Szczepionka MMR – przed czym chroni i czy jest konieczna?

Szczepionka MMR
Szczepionka MMR Prawo autorskie: didesign021 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czy szczepionka MMR może być groźna dla zdrowia dzieci? Czy jest ona niezbędna i obowiązkowa? Jakie mity związane z nią, znane są w społeczeństwie?


W polskim kalendarzu szczepień obowiązkowych znajduje się szczepienie MMR, na odrę świnkę i różyczkę. Trójskładnikowa szczepionka wywołuje w naszym kraju wiele kontrowersji, a ruchy antyszczepionkowe oskarżają szczepienia MMR o inicjowanie u dzieci autyzmu. Jaka jest prawda? Przed czym chroni szczepionka MMR i czy rzeczywiście trzeba nią zaszczepić swoje dziecko?


Czy jest szczepionka MMR?
Szczepienia MMR, jak już wspomnieliśmy, oznaczają trójskładnikową szczepionkę, chroniącą przed odrą, świnką i różyczką. Połączenie trzech składników pozwala na ograniczenie liczby wkłuć u dziecka z 3 do 1. Szczepionka ta znajduje się wśród obowiązkowych szczepień dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym. Powstała w Wielkiej Brytanii, skąd została sprowadzona także do Polski. W naszym kraju są zarejestrowane trzy szczepionki MMR, spośród których dwie to szczepionki drugiej generacji. Zawiera ona w swoim składzie żywe szczepy wirusów trzech wspomnianych chorób, ale o znacznie zmniejszonej zjadliwości. Każde szczepienie MMR przebiega przy użyciu szczepionki w postaci dwóch fiolek. W jednej z nich znajduje się proszek z wirusami:


• szczep Enders–Edmonston wirusa odry,
• szczep Jeryl Lynn wirusa świnki,
• szczep Wistar RA 27/3 wirusa różyczki.


W drugiej zaś fiolce znajdziemy rozpuszczalnik do sporządzenia roztworu do iniekcji podskórnej. W fiolce tej znajdują się też substancje pomocnicze:

• neomycyna,
• sorbitol,
• hydrolizat żelatyny.

Kiedy należy zaszczepić dziecko?
W Polsce obowiązkiem szczepienia MMR objęte są dzieci w wieku 13-14 miesięcy oraz 10 lat. Jeśli dziewczynka nie została zaszczepiona wcześniej na różyczkę, szczepienie przeprowadza się, kiedy będzie mieć 11-12 lat.Czy szczepienie MMR jest bezpieczne?
W przypadku każdego leku czy szczepionki zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepożądanych. Jeśli chodzi o szczepionki MMR są to:

• objawy najczęstsze-występujące u około 10 proc. dzieci po szczepieniu MMR, dotyczą gorączki, złego samopoczucia i wysypki po około 5-12 dniach od szczepienia,
• objawy rzadkie-u 5 proc. pacjentów-bóle stawów, ustępujące samoistnie po kilku dniach,
• objawy bardzo rzadkie-występujące incydentalnie, polegające na pojawieniu się reakcji anafilaktycznej po zastosowaniu szczepionki.

W ubiegłych latach w niektórych szczepionkach MMR wykorzystywano szczep Urabe wirusa świnki, ale z uwagi na fakt, że istniało prawdopodobieństwo spowodowania przez niego aseptycznego zapalenia opon mózgowych, czyli przejściowej, łagodnej postaci wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zaniechano jego dalszego stosowania. Wirus ze szczepu Urabe został zastąpiony w większości krajów szczepionką MMR ze szczepem Jeryl Lynn.

Szczepionka MMR a autyzm
Ruchy antyszczepionkowe upowszechniają tezę, jakoby szczepienie MMR wiązało się z wystąpieniem u dzieci autyzmu. Warto podkreślić, że to mit, a pogląd o rzekomym wywoływaniu autyzmu szczepionką na odrę, świnkę i różyczkę nigdy nie został w żaden medyczny sposób potwierdzony.

Szczepionka MMR jest bardzo ważnym elementem profilaktyki w Polsce, jak i w wielu innych krajach. Wszystkie trzy choroby, których dotyczą szczepienia MMR, są zakaźne i stosunkowo łatwo się nimi zarazić, jeśli dana osoba nie była szczepiona. Wówczas charakteryzują się ciężkim przebiegiem. Wczesna profilaktyka odry, świnki i różyczki, polegająca na stosowaniu szczepień ochronnych, pozwoliła na zdecydowane zredukowanie w Polsce liczby zachorowań na odrę, świnkę i różyczkę w przypadku dzieci i osób dorosłych.

Jak to wyglądało u was? Szczepiłyście swoje pociechy?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...