"Jestem mamą i pediatrą. Chcę wam zdradzić 9 sekretów". To nie jest porada medyczna

Najważniejsze zasady dotyczące opieki nad dziećmi.
Najważniejsze zasady dotyczące opieki nad dziećmi. źródło: Pixabay/lusifrps
Wiele matek myśli sobie: ach, gdybym była lekarzem, wiedziałabym zawsze, jak mam pomóc dziecku. Tak samo lekarzom wydaje się, że byliby w lepszej sytuacji, gdyby musieli podjąć decyzję odnośnie własnego dziecka. Nic nie jest jednak tak łatwe, jak nam się wydaje.

Phoebe Danzinger jest zarówno mamą czwórki dzieci, jak i neonatologiem i pediatrą. Postanowiła podzielić się z innymi rodzicami swoimi przemyśleniami, zdradzając im 9 sekretów, które stanowią klucz do rozsądnego wychowywania dzieci i osiągnięcia spokoju. Zaznacza, że nie jest to porada medyczna, ale raczej namowa do zaufania swojemu instynktowi. Dlatego właśnie warto wysłuchać tych słów.


9 sekretów mamy lekarki


1. Nakarm dziecko
To mantra każdego pediatry. Musicie jednak pamiętać, że choć wskazane jako najlepszy wybór jest karmienie piersią, to naprawdę ważne jest, by dziecko było syte i rozwijało się prawidłowo. Jako pediatra widziałam cudowne obrazki matek karmiących naturalnie, które odnalazły się bezboleśnie na mlecznej drodze. Widziałam też jednak wiele cierpiących kobiet, których sutki były jedną niekończącą się raną. Pamiętajcie, nie róbcie nic na siłę, walczcie, ale pamiętajcie o dobru dziecka i swojej psychice.

2. Nie martw się zbytnio, gdy dziecko nie chce ssać piersi
Niektóre dzieci, z różnych względów wybierają butelkę zamiast piersi. Zamiast wydawać tysiące na chodzenie do lekarzy i laryngologów, by sprawdzić, czemu dziecko odrzuca pierś, zanim popadniesz w depresję, że nie spełniasz się jako matka, zanim zaczniesz odreagowywać złość na dziecku, wybierz butelkę i ciesz się macierzyństwem. Próbowanie jest ważne, ale musisz wiedzieć, kiedy powiedzieć dość.


3. Małe dzieci zawsze robią dużo kupek
Najpierw są smoliste i czarne, potem żółte, ziarniste i płynne. Później może zatrzymać się robienie kupek i będziecie czekać na nie po kilka dni. Pamiętajcie, żeby nie panikować i nie wozić do przychodni. To normalne. O ile kupa nie jest bezbarwna i nie zawiera krwi, wszystko jest prawidłowe. Wspomagaj dziecko, masując mu brzuszek i robiąc ruchy, jakby jeździło na rowerku (oczywiście uważając na bioderka), a gdy zauważysz, że robi się czerwone na buźce, to nie wahaj się pomóc mu za zgodą lekarza specjalnie do tego przeznaczonymi kroplami.

4. Wszystkie dzieci mają refluks
Wynika to z normalnego, fizjologicznego zwiotczenia dolnego zwieracza przełyku. Dopóki dziecko przybiera na wadze, znaczy to, że pomimo tego, że ulewa, to jednak większość posiłku pozostaje w żołądku. Gdy karmisz piersią, staraj się jeść zdrowo, ale nie oznacza to eliminacji wszystkich produktów. To wcale nie pomoże dziecku. Gdy karmisz mieszanką, nie zmieniaj jej co chwilę, tylko daj dziecku przyzwyczaić się.

5. Sen dziecka to wieczna tajemnica
Nikt nie wie, dlaczego pewne dzieci śpią jak aniołki, a inne doprowadzają dzieci do wyczerpania. Każdy rodzic musi znaleźć sposób na swoje dziecko, poznając je każdego dnia. To, co poleca znajoma, niekoniecznie będzie działać na nasze maleństwo, ale musicie metodą prób i błędów znaleźć własną metodę. Jeżeli nastawicie się od razie, że dzieci mają problemy ze snem, być może łatwiej będzie wam się pogodzić z nieprzespaną nocą.

6. Jak dziecko układać do snu?
To pytanie, które najbardziej nurtuje rodziców. A ja powiem jedno – zapomnijcie o tysiącach słodkich maskotkach, karuzelach, ochraniaczach na łóżko i kocykach. Dziecko musi mieć przestrzeń, twarde podłoże pod plecami i jak najmniej przedmiotów w zasięgu wzroku. Jeden wygodny śpiworek rozwiąże wiele problemów z wyborem właściwej kołderki, czy kocyka i jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż inne.
7. Dziecko zaczyna jeść – co jest wtedy ważne?
Nie ma tu większych ograniczeń. Pamiętajcie tylko o tym, by kawałki jedzenia były dostosowane do możliwości dziecka i żeby nie doszło do zadławienia. Drugą sprawą to wprowadzanie pokarmów stopniowo, by łatwiej było zorientować się, czy maluch nie cierpi na alergię. Chrupki i ciastka, choć nie mają wartości odżywczych, to stanowią dobrą zabawę i naukę, by dzieci ćwiczyły chwyt, wiec nie zabraniajcie im zupełnie takich przyjemności.

8. Szczep dziecko
To zapobiega śmierci. Koniec i kropka.

9. Jeśli się czymś martwisz zaufaj intuicji
Nie ma lepszego barometru, jak instynkt. Jeżeli coś cię niepokoi zaufaj sobie i próbuj odkryć, czy jest realny powód do niepokoju. Korzystaj jednak z wiarygodnych źródeł, a nie z wyszukiwarek internetowych. Znajdź lekarza, któremu będziesz ufać i będzie on wyznawał wartości zgodne z twoimi.

Czy dopisalibyście jeszcze jakieś porady, które powinni usłyszeć młodzi rodzice, by poczuli się spokojniejsi?
źródło: Scary Mommy

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE