"Zakładanie pieluchy to brak szacunku dla dziecka". O tym trendzie jest coraz głośniej

Naturalna Higiena Niemowląt, czyli bezpieluchowe wychowanie.
Naturalna Higiena Niemowląt, czyli bezpieluchowe wychowanie. Instagram
Nie kupują pieluch, więc sporo oszczędzają, a dzieci wysadzają do umywalki albo toalety. Choć zwolenników tzw. Naturalnej Higieny Niemowląt nazywa się „dziwakami”, ten kontrowersyjny trend bezpieluchowego wychowania zdobywa coraz większą popularność wśród młodych rodziców. Czym jest NHN i jakie są jej założenia?

Naturalna Higiena Niemowląt, czyli bezpieluchowe wychowanie
Naturalna Higiena Niemowląt (ang. Elimination Communication lub Natural Infant Hygiene), nazywana w skrócie NHN, to kontrowersyjna metoda opieki nad niemowlętami, wzorowana na metodach stosowanych przez rodziców w czasach, gdy nie było jeszcze Pampersów. NHN polega na wychowaniu dzieci przy minimalnym zużyciu pieluch. Rodzice stosujący zasady NHN wierzą, że zakładając dziecku pieluchę (i tym samym zmuszając je do leżenia we własnych odchodach), nie okazują mu szacunku.

Terminów EC i NIH pierwszy raz użyła Ingrid Bauer, autorka książki "Diaper Free! The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene". Bauer podkreśla, że NHN to nie tylko metoda odpieluchowania i trening czystości, ale sposób komunikowania się z dzieckiem. Przyznaje również, że wychowanie bez pieluch nie powinno nikogo dziwić, bo zakładanie dziecku pieluszek jest sprzeczne z jego naturalnymi potrzebami – w końcu chociaż mamy XXI wiek, w wielu społecznościach dzieciom nie zakłada się pieluch. Podążający za technikami NHN przekonują, że bezpieluchowe wychowanie ma mnóstwo zalet: redukuje podrażnienia niemowlęcej skóry, zmniejsza ryzyko odparzeń i reakcji alergicznych, eliminuje ryzyko zapalenia dróg moczowych i zaparć, a przede wszystkim pozwala rodzicom obserwować reakcje organizmu dziecka i kontrolować wypróżnianie, tym samym dbać o zaspokajanie jednej z jego podstawowych potrzeb.
Dzięki NHN rodzic uczy się obserwować dziecko i odczytywać wysyłane przez nie sygnały, takie jak grymasy, kwilenia czy płacz. Rodzic, wiedząc, że dziecko musi się wypróżnić, wysadza je w dogodnym miejscu. W ten sposób dziecko uczy się, że kupę i siku robi się do nocnika lub do toalety, nie w pieluchę.
Nawet zwolennicy NHN przyznają, że choć bezpieluchowe wychowanie ma mnóstwo korzyści, może być męczące. Potrzeba czasu, by rodzic nauczył się rozpoznawać potrzeby dziecka, a to wiąże się z nieprzespanymi nocami, zmęczeniem i... brudem. Choć niektórym opanowanie techniki NHN zajmie kilka tygodni, inne będą potrzebować miesięcy.
Co myślicie o tym kontrowersyjnym trendzie?
Źródło: MamaNatural, Natural Child
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE