Wśród chorób zakaźnych wieku dziecięcego, które stanowią zagrożenie dla kobiet w ciąży można wymienić:
- ospę wietrzną,
- różyczkę,
- rumień zakaźny,
- cytomegalię.
To jedna z tzw. ,,chorób wieku dziecięcego". Wywołuje ją wirus Varicella Zoster i dotyka głównie niemowlęta oraz dzieci w wieku szkolnym. W obu przypadkach ospa nie jest groźną chorobą. Osoby dorosłe oraz młodzież chorują rzadziej, ale ospa w starszym wieku przebiega znacznie ciężej.
Uwaga!
Największe zagrożenie jednak niesie ze sobą zachorowanie na ospę wietrzną przez kobietę w ciąży.
Ospa wietrzna, w pierwszym etapie choroby, objawia się następującymi symptomami:
- stany podgoraczkowe,
- luźne stolce,
- brak apetytu,
- bóle głowy.
Może cię zainteresować także: Toksoplazmoza – czy bać się własnego zwierzaka? Na co zwracać uwagę, by się nie zarazić
U kobiet ciężarnych ospa przebiega ciężej niż u dzieci i istnieje ryzyko przeniesienia wirusa ospy na płód. Jeśli kobieta zachoruje na ospę, w I trymestrze ciąży 13-20 tydz. ciąży, może zarazić nią płód poprzez łożysko. Mówimy wtedy o ospie wrodzonej u dziecka, która objawia się niską masą urodzeniową, zaburzeniami w sferze neurologicznej, wadami kończyn, wadami wzroku - zaćma, zapalenie siatkówki, naczyniówki, ograniczeniem rozwoju umysłowego, zaburzeniami czynności układu moczowego. Jeśli kobieta zarazi się ospą w okresie okołoporodowym, istnieje nawet zagrożenie życia noworodka, gdyż dziecko w łonie matki nie ma przeciwciał przeciwko wirusowi ospy.
W tym wypadku konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Kobiecie zostaje podany lek przeciw wirusowi VZV- acyklowir. Jest on podawany doustnie, 5 razy na dobę, w dawce po 800 mg przez okres 7 dni. Jego zadaniem jest zahamowanie rozwoju wirusa ospy. Dzięki acyklowirowi ryzyko powikłań zmniejsza się. Łagodzi on również objawy ospy (gorączka, wysypka).
Kolejną chorobą zakaźną, która u dzieci przebiega lekko, zaś stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży i jej dziecka jest różyczka- wywoływana przez wirus różyczki. Chorują na nią zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Okres wylęgania się choroby to od 16-18 dni, a czasem do 21. Zakażenie wirusem różyczki następuje przez ok. 7 dni przed wystąpieniem wysypki i przez 5-6 dni po jej wystąpieniu.
Jakie są objawy różyczki?
Pierwsze zwiastuny tej choroby to:
- złe samopoczucie
- ból głowy,
- katar,
- zapalenie spojówek.
Kolejnym symptomem różyczki jest wysypka - grudkowa, bladoróżowa, drobne czerwone plamki zlewają się ze sobą. Najczęściej wysypka występuje na twarzy, tułowiu i kończynach. Ważnym objawem jest też powiększenie węzłów chłonnych potylicznych i szyjnych.
Jeśli płód zostanie zarażony wirusem, mówimy o zespole różyczki wrodzonej. U dziecka mogą wystąpić wówczas wady wady wzroku (małoocze, zez), wady słuchu (głuchota), zapalenie opon mózgowych, wady narządów płciowych, patologie kostne, choroby nerek, choroby płuc, choroby wątroby zahamowanie wzrostu płodu.
W Polsce dzieci objęte są obowiązkowym szczepieniem przeciwko różyczce. Pierwszą dawkę przyjmują w 13-14 mies.życia, drugą- w 10 roku życia. Trwałą odporność daje ,,przechorowanie" różyczki w dzieciństwie, jeśli natomiast choroba ta nie dotknęła kobiety wcześniej, najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem jest szczepienie. Warto je przyjąć na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jeśli kobieta planuje, bądź zaszła w ciążę, a nie jest pewna czy w przeszłości chorowała na różyczkę, powinna zrobić badanie krwi na obecność przeciwciał.
Tzw. ,,piąta choroba" to schorzenie, na które najczęściej zapadają dzieci pomiędzy 2 a 12 rokiem życia. Parwowirus B-19, który wywołuje rumień jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych.
W jaki sposób można się zarazić?
Zarażenie wirusem rumienia odbywa się poprzez krew, lub drogą kropelkową. Pierwsze symptomy tej choroby to:
- osłabienie,
- ból głowy,
- ból gardła,
- bóle mięśni.
śmierć.
Wywoływana przez cytomegalowirus to choroba, na którą często chorują małe dzieci. Przenoszona jest przez krew, ły, pot, mocz. Bardzo trudno rozpoznać jej objawy, ponieważ zakażenie wirusem cytomegalii przebiega często bezobjawowo.
Niekiedy pojawiają się niepokojące sygnały:
- podwyższona temperatura ciała,
- zmęczenie,
- ból głowy,
- kaszel,
- ból mięśni,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Kobieta spodziewająca się dziecka powinna zachować ostrożność i ograniczyć do minimum możliwość zarażenia się wyżej opisanymi chorobami. Bardzo ważna jest higiena- zwłaszcza częste mycie rąk, wodą z mydłem, w sytuacji wizyty u znajomych warto zapytać, czy któreś z dzieci nie choruje np. na ospę czy różyczkę, należy zachować ostrożność w kontaktach z małymi dziećmi- szczególnie jeśli chodzi o cytomegalię.