Przemoc fizyczna czasem mniej boli, niż słowa.
Przemoc fizyczna czasem mniej boli, niż słowa. nastia / 123RF
Reklama.
Przemoc to nie tylko uderzenie
Przemoc dotyczy nie tylko kobiet. Przemoc nie bierze się tylko z nieporozumienia i nie wiąże się tylko ze złym dotykiem. Może to być także znęcanie się psychiczne, poprzez krzywdzące słowa, znieważenie, obrażanie, odbieranie godności, podkopywanie wartości. Czasem te cedzone w złości wulgaryzmy, wredne spostrzeżenia i poczucie wyższości, bolą po stokroć bardziej. Gdy odważymy się komuś powiedzieć o naszych problemach, zostają często zlekceważone, bo co to za przemoc, jak nie ma siniaków, krwi i zadrapań? Nic bardziej mylnego.
Wiele osób deklaruje, że nie wpadłoby w sidła takiej chorej relacji. Twierdzą, że zauważyliby, gdyby ich związek zmierzał do przemocy, gdyby czuli się nieszczęśliwi. Potem okazuje się, że wszyscy wokół zauważają ich omotanie, w którym tkwią, licząc stale na cud i poprawę. "On tak nie chciał', "ona nie miała tego na myśli", "to ze zmęczenia", "zły dzień w pracy". Jest wiele tłumaczeń, które latami uciszają myśli o ucieczce z niszczącego związku. By odejść, potrzeba jednak naprawdę dużo odwagi i siły. Tkwienie w nim jednak jest bardzo krzywdzące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie pozwólmy im na to patrzeć, bo możemy je skrzywdzić na całe życie. Tego byśmy nie chcieli.
Na naukę nigdy nie jest za późno
Nie musisz być w takim związku, by zdawać sobie sprawę w niszczącej jego siły. Musisz nauczyć swoje dorastające dzieci, zarówno córki, jak i synów, by wiedzieli, jak nie powinny wyglądać relacje. Czego unikać, co powinno zwrócić ich uwagę.
Oto 5 najważniejszych porad, jak rozpoznać przemoc
1. Nieracjonalna i nieuzasadniona zazdrość
To, co początkowo wzbudza zachwyt, bo któż nie lubi, gdy jego partner jest o niego zazdrosny, z czasem przeradza się w lęk. Dzieje się to stopniowo, powoli i nagle odkrywamy, że nasz ukochany/a chce kontrolować każdą naszą aktywność, mieć wgląd w nasze kontakty, poznać naszych znajomych. Telefony o różnych porach z niewinnym, gdzie jesteś i co porabiasz? przeradzają się w stałą kontrolę. Słodka zazdrość zaczyna nam ciążyć, męczymy się i boimy, bo zdajemy sobie sprawę, że to chyba nie tak powinno być. No ale on/ona przecież mnie kocha…
2. Spędzaj ze mną każdą chwilę — czyli izolacja
W życiu warto otaczać się przyjaciółmi, w trudnych, ale i radosnych chwilach mamy się do kogo zwrócić. Gdy spotykacie nowego partnera i nagle okazuje się, że w waszym świecie zostaje tylko on, powinniście się martwić. To zły znak, bo ktoś zawłaszcza was tylko dla siebie. Taka izolacja może nie przeszkadzać wam początkowo, kiedy motyle będą fruwać w brzuchu jak szalone. Problem zacznie się wtedy, gdy będziecie chcieli spotykać się z innymi, a ktoś będzie wam to odradzać, proponując inne rozwiązania, najlepiej wspólny wieczór w domu przed telewizorem. Nikt nie może w was wywoływać winy za to, że chcecie spędzać czas z innymi, bliskim wam osobami.
3. Nie czujesz się sobą
Nigdy nie powinno się być z osobą, która sprawia,że czujemy się nieswojo. Są ludzie, którzy specjalizują się w manipulowaniu innymi i czerpią z tego satysfakcję, gdy zasiewają ziarno niepewności i wywołują lęk, że nie poradzimy sobie bez nich. Maja wtedy poczucie całkowitej kontroli nad nami i uzależniają nas od dobrych słów. Potrafią skrzywdzić nas jednym zdaniem, po czym powiedzieć, że to był tylko żart. W naszych głowach jednak zostaje poczucie odrzucenia i ośmieszenia. Tak się nie dzieje w dobrym związku.
4. Potrzeba nieustannego kontaktu
Obsesyjne wydzwanianie i planowanie naszego czasu. Z każdego wyjścia, pomysłu musimy się tłumaczyć. Parter staje się kontrolerem, a nie przyjacielem.
5. Kara za brak uwagi
"Nie chciałaś się spotkać, to masz za swoje". Przez kilka dni opryskliwe i chłodne zachowanie, ma wybić nam z głowy inną formę spędzania czasu. Tzw. fochy potrafią zniszczyć każdą relację, nikt nie jest w stanie żyć doświadczając takiej zmienności zachowań. Ciągle musimy się dostosowywać do kogoś, a to jest trudne, bo podporządkowujemy własne życie, cele i marzenia pod potrzeby innej osoby. To bardzo negatywnie wpływa na psychikę człowieka, czuje się spętany i zniewolony. I powinien uciekać, jak nakazuje rozsądek.
Uczmy nasze dzieci, jak odróżnić dobre od złych relacje. Omijanie tych niezdrowych, niszczących jest trudnym zadaniem, ale lata nauki i tłumaczenia, z pewnością pomogą młodym ludziom wejść w poważne związki. Sami pokazujmy ich na swoim przykładzie, na czym polega partnerstwo. Nie chcemy przecież, by nasze dzieci popadły w uzależnienie od innego człowieka i żyły w strachu i lęku. Ich partnerzy mają dbać o nich, a nie ich niszczyć i ranić. Świadomość tych znaków ostrzegawczych, jest naprawdę niezwykle ważna i nie możemy tego bagatelizować.

Napisz do nas: marta.kabulska@mamadu.pl