Przeziębienie w ciąży nie musi być koszmarem. Sprawdź, jak sobie radzić i których leków nie przyjmować
Kalendarz ciąży
17 października 2016, 10:47·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 17 października 2016, 10:47
Jeśli myślisz, że w trakcie ciąży unikniesz zarazków i choroby, jesteś w błędzie. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy dopadnie cię kaszel, gorączka czy ból gardła.
Reklama.
Co na przeziębienie w ciąży? Przeziębiona ciężarna może się obawiać, że te same leki, które stosuje się zazwyczaj na podobne dolegliwości, mogą zaszkodzić dziecku. I rzeczywiście. Warto pamiętać, że nawet witaminy i zwykłe krople do nosa mogą mieć wpływ na rozwój płodu. Dlatego najważniejsza zasada brzmi: nie rób niczego, nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
Newralgiczny jest 1. trymestr ciąży. Wtedy kształtują się narządy dziecka, a więc wszelkie lekarstwa mają potencjalnie największy wpływ. Niektóre mogą prowadzić do poronienia lub wywołać przedwczesny poród.
Sposoby na przeziębienie w ciąży
Kaszel w ciąży
Jest uciążliwy i niebezpieczny, bo może powodować przedwczesne skurcze macicy i w konsekwencji wywołać poród. Konieczna jest szybka wizyta u lekarza oraz zastosowanie domowych sposobów na przeziębienie. Metodą na suchy kaszel w ciąży jest roztwór z siemienia lnianego. Jedną łyżeczkę należy zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Potem dodać łyżkę miodu. Pomóc może także sok z cytryny wymieszany z oliwą z oliwek.
Mokry kaszel w ciąży można leczyć syropem z czosnku. Ten jest uważany za domowy antybiotyk, bo zawiera działającą przeciwbakteryjnie alicynę. Wystarczy wymieszać ząbki czosnku z sokiem z cytryn i przegotowaną wodą, a potem odstawić syrop na kilka dni w ciemnym miejscu.
Przeziębienie w ciąży – gorączka
Trzeba pamiętać, że podwyższona temperatura w ciąży nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jest wiele czynników, w tym zmiany hormonalne czy emocjonalne, które sprawiają, że u ciężarnej występuje gorączka. Standardowa temperatura u kobiety w ciąży może dochodzić do 37,5 stopnia Celsjusza. Dopiero od 38,5 stopnia możemy mówić o gorączce w ciąży. Wtedy też trzeba udać się do lekarza.
Co zrobić, by zbić gorączkę w ciąży?
Niektóre domowe sposoby niekorzystnie wpływają na organizm ciężarnej. Np. napotne herbatki czy wygrzewanie się w łóżku sprawiają, że na początku temperatura jeszcze się podnosi, co bywa niebezpieczne. Lepiej wziąć chłodną kąpiel, schładzać powietrze w pomieszczeniu i używać nawilżających ręczników, które przyłożysz do czoła. Dużo pij - najlepiej czystą, niegazowaną wodę.
Ból gardła w ciąży
Bólu gardła w ciąży nie leczy się antybiotykami, które są niebezpieczne dla płodu. Kobieta musi leczyć się objawowo, łagodząc przejawy choroby. W tym celu najlepsze są sposoby mam i babć. Bezpieczne będzie płukanie gardła wodą z solą i roztworem wody utlenionej. Można też spróbować soku z malin i ciepłego mleka z miodem. Na pewno pomaga cebula. Pokrój dwie i wymieszaj je z cukrem. Potem odstaw i poczekaj, aż pojawi się sok (dokładny przepis na syrop z cebuli).
Przy bólu gardła w ciąży należy dużo pić i nawilżać śluzówkę gardła. Może to być letnia woda, herbatka ziołowa czy napar z korzenia imbiru (gotuj plastry imbiru przez 20 minut). Ciepły napój trzeba pić co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Zwróć też uwagę, czy dostarczasz swojemu organizmowi witaminę C, np. w postaci cytryny i innych owoców cytrusowych.
Przeziębienie w ciąży – lista leków zakazanych
– niektóre antybiotyki
– preparaty na przeziębienie i kaszel z pseudoefedryną (np. Gripex) w I trymestrze ciąży
– preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa zarówno doustne i w kroplach (np. Sudafed, Ibuprom zatoki) w I trymestrze ciąży
– leki na kaszel z kodeiną w I trymestrze
– pastylki do ssania zawierające ibuprofen
– pastylki do ssania z tymiankiem i podbiałem
– leki przeciwbólowe zawierające metamizol (Pyralgina), ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna), naproksen (Aleve)