Dziecko w brzuchu nie tylko słyszy, ale może również… rozpoznać twarze. Najnowsze wyniki badań

Wyniki stanowią element odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie tworzy się więź dziecka z otoczeniem.
Wyniki stanowią element odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie tworzy się więź dziecka z otoczeniem. Prawo autorskie: martinan / 123RF Zdjęcie Seryjne
Mówisz do dziecka, kiedy jesteś w ciąży. Wiesz, że cię słyszy. Głaszczesz brzuch, choć wiesz, że jeszcze cię nie czuję. To twój znak miłości, która ma dla niego znaczenie. Właśnie prowadzone są badania, których wyniki sugerują, że maleństwo w brzuchu może również… rozpoznawać twarze.

Twarz w centrum widzenia
Naukowcy przeprowadzili badanie na 40 kobietach będących w trzecim trymestrze ciąży wykorzystując zaawansowaną technologię ultrasonograficzną. Wynik dowiódł, że płody, którym przedstawiano projekcję czerwonych świateł w kształcie twarzy odwracały do nich głowy czterokrotnie częściej niż, kiedy projektowano inny układ świateł.

Wyniki opublikowano na portalu naukowo – medycznym Current Biology. Badania stanowią potwierdzenie wcześniejszych, według których noworodki skupiają uwagę na twarzach bardziej niż na innych przedmiotach.

Duża dawka dystansu
Wyniki nie sugerują, że już w życiu płodowym mały człowiek jest w stanie precyzyjnie odróżnić twarze osób wokół siebie, ani wskazać ilości piegów na nosie matki.

Są jednak niewątpliwie kolejnym dużym krokiem w poznaniu procesów, jakie zachodzą w tym szczególnym procesie powstawania nowego życia. I kolejną odpowiedzią na niezwykłą więź, jaka łączy dziecko z najbliższymi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE