Doula, rooming in i kontakt skin-to-skin. Wszystko co musisz wiedzieć o porodzie

Dzień porodu zbliża się wielkimi krokami. Masz już spakowaną torbę, urządzony pokój dla malucha i spokojnego partnera. Jeszcze tylko odrobina teorii a na pewno pojedziesz na porodówkę w pełni przygotowana.

Z pewnością lepiej i swobodniej będziesz czuła się na sali porodowej, jeśli będziesz rozumiała wszystkie zwroty i pojęcia, którymi posługuje się położna czy lekarz. Ale nie tylko te. Rozgryzienie pewnych obcobrzmiących sformułowań pomoże ci podjąć decyzję o wyborze placówki w której będziesz rodzić lub technik łagodzenia bólu.

Plan porodu
To dokument, o którym można powiedzieć, że jest planem twojego wymarzonego porodu. Nie jest to żaden formularz ani specjalny druk. Możesz spisać swoje pomysły i preferencje nawet na zwykłej, białej kartce. Zastanów się jakie kwestie są dla ciebie ważne i wypisz je w punktach.

Co powinien zawierać plan porodu? Między innymi twój stosunek do znieczulenia, do obecności studentów podczas porodu. Możesz napisać, ze wolałabyś nie mieć nacinanego krocza i że chciałabyś być pytana lub informowana o wszystkich zabiegach wykonywanych podczas porodu.


Jeśli nie przygotujesz swojej listy położna z pewnością zapyta cię o podstawowe kwestie (jak choćby te związane ze znieczuleniem czy ochroną krocza) zaraz po przybyciu na salę porodową. Lekarze i położne starają się trzymać planu, jednak miej na uwadze, że najważniejsze jest zdrowie i życie twoje i dziecka, dlatego czasem może być konieczne odstąpienie od założeń. Na pewno jednak zostaniesz o tym poinformowana.

Doula
To doświadczone i odpowiednio przygotowana osoba, która zajmuje się kobietą w trakcie ciąży, porodu i po narodzinach malucha. To taki dobry duch każdej przyszłej mamy, który pomaga, otacza opieką i wspiera dobrym słowem, ale jednocześnie pomaga także fizycznie podczas porodu. Doula nie musi mieć wykształcenia medycznego. Nawet jeśli ma nie powinna angażować się w żadne czynności medyczne podczas porodu. Jej rolą jest pomoc rodzącej i dostosowanie się do jej potrzeb. Nie zastępuje położnej, a jedynie pomaga jej wspierać przyszłą mamę.

Jeśli nie chcesz zdecydować się na poród z doulą – nie znasz nikogo zaufanego lub krępujesz się, możesz rozważyć poproszenie o pomoc położnej, która nie pełni akurat dyżuru, by była z tobą przez cały okres porodu.

Poród aktywny
Aż chce się zapytać „jak poród może być bierny?’. Otóż może – kobieta leży wówczas na łóżku porodowym i podaje się akcji porodowej w tej pozycji. Jeśli decydujemy się na poród aktywny to od nas zależy w jakiej pozycji będziemy rodziły, jak będziemy zachowywały się podczas pierwszej fazy porodu, czy zechcemy skorzystać z udogodnień na Sali porodowej.

Worek sako
To pojęcie ściśle związane z poprzednim punktem. Worek sako jest niczym innym jak wielką, wypełnioną styropianowymi kulkami poduchą. Dopasowuje się do ciała i odciąża kręgosłup rodzącej, która korzysta w niego podczas pierwszej fazy porodu. Coraz więcej takich udogodnień można spotkać na salach porodowych. Oprócz worków coraz bardziej popularne są piłki, drabinki i tzw. koła porodowe. Jeśli chcesz aktywnie rodzić, zanim wybierzesz szpital sprawdź co dana placówka ma w swojej ofercie.

Ściśle powiązany z powyższymi zagadnieniami jest też stołek porodowy. Przypomina w kształcie półksiężyc i jest przydatny, jeśli zdecydujesz się rodzić dziecko w pozycji pionowej. Niektórzy twierdzą, że w takiej sytuacji grawitacja pomaga maluchowi wyjść na świat. O tym, czy nie ma przeciwwskazań do takiego porodu, np. ryzyka krwawienia, decyduje położna.
Skin to skin
W dosłownym tłumaczeniu to „skóra do skóry”. O co chodzi? O pierwszy kontakt mamy i nowonarodzonego dzidziusia. Od razu po porodzie, jeszcze zanim szczęśliwy tatuś lub położna przetną pępowinę, malec jest kładziony na klatkę piersiową mamy. Może się ogrzać, a także usłyszeć znany mu głos i bicie serca. W ten sposób przejmuje również florę bakteryjną matki, co jest ważne dla rozwoju jego systemu odporności. Eksperci uważają również, że taki kontakt wpływa pozytywnie na rozwój psychiczny dziecka. Kiedy lekarze ocenią dziecko w skali Apgar malec powinien wrócić do mamy. Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny, choćby dlatego, że dziecko w tym czasie próbuje ssać pierś (to odruch bezwarunkowy). Nie powinno go zakłócać rodzenie łożyska czy szycie krocza.

Rooming in
Tu z kolei dosłowne tłumaczenie byłoby trudne. Dlatego przyjmijmy, że termin ten oznacza „przebywanie z dzieckiem w jednym pokoju”. To coś, o czym nasze mamy mogły tylko pomarzyć. Malec od momentu urodzenia do czasu wypisu ze szpitala przebywa cały czas z mamą. W większości polskich szpitali to już standard, jednak jeśli zależy ci by malec był z tobą, upewnij się przed porodem, czy placówka którą wybrałaś zapewnia rooming in. Sama ta idea jest w większości oceniana bardzo pozytywnie. Czasem narzekają na nią młode mamy, które obolałe po porodzie nie zawsze mają siłę, by zając się dzieckiem. Ale wtedy zawsze możesz poprosić o pomoc położną.

Kilka medycznych pojęć
Na sam koniec warto, abyś była świadoma co oznaczają niektóre używane przez personel medyczny terminy.

EPIZJOTOMIA oznacza nacięcie krocza.
AMNIOTOMIA czyli przebicie pęcherza płodowego
INDUKCJA to sztuczne wywołanie bądź przyspieszenie porodu, np. poprzez podanie syntetycznej oksytocyny (czyli hormonu wywołującego skurcze szyjki macicy)
KTG, czyli kardiotokografia. Oznacza badanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy

Nie ma jednak sensu przepisywać słownika medycznego. Pamiętaj, ze o każdej czynności powinnaś być wcześniej poinformowana a personel medyczny ma obowiązek wyjaśnić ci znaczenie pojęć których używa i wytłumaczyć jakie działania podejmuje. Jeśli coś nadal pozostaje niejasne, nie miej oporów by dopytać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE