Masaż Shantala. Co jest takiego niesamowitego w masowaniu niemowląt?
Iza Orlicz
01 lipca 2022, 15:19·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 01 lipca 2022, 15:19
O roli dotyku w rozwoju dziecka mówimy dużo. Psycholodzy radzą, by dzieci przytulać, głaskać, całować. Dotyk jest lekarstwem, buduje więź między rodzicem a dzieckiem, pomaga zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jedną z takich metod jest masaż. Tak, tak masaż dzieci. Dowiedz się więcej o masażu Shantala.
Reklama.
Masaż Shantala to nic innego jak masaż niemowląt, który warto wykonywać 3-4 razy w tygodniu.
Masaż Shanatala stymuluje organizm niemowlęcia - poprawia jego napięcie mięśniowe i wpływa na polepszenie rozwoju ruchowego.
Masaż Shantala - oto, jak go wykonać krok po kroku.
Masaż Shantala
Pewnego dnia francuski położnik Frederique Leboyer podczas podróży po Indiach zwrócił uwagę na kobietę z dzieckiem, która na jednej z zatłoczonych ulic masowała swoje niemowlę. Niesamowite było to, że mimo gwaru i hałasu panującego wokół, matka i dziecko zdawali się być spokojni i skupieni na sobie. Leboyer nie rozumiał skąd ten spokój.
Masaż Shantala - co to jest?
W 1976 roku położnik napisał książkę “Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci”. Jak wyjaśnia autor, Shantala to imię kobiety, która wspomnianego już dnia masowała swoje dziecko.
Wyróżniamy dwa rodzaje czucia. Pierwsze, to wszystko co czujemy bezpośrednio przez zmysł dotyku - nazywane płytkim. Drugie, czyli głębokie jest związane z regularnym pobudzaniem przez masowanie i wiąże się z umiejętnością orientacji swojego ciała w przestrzeni.
Masaż Shantala - wskazania i przeciwwskazania
Co jest takiego niesamowitego w masowaniu niemowląt? Masaż Shantala jest związany z pobudzaniem receptorów dotyku, które obejmują przecież całe ciało. Takie stymulowanie organizmu niemowlęcia poprawia jego napięcie mięśniowe, co w konsekwencji wpływa na polepszenie rozwoju ruchowego.
Mówiąc prościej dzieci szybciej uczą się raczkować i chodzić. Regularny masaż niemowląt, czyli wykonywany 3-4 razy w tygodniu, poprawia trawienie, reguluje sen, uspokaja i wzmacnia więź z rodzicem.
Przeciwwskazaniem do wykonania masażu Shantala jest przeziębienie, stany podgorączkowe, zapalenie stawów lub mięśni. Ponadto masażu nie należy wykonywać, gdy dziecko ma krwiaki, świeże rany, niezagojone blizny, wysypkę.
3. Ogrzewamy pomieszczenie do temperatury 23 stopni.
4. Dziecko masujemy powoli i delikatnie, np. oliwką.
5. Cały czas utrzymujemy kontakt wzrokowy z niemowlęciem.
6. Wystarczy 10 minut masażu, ponieważ możemy dostarczyć dziecku zbyt dużo bodźców i je przestymulować, co spowoduje rozdrażnienie i pobudzenie.
Masaż Shantala a kolki u niemowląt
Instruktorzy Shantala mówią, że dzieci, które są masowane nie tylko mają lepszy kontakt z rodzicami, są spokojniejsze, czują się bezpiecznie i mniej płaczą. Masaż zmniejsza również bolesność kolek i brzucha, dlatego warto go robić, gdy nasze dziecko cierpi na tę dolegliwość.
Od jakiego wieku masaż Shantala?
Eksperci podkreślają, że masaż Shantala można wykonywać już od 2 miesiąca życia dziecka. Najlepiej robić go codziennie lub przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Częstotliwość powinna być uzależniona od reakcji niemowlaka na masowanie.