Nie możesz zajść w ciążę? Sprawdź, czy twoja owulacja nie jest zaburzona

Prawo autorskie: boggy22 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: boggy22 / 123RF Zdjęcie Seryjne Problemy z owulacją należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Brak owulacji nie jest jeszcze powodem do paniki, bo w zgodnej opinii specjalistów taka sytuacja może zdarzyć się zdrowej kobiecie nawet dwa razy w ciągu roku. Co jednak, jeśli zaburzenia cyklu owulacyjnego zdarzają się częściej?

Fakty
Owulacja ma miejsce wtedy, gdy pęka tzw. pęcherzyk Graafa i w ten sposób zostaje uwolniona komórka jajowa. Zaburzenie polega na tym, że pęcherzyk nie pękł i komórka nie wydostała się na zewnątrz, do jajowodu. Co ważne, pojawienie się miesiączki wcale nie oznacza, że doszło do owulacji. Zatem zaburzenie cyklu owulacyjnego może wystąpić mimo krwawienia - nawet, gdy obserwujemy je z przesunięciem.

Przyczyny
Może być ich wiele. Najczęstsza to tzw. zespół policystyczny jajników. Sprawia on, że pojawiają się małe pęcherzyki, które nie mają w pełni rozwiniętych komórek jajowych. W trakcie badania USG można zaobserwować torbiele, które tworzą się w miejscu zaniku pęcherzyków. Zespół policystyczny jajników występuje u 4-6 proc. kobiet.

Zaburzenie może mieć również podłoże hormonalne. Choroby przysadki mózgowej i podwzgórza, duży stres, przyjmowane leki, problemy neurologiczne - to wszystko może zaburzać mechanizmy wytwarzania hormonów. Warto pamiętać, że znaczenie mają nie tylko "twarde", encyklopedyczne czynniki. Nawet dalekie podróże, a więc częste zmiany klimatu, mogą zaburzać owulację.


Znaczenie mają również zjawiska pozornie niezwiązane z procesem jajeczkowania. Chodzi m.in. o otyłość czy anoreksję, cukrzycę i choroby związane z gruczołami dokrewnymi - nadnerczami i tarczycą. W przypadku zaburzeń odżywiania, przy nagłym spadku wagi, brak owulacji jest jednym z pierwszych przejawów choroby. Rzadko zdarza się, że za brak jajeczkowania dpowiada hiperandrogenizm, czyli przesadna produkcja hormonów męskich pochodzenia jajnikowego czy nadnerczowego.

Objawy
Pierwszym sygnałem, że coś jest nie w porządku, są nieregularne cykle miesiączkowe. Kiedy krwawienie raz trwa dłużej, potem krótko, albo po wyjątkowo długim cyklu następuje skąpa miesiączka, w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Objawem może być również nasilenie się dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym.

Kobieta powinna obserwować, jak jej organizm zachowuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Na cykl bezowulacyjny może wskazywać brak podwyższonej temperatury przy spodziewanej owulacji oraz brak innych dolegliwości, jak chociażby ból w podbrzuszu.

Diagnoza i leczenie
Wizyta w gabinecie lekarskim jest koniecznością, bo tylko specjalista może ustalić faktyczną przyczynę zaburzeń. To ginekolog, ale też endokrynolog (badania hormonalne) rozpozna nieprawidłowości i zaaplikuje właściwe leczenie. Może ono polegać m.in. na przyjmowaniu hormonów albo środków antykoncepcyjnych. Takie leczenie farmakologiczne trwa zazwyczaj pół roku i ma na celu przywrócenie równowagi hormonalnej. Wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi, np. z problemami z nerkami czy wątrobą.

W sytuacji, gdy przyczyna zaburzeń jest inna, leczenie będzie mniej "inwazyjne". Przy lekkiej anoreksji często wystarczy uzupełnienie składników odżywczych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE