Ten prosty gadżet może pomóc dzieciom w zasypianiu. Co ciekawe – zarówno tym nadpobudliwym, jak i zbyt apatycznym. Wskazaniem do zakupu kołdry obciążeniowej są niektóre zaburzenia rozwoju, jednak warto decyzję poprzedzić konsultacją z terapeutą integracji sensorycznej, który pomoże wybrać odpowiedni rozmiar i wagę kołdry obciążeniowej.
Kołdra obciążeniowa dla dziecka to przyrząd terapeutyczny stosowany w terapii SI u dzieci z niektórymi zaburzeniami rozwojowymi.
Aby kocyk obciążeniowy dał pożądany efekt, trzeba dopasować jego ciężar do masy ciała dziecka.
Pod kołdrą obciążeniową nie powinno się spać całą noc, służy ona do wyciszenia. Ważne, aby była wykonana z odpowiednich surowców.
Kołdra obciążeniowa dla dziecka
Kołdra obciążeniowa, zwana inaczej kołdrą sensoryczną, to kołderka dziecięca o niezwykłych właściwościach terapeutycznych, którą stosuje się przede wszystkim przy zaburzeniach psychofizycznych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm, ale także przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych.
Kołdra obciążeniowa służy do stymulowania układu proprioceptywnego, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia ciała). Służy nie tylko do okrywania przed nocnym odpoczynkiem, ale również do wyciszenia w ciągu dnia. Dużą popularnością cieszą się też kołdry obciążeniowe dla dorosłych.
Kołdra obciążeniowa: wskazania
Przed zakupem koca obciążeniowego, warto skonsultować się z terapeutą SI. Wśród wskazań do zastosowania tego okrycia wymienia się różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe, jednak nie tylko. Czasem kołdrę obciążeniową stosuje się u dzieci, które wykazują trudne zachowania w ciągu dnia.
Z kołder obciążeniowych korzystają dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zaburzeniami integracji sensorycznej lub innymi zaburzeniami wieku dziecięcego. Bywa, że stosowanie koca obciążeniowego zaleca się u dziecka bez zdiagnozowanych zaburzeń, które wykazuje trudne zachowania.
Koc obciążeniowy bywa pomocny dla dzieci w okresie istotnych zmian w życiu. W trakcie rozstania rodziców, po przeprowadzce, zmianie szkoły. Kołdra obciążeniowa poprzez docisk, podobnie jak przytulenie pomaga przywrócić dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Kołdra obciążeniowa: działanie
Koc obciążeniowy działa na układ prioreceptywny w sposób regulujący. Jeżeli dziecko jest nadpobudliwe, to głęboki nacisk załagodzi zbyt intensywne reakcje na bodźce. Jeżeli zaś jest senne, apatyczne i obojętne, to wręcz przeciwnie – pobudzi dziecko do działania.
Prawidłowa integracja sensoryczna stabilizuje psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. Jest to bardzo istotne, gdyż zapewnia spokój i wewnętrzną harmonię. Pled obciążeniowy, dzięki swojej wadze i naciskowi głębokiemu, sprawia wrażenie delikatnego masażu. Określenie to bardzo często przewija się wśród opinii na temat kołdry obciążeniowej.
Dzieci, które przykrywają się pledem sensorycznym, czasami wręcz określają to wrażenie jako ludzki dotyk, przytulenie. Czują się pod nim bezpiecznie i komfortowo, co nie tylko pozwala im łatwo zasypiać, ale także poprawia nastrój w ciągu dnia.
Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka
- Kołderki sensoryczne, dzięki swoim właściwościom obciążeniowym, muszą być dobrane do dziecka w odpowiedni sposób, w przeciwnym wypadku mogą nie mieć żadnego wpływu na receptory, albo odwrotnie – zaszkodzić , powodując zbyt duży ucisk - mówi Joanna Goliszek, terapeutkę SI, ekspertka z kolderka.net. Przed zakupem kołdry warto poradzić się terapeuty dziecka.
Kołdra obciążeniowa dla dziecka: na co zwrócić uwagę
Waga kołdry obciążeniowej – najczęściej jest to 10 do 15 proc. masy ciała dziecka. Za lekka nie będzie miała wpływu na dziecko, a za ciężka może zaszkodzić. Zbyt mocne pobudzenie receptorów, da efekt przeciwny do zamierzonego.
Rozmiar kołdry obciążeniowej powinien odpowiadać wzrostowi dziecka. Jej długość powinna być ok. 20 cm dłuższa od wzrostu, żeby można było swobodnie zakryć jego nogi. - Kołderka o długości 1.5 metra będzie odpowiednia dla dziecka mierzącego ok. 120-130 cm - mówi Joanna Goliszek.
Materiał, z którego wykonana jest kołdra obciążeniowa, powinien być naturalny w 100 proc., a najlepszym rozwiązaniem jest bawełna. Choć można spotkać również kołdry z jednej strony bawełnianie, z drugiej pluszowe, np. z tkaniny minky.
Wypełnienie kołdry obciążającej to bardzo istotny aspekt, ponieważ bezpośrednio działa na receptory dziecięcego organizmu. Kołderki są pikowane (najczęściej w kwadraty co ok. 10 cm), a między przeszyciami umieszcza się mikro-kuleczki szklane lub granulat szklany. Niekiedy można spotkać wypełnienie z grochu lub pestek czereśni. Jednak utrudnia to pranie kołderki.
Czy można stosować kołdrę obciążeniową u niemowląt
Mówi się, że niemowlęta uspokajają się pod wpływem ucisku, co przypomina im życie w łonie matki. Jednak, choć nie ma wyraźniej granicy od kiedy można stosować koce obciążeniowe, terapeuci SI odradzają używanie ich do uspokajania niemowląt. Ucisk małemu dziecku zapewni becik czy zawinięcie w zwykły kocyk. W żadnym razie niemowlę nie powinno spać pod kołdrą obciążeniową.
Kołdra obciążeniowa powinna być używana do wyciszenia dziecka, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Maluch nie powinien jednak pod nią spać. Kiedy dziecko się wyciszy lub zaśnie, wymieniamy kołdrę obciążeniową na lżejszą. Ciężar narzędzia terapeutycznego mógłby utrudnić dziecku odkrycie się w nocy, gdyby kołdra nasunęła się na twarz.
Zastosowanie kołderki powinno być skonsultowane z terapeutą lub specjalistą.