Za zaostrzeniem kar za znęcanie się nad dziećmi od dawna pracował Rzecznik Praw Dziecka. Roczną pracę zakończyło podpisanie ustawy nowelizującej kodeks karny. Od teraz, jak zaznacza Marek Michalak, znane hasło "Reaguj. Masz prawo”, zmieni się na „Reaguj. Masz obowiązek”. To ogromny sukces.
To ważny krok do przodu może nawet skok. Bardzo mi zależało na tych przepisach. To kontynuacja zmian z 2010 roku, którymi zakazano całkowicie bicia dzieci. Wtedy uruchomiłem kampanię "Reaguj. Masz prawo", teraz, a dokładnie za 3 miesiące, kiedy przepisy wejdą w życie, będziemy mogli zmienić narrację na: "Reaguj. Masz obowiązek".
W życiu uczciwych dorosłych ludzi te przepisy nic nie zmienią, poza poczuciem sprawiedliwości. Potencjalni oprawcy dzieci niech się opamiętają, bo to bat na nich. W życiu dzieci – bardzo wzmocnią ich ochronę. Wyrażam wdzięczność Panu Prezydentowi i jego współpracownikom (min. A. Derze szczególnie) oraz Posłom i Senatorom za bardzo dobrą współpracę przy procedowaniu tego projektu. Moim współpracownikom z Sędzią Agnieszką Rękas dziękuję za niezliczoną ilość czasu i inwencji dla dzieci. A teraz? Do pracy – dla dzieci. Razem i twórczo.
Czy ta ustawa coś zmieni? – pytają niektórzy. Prawdopodobnie początkowo niewiele, ale może podnieść bezpieczeństwo dzieci w dłuższym czasie. Dorosły, który podniesie rękę na nieletnią osobę, będzie pozbawiony wolności na okres nie krótszy niż 3 lata. Czy po odbyciu kary nie zastanowi się dwa razy, zanim ponownie zaatakuje bezbronne dziecko? Ze względu na to, że przepisy nałożą na agresora bardziej dotkliwe kary, jest to bardzo prawdopodobne.
Może cię zainteresować także: Kochasz swoje dziecko? Pobij je, tylko pamiętaj o właściwej technice – radzi profesor Zbigniew Stawrowski
Równie ważnym zapisem w ustawie co zaostrzenie kar, jest także ukaranie osób, które mając wiedzę na temat stosowania przemocy wobec dziecka, milczą.
Osoba, która posiądzie wiedzę np. o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka, będzie miała nie tylko społeczny, ale też prawny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania. Niezawiadomienie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
– Osoba, która spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu, w postaci kalectwa i nieuleczalnej choroby, zeszpecenia ciała lub zniekształcenia ciała, będzie podlegać karze pozbawienia wolności nie krótszym niż 3 lata.
Może cię zainteresować także: Siniaki, zadrapania? Lekarze nie mogą udawać, że ich nie widzą-apeluje Rzecznik Praw Dziecka