Choroba, o której nie mówi się głośno, choć dotyczy milionów kobiet. Tak właśnie wygląda

Na tę chorobę chorują miliony kobiet, ale nadal zbyt mało się mówi na jej temat.
Na tę chorobę chorują miliony kobiet, ale nadal zbyt mało się mówi na jej temat. Zrzut z ekranu/ Instagram Thessy K.
"Od wielu lat cierpię w niezauważonej ciszy, mam dość" – napisała pod zdjęciem Thessy. Jej historia jest udziałem wielu innych, które mają mniejszą odwagę, by mówić głośno.


Thessy K.
Instagram

To jest dość szokujące dla ludzi. To ja, to jest moja endometrioza. Po lewej jest mój żołądek trzy tygodnie po pękniętej torbieli. Po prawej tak wyglądam teraz po wzięciu leków. Przygotowuję się do operacji, która będzie bardzo poważna. Siedem godzin narkozy i tydzień w szpitalu, endometrioza to nie żarty. Jeżeli znasz jakąś kobietę, która ma bolesne miesiączki, ostrzeż ją. Nie jesteście same, są nas miliony.

Co to jest endometrioza?
Najprościej ująć to w słowach – błona śluzowa macicy pojawia się... poza jamą macicy. Najczęściej znajduje się w jamie brzusznej, obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń między pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy, blizny po cesarce, jelita, pęcherz moczowy, pochwę i szyjkę macicy. Problem polega na tym, że każde takie ognisko co miesiąc ulega hormonalnym zmianom, ze powodu złuszczającej się śluzówki, jednak ze względu na to, że nie ma dla niej ujścia, dochodzi do stanu zapalnego, tworzenia się zrostów i wewnętrznego krwawienia.


Przyczyny powstania i objawy endometriozy
Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna powstawania endometriozy i dlaczego u jednych kobiet zagnieżdża się tkanka, a u innych nie. Naukowcy doszukują się podłoża genetycznego albo problemów z systemem odpornościowym, ale żadna z tych teorii nie została potwierdzona. Objawy mogą być różne głównie ze względu na umiejscowienie. Jeżeli zaatakowany jest układ rozrodczy u kobiety pojawią się bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy, bolesność w czasie odbywania stosunków płciowych, problemy z zajściem w ciążę, czy też bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa. Inne dolegliwości ze względu na ulokowanie mogą być następujące: bóle skurczowe, krwawienia z odbytu, bóle przy wypróżnianiu, biegunki, zaparcia, wzdęcia lub zatrzymanie moczu.

Może cię zainteresować także: Niepłodności nie widać


Miesiączka nie jest tak bolesna, jak endometrioza. Przy bólach menstruacyjnych wystarczy zazwyczaj wzięcie tabletki przeciwbólowej, natomiast gdy ma się endometriozę, dochodzi szereg innych dolegliwości, których leki mogą nie uśmierzyć. Jeżeli więc cierpimy z powodu bolesnych okresów, koniecznie musimy skonsultować to z ginekologiem.

Diagnoza – endometrioza
Najlepiej, gdy ginekolog wykonana badanie USG transwaginalne oraz rezonans magnetyczny. Niezbyt skuteczne jest badanie markera CA-125 ze względu na to, że jego poziom może wskazywać także na inne stany fizjologiczne i patologiczne. Najbardziej skuteczną metodą, ale inwazyjną, jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego w czasie laparoskopii. Wówczas można odkreślić, czy mamy do czynienia z endometriozą i jaki jest stopień zaawansowania. Są cztery etapy rozwojowe, od pierwszego, gdy ogniska endometriozy mają poniżej 5 mm, po stopień czwarty, kiedy w czasie badań stwierdzi się kilkucentymetrowe torbiele, a także macicę przyrośniętą do pętli jelit.


Leczenie endometriozy
Kobiety z potwierdzoną endometriozą mają dziesięciokrotnie mniejsze szanse na zajście w ciążę. Według szacunków blisko 50% kobiet niepłodnych ma endometriozę. Leczenie może być farmakologiczne bądź operacyjne. Farmakologia ma na celu zahamowanie rozwoju choroby oraz złagodzenie bólu. Leczenie hormonalne oraz leki przeciwzapalne uzależnione jest od zaawansowania choroby oraz planów rozrodczych pacjentki. Można także chirurgicznie usunąć ogniska endometriozy, poprzez laparoskopię.


Polskie Stowarzyszenie Endometrioza przygotowało na swojej stronie 7 mitów na temat endometriozy, które warto znać. Nie można zapominać, że bolesne miesiączki to nie norma, tylko coś wartego obserwacji i że na endometriozę mogą chorować także nastolatki. Warto także wiedzieć, że ciąża oraz menopauza nie leczą endometriozy i nadal kobieta musi być pod opieką lekarza.


Posłuchajcie apelu tej młodej kobiety, nie lekceważcie nasilonych bóli menstruacyjnych, ani innych wymienionych w artykule. Bardzo ważna jest profilaktyka i dbanie o siebie, bo nieleczona endometrioza może być przyczyną wielu poważnych komplikacji, choćby niepłodności. Podzielcie się tą wiedzą z waszymi przyjaciółkami, może właśnie któraś z nich cierpi z powodu bólu, a boi się iść do lekarza?
źródło: Polskie Stowarzyszenie Endometrioza
Instagram/Thessy K.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE