycje to książka, najlepiej klasykę literatury młodzieżowej; ponadczasową zabawkę lub grę, np. drewniane szachy lub czekoladki dobrej firmy. Dobre wychowanie wymaga też odpowiedniej postawy obdarowanego, który nie powinien otwierać koperty i sprawdzać jej zawartości w obecności gości.

Nie dajmy się zwariować
— Mam dosyć tematu komunijnych prezentów i tego, ile powinno się dać w kopercie. Absurd. Z religijnej uroczystości robi się przedstawienie. Polacy muszą robić wszystko hucznie: chrzest, komunie, wesela. Nawet jak ich na to nie stać. Nie może być skromnie. Nie można normalnie świętować. Jak zwykle większość chce coś udowodnić i zadziałać według zasady — zastaw się, a postaw się. Rodzice organizują przyjęcie na kredyt w restauracji, a goście zadłużają się, żeby sprostać zachciankom dzieci. A potem dziwimy się, że dzieci wyrastają na materialistów — żali się jedna z matek chrzestnych, która w tym roku zmierza się z dylematem co kupić lub ile dać na komunię.

Możesz poskąpić i ośmieszyć się w oczach całej rodziny albo zacisnąć zęby i jakoś to przeboleć — tylko czy o to chodzi? W części rodziny rodzi się duch rywalizacji i myśl: przebije wszystkich i dam najwięcej. Nie chodzi jednak o rodzinną rywalizację, ani o robienie czegoś na pokaz, a o autentyczność, radość ze wspólnie spędzonego dnia i uroczystości. To nie czas na zaglądanie sobie do portfela, porównywanie i walkę. Daj tyle, ile możesz, ile wydaje się tobie za słuszne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"