Może cię zainteresować także: Jak wyglądają, czy są bezpieczne i ile kosztują badania prenatalne? Zobacz, czy cię na to stać
Zarażenie się tą chorobą może być tragiczne w skutkach. Wśród skutków wymienia się wodogłowie, małogłowie, osłabienie wzroku, zwapnienie mózgowe i opóźnienie rozwoju dziecka. Jeśli do zarażenia dojdzie w pierwszym trymestrze ciąży, istnieje nawet ryzyko poronienia.
Toksoplazmoza - choroba zakaźna, wywoływana pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Pasożyt znajduje się m.in. w surowym mięsie, warzywach uprawianych na zarażonej glebie, a najczęściej w odchodach kotów. Wywołuje chorobę, która najczęściej przebiega bezobjawowo. Może jednak objawiać się w bólach głowy i mięśni, zmęczeniu czy powiększonych węzłach chłonnych.
To kolejne groźne schorzenie, na które narażone są kobiety w ciąży. Spowodowane jest nie tylko kontaktem z chorym zwierzęciem, ale też spożyciem skażonej wody czy żywności. Jeśli matka się zarazi, chory będzie także płód. Listerioza może skutkować poronieniem i przy tym schorzeniu szanse na przeżycie dziecka są niewielkie.
Listerioza - choroba wywoływana bakterią Listeria monocytogenes. Przebiega bezobjawowo, ewentualnie objawy są zbliżone do tych kojarzonych z grypą.
Jak zachować ostrożność przy zwierzaku
- zadbać o opiekę weterynaryjną (przeprowadzić badania krwi u kota);
- przekazać zabiegi przy pupilu innej osobie;
- nie wpuszczać kota czy psa do łóżka;
- udać się na testy immunologiczne, które sprawdzą, czy kobieta miała wcześniej do czynienia z pasożytem;