Zbyt szybka nauka siadania na nocniku może zaszkodzić dziecku! Lekarz urolog radzi, jakich błędów unikać

Prawo autorskie: lianna2013 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: lianna2013 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nauka siadania na nocniku to ważny etap w rozwoju każdego malucha i jego rodziców. Ale też trudny dla wszystkich proces. Co więcej, źle poprowadzone nocnikowanie może skutkować problemami z nietrzymaniem moczu gdy maluch podrośnie. Oto kilka wskazówek, które pomogą ich uniknąć.

Rodzice wymieniają się sprawdzonymi sposobami na szybkie nocnikowanie, na rynku dostępnych jest coraz więcej gadżetów takich jak nocnik grający melodyjkę, gdy trafi do niego wiadoma zawartość. Trudno się połapać w tym, co rzeczywiście pomoże maluchowi, a co niekoniecznie. Sprawdźmy zatem, co na ten temat ma do powiedzenia pediatra i urolog, dr Steve J. Hodges.


Przede wszystkim celem nocnikowania nie powinno być jak najszybsze nauczenie dziecka korzystania z nocnika zamiast pieluchy. Podstawowym celem jest poprowadzenie nauki tak, by dziecko w przyszłości nie miało powodów do regularnych odwiedzin u urologa. Wg doktora Hodgesa wiele kłopotów jego pacjentów swoją przyczynę ma właśnie w czasach nocnikowania. Chodzi o starsze dzieci i nastolatki, które wciąż mają problemy z trzymaniem moczu i kału.

Rzecz w tym, że zbyt wczesne wymaganie od dziecka, by „wytrzymało” aż usiądzie na nocniku lub sedesie może w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzić do takich właśnie problemów. Na szczęście nocnikowanie da się poprowadzić tak, by uniknąć większości problemów. Warto tylko pamiętać o poniższych kwestiach:


1. Zanim rozpoczniesz nocnikowanie sprawdź, czy dziecko robi miękkie kupy
Twarde kupy oznaczają zaparcia, które właściwie uniemożliwiają skuteczną naukę korzystania z nocnika. Ponadto niepokojącymi sygnałami jest ukrywanie się dziecka, gdy robi kupę lub obawy przed skorzystaniem z nocnika. Mogą one oznaczać, że robienie kupy sprawia dziecku dyskomfort lub ból. Zanim rozpoczniemy nocnikowanie, warto najpierw poradzić sobie z tym problemem.

2. Zrezygnuj z deadlinów, presji i jakichkolwiek oczekiwań wobec dziecka
W tej kwestii dr Hodges powołuje się ekspertkę ds. wychowania dzieci Janet Lansbury: „Dzieci nie potrzebują nacisków ze strony dorosłych. One potrzebują opieki, cierpliwości, dobrej komunikacji i wsparcia. I uwzględnienia tego, że proces nauki korzystania z nocnika jest kwestią bardzo indywidualną”.

3. Nocnikowanie jest dla trzylatków, w żadnym wypadku dla dzieci poniżej drugiego roku życia
Doświadczenie dr Hudgesa wskazuje, że u dzieci, u których rozpoczęto nocnikowanie zanim ukończyły dwa lata ryzyko wystąpienia problemu nietrzymania moczu zwiększa się trzykrotnie niż w przypadku dzieci, u których naukę rozpoczęto pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia. Chodzi o to, że dzieci rozwijają umiejętność wstrzymania siusiu i kupki dopiero powyżej trzeciego roku życia. Konieczność wcześniejszej zamiany pieluchy na nocnik może prowadzić do kłopotliwych komplikacji w przyszłości.
4. Uczmy dzieci, by robiąc kupę – kucały

Człowiek jest zbudowany tak, że jego naturalną i optymalną pozycją do oddawania kału jest kucanie. Dzięki temu cała czynność jest znacznie łatwiejsza niż wówczas, gdy siedzimy. Zatem w przypadku małego dziecka szczególnie ważne jest to, by dziecko kucało na nocniku, a nie prosto siedziało.

5. Stale sprawdzaj konsystencję kupy dziecka
Kiedy tylko zauważysz, że dziecko cierpi na zaparcia, przerwij naukę korzystania z nocnika. Warto wówczas wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie dziecka (np. zaproponować mu nieco więcej pokarmów bogatych w błonnik) i powrócić do nocnikowania dopiero wtedy, kiedy kupa dziecka znów będzie miała miękką konsystencję. Nie jest to najprzyjemniejszy obowiązek, ale to bardzo ważna sprawa. Nocnikowanie warto przerwać również wówczas, gdy dziecko zaczyna załatwiać się znacznie rzadziej niż zazwyczaj.

6. Pamiętaj, że dziecko powinno wypróżniać się regularnie
Jeśli słyszałaś, że wstrzymywanie moczu pomaga dzieciom w nauce korzystania z nocnika, włóż tę mądrość między bajki. Dziecko potrzebuje czegoś dokładnie odwrotnego – regularnego wypróżniania się. Wstrzymywanie moczu może podrażniać pęcherz i ograniczać jego zdolności wstrzymywania moczu w przyszłości. Jeśli zatem widzisz, że dziecko krzyżuje nóżki, przestępuje z nogi na nogę lub w jakikolwiek inny sposób okazuje, że chce mu się siusiu, zachęcaj je do skorzystania z toalety.

7. Dbaj o dietę dziecka
Wspominaliśmy już o tym, jak problematyczne przy nocnikowaniu są zaparcia. Dlatego warto będzie ich unikać poprzez oferowanie dziecku posiłków składających się z dużej ilości warzyw i owoców i unikanie wysoko przetworzonej żywności. Złym pomysłem jest również nagradzanie dziecka za prawidłowe skorzystanie z nocnika ciasteczkiem lub cukierkiem. A przy okazji zapewnienia dobrej jakości posiłków i dziecko będzie zdrowsze, i skorzystają na tym pozostali członkowie rodziny.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE