Cierpisz często na dolegliwości bólowe? Może to być fibromialgia, jak u Lady Gaga

Fibromialgia - choroba, Lady Gaga.
Fibromialgia - choroba, Lady Gaga. lightpoet / 123RF
Piosenkarka zmaga się z chorobą, której nie chce się wstydzić. Pokazuje innym, że choć jest to trudne, można z nią żyć.

Gdy Lady Gaga poinformowała swoich fanów o dolegliwościach związanych z chorobą, wiele osób było zaskoczonych. Jak można być bowiem tak aktywnym ruchowo, gdy cierpi się na fibromialgię, czyli zespół chorobowy, który nieodzownie wiąże się z bólem?

"Chcę, żeby ludzie, którzy myślą, że to niemożliwe, że można żyć z chronicznym bólem, bo przecież tańczę i śpiewam, wiedzieli, że zmagam się z tym, z czym oni się zmagają” - mówi Gaga. "Musimy trzymać się razem. Nie muszę tego ukrywać, bojąc się, że będzie to uznane za moją słabość. To część mnie”.
Czym jest fibromialgia?
Choroba związana jest z silnym bólem w układzie ruchu i ma podłoże zarówno neurologiczne, reumatologiczne, jak i psychiczne. Osoba cierpiąca na to schorzenie odczuwa przewlekły ból mięśni i stawów, zmęczenie, zaburzenia snu, bolesność w puntach uciskowych (kark, kolana, łokcie, klatka piersiowa), niemiarowość serca, oraz ma skłonność do lęku i obniżenia nastroju. Choroba niegdyś dotykała osób w podeszłym wieku, dziś już wiemy, że odnotowuje się coraz więcej przypadków wśród kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Nie można mylić fibromialgii z chorobą reumatyczną, gdyż dolegliwości bólowe nie wynikają ze stanu zapalnego w organizmie, a raczej zachodzą w ośrodkowym układzie nerwowym. Niski poziom serotoniny ma wpływ na stany depresyjne, jak i dużą wrażliwość na ból.

Leczenie fibromialgii
Niestety niesteroidowe leki przeciwzapalne nie działają w przypadku tej choroby. Zmniejszenie napięci mięśni i działanie przeciwbólowe nie rozwiążą problemu. Dlatego pacjentom cierpiącym z powodu fibromialgii podaje się leki przeciwdepresyjne, kieruje na rehabilitację ruchową i psychoterapię. Wielu pacjentów korzysta także z oferty medycyny naturalnej, czyli odpowiedniej suplementacji, odpowiedniej diety wykluczającej produkty zawierające cukier i kofeinę, kąpiele mineralne, kręgarstwo i akupunkturę.


Przy tak nasilonych dolegliwościach bólowych trudno normalnie funkcjonować, więc postawa piosenkarki, która postanowiła pomimo choroby nadal występować na scenie i udowadniać tym, że da się żyć z fibromialgią jest godna pochwały. Każda osoba publiczna, która ma siłę przebicia i nie wstydzi się publicznie mówić o swoich problemach i pewnego rodzaju ułomnościach, czyni wiele dobrego dla pozostałych chorych.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE