
Reklama.
Co pić karmiąc piersią?
- Moment karmienia piersią jest dla każdej świeżo upieczonej mamy wyjątkowy, to czas, kiedy szczególnie pragniemy dbać o siebie i dziecko - tłumaczy dietetyk Joanna Ciszczoń, co częściowo wyjaśnia, dlaczego właśnie wtedy jesteśmy podatne na wszystkie pokutujące w internecie mity i rekomendacje ze strony “bardziej doświadczonych” koleżanek.- Z różnych źródeł często otrzymujemy sprzeczne informacje, co powoduje, że czujemy się zagubione i nie wiemy, w jaki sposób powinnyśmy się prawidłowo odżywiać i nawadniać - dodaje, przytaczając najpowszechniejsze przekłamanie, dotyczące bawarki właśnie. Podobnych mitów pokutuje wiele, podczas gdy odpowiedź na pytanie, co pić w okresie karmienia, jest w zasadzie bardzo prosta.
Dieta matki kamiącej - bawarka na laktację
Mleko-pokarm, mleko-napój to dwie różne rzeczy. Na początek uściślijmy: tak samo, jak bawarka przez małe “b” to nie mieszkanka Bawarii, tak samo wypite przez ciebie mleko nie przedostanie się jakimś magicznym kanalikiem do piersi. Rozcieńczanie herbatą nie ma tu nic do rzeczy.
Dieta matki kamiącej - bawarka na laktację
Mleko-pokarm, mleko-napój to dwie różne rzeczy. Na początek uściślijmy: tak samo, jak bawarka przez małe “b” to nie mieszkanka Bawarii, tak samo wypite przez ciebie mleko nie przedostanie się jakimś magicznym kanalikiem do piersi. Rozcieńczanie herbatą nie ma tu nic do rzeczy.Pokarm powstaje w krwi, a nie w brzuchu mamy, kropka. Dlatego na jakość pokarmu nie wpływa ani to, co zjemy, ani to, co wypijemy - poza małymi wyjątkami.
- Wiele kobiet karmiących mocno ogranicza niektóre produkty, takie jak nabiał, obawiając się alergii u dziecka. Sposób odżywiania i to, co pijemy w okresie karmienia, jest przede wszystkim kluczowy dla mamy, a nie dziecka - zapewnia kategorycznie Joanna Ciszczoń.
Co pić w ciąży - alkohol na cenzurowanym
“Piwo wspomaga laktację” - to kolejne kłamstwo i to dość grubymi nićmi szyte, bo w rzeczywistości jest odwrotnie - alkohol wydzielanie pokarmu hamuje. Pokutuje również wariacja na temat tego mitu, w której produkcji pokarmu sprzyja picie niskoalkoholowego piwa karmelowego.Jej zwolennicy przekonują, że polisacharydy sodu jęczmiennego w nim zawarte wspomagają wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Rzetelnych badań na poparcie tej tezy jednak próżno szukać.
Teoretycznie, po upływie pierwszych sześciu miesięcy, matka karmiąca piersią może pozwolić sobie na wypicie lampki wina czy szklanki piwa. Alkohol w nich zawarty utrzyma się w organizmie przez około trzy godziny, więc po tym czasie można bez przeszkód karmić ponownie. I o ile sporadyczny drink ani nam, ani dziecku nie zaszkodzi, to już nadmiar alkoholu - z pewnością.
A że granice owego “nadmiaru” są niezwykle płynne, wielu lekarzy zdecydowanie zaleca, aby okres abstynencji przerwać, dopiero kiedy odstawimy dziecko od piersi.
Co pić karmiąc piersią - (nie) kompot
Napoje, których w czasie karmienia również należy unikać to kompoty, które przygotowano z owoców pestkowych, które wcześniej nie zostały wydrylowane: wiśni, czereśni, moreli. Pestki zawierają tzw. kwas pruski, który może zaszkodzić maluchowi.Reszta owocowych napojów, w tym kompotów z owoców bezpestkowych, obostrzeniom nie podlega.
Co pić karmiąc piersią - soki
Dieta w ciąży powinna być dobrze zbilansowana i różnorodna i ten nawyk powinien zostać z nami również w czasie karmienia piersią. Nie ma przeciwwskazań, żeby sięgać po soki warzywne i owocowe. Pamiętaj jednak, żeby traktować je jako przekąskę. Szklanka soku pomarańczowego, jabłkowego czy pomidorowego to świetny pomysł, podobnie jak smoothie czy koktajl.- Nie widzę więc żadnych przeciwwskazań do tego, by pić kompot czy sok - mówi Ciszczoń. - Fakt jest taki, że zdecydowanie lepszym wyborem zawsze jest zjedzenie owocu niż wypicie soku. Proszę zauważyć, ile jabłek trzeba zużyć do wyprodukowania 1 l soku i czy będziemy w stanie taką ilość zjeść. Pozbywamy się błonnika, dostarczając jednocześnie dużej ilości cukru prostego – fruktozy, i dużej ilości kalorii. Większość mam po urodzeniu pragnie wrócić do wagi sprzed ciąży, sądzę więc, że znacznie lepszym wyborem będzie woda.
Co pić karmiąc piersią - woda
To złota zasada, o której trzeba pamiętać nie tylko wtedy, gdy nie będziemy w stanie ustalić składu kompotu. Podobnie jak w diecie każdego zdrowego człowieka, dla mamy karmiącej piersią to właśnie woda powinna być napojem pierwszego wyboru.- Podczas karmienia piersią dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet o 650-800 ml w stosunku do okresu sprzed porodu i wynosi 3,8 litra - przypomina Joanna Ciszczoń.
Jakość wody, którą wybierzemy, jest o tyle istotna, że za kilkanaście miesięcy z tej samej butelki, co my, pił będzie pewne również nasz maluch. Dlatego tak istotna jest adnotacja, o tym, że dany producent przetestował swój produkt pod kątem zdatności do spożycia przez niemowlęta.
Na dobrą sprawę zalecenia dotyczące nawadniania organizmu w okresie karmienia nie różnią się zbytnio od tych, którymi należy kierować się również po jego zakończeniu. Z drugiej strony, nawyk picia odpowiedniej liczby szklanek wody zdecydowanie łatwiej wyrobić sobie mając odpowiednią motywację. A o lepszą niż dobre samopoczucie malucha - trudno.
Co pić karmiąc piersią: kawa i herbata
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mama karmiąca wypiła filiżankę kawy, jednak nadmiar kofeiny może powodować wzrost ciśnienia, kołatanie serca i podenerwowanie. A to może przyczynić się do zmniejszenia laktacji. Dlatego lepiej odmówić sobie trzeciej szklanki latte.Herbata dla matki karmiącej, to nie tylko ta wspierająca laktację. Spokojnie możesz pić wiele ziołowych herbatek, owocowe napary czy rooibos.
Może cię zainteresować także: "Mleko matki nie dba o więzi". Konsultantka laktacyjna ostro o pladze, która krzywdzi mamy