Toksoplazmoza – czy bać się własnego zwierzaka? Na co zwracać uwagę, by się nie zarazić

Toksoplazmozą możesz zarazić się nie tylko od kota. Trzeba uważać też na to co się je.
Toksoplazmozą możesz zarazić się nie tylko od kota. Trzeba uważać też na to co się je. Olena Bilion /123rf
Tym pasożytem zarażona jest 1/3 populacji świata, we Francji nosi go 88 proc. populacji, w Polsce pewnie około 60-70 proc. Te liczby pokazują, jak powszechne jest zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii wywołującym toksoplazmozę, chorobę, którą na ogół przechodzimy bezobjawowo i nie mamy żadnych dolegliwości.

Koniecznie zrób badanie w ciąży
Jeśli planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka i miałaś toksoplazmozę, co z łatwością można potwierdzić badaniem, to możesz odetchnąć z ulgą – jesteś bezpieczna. Po zachorowaniu w twoim organizmie doszło do wytworzenia przeciwciał odpornościowych w klasie IgG, które stanowią zabezpieczenie przed powrotem zakażenia. Jeżeli nie należysz do tych, którzy oswoili już pierwotniaka Toxoplasma i jesteś w ciąży, to powinnaś zachować teraz szczególną ostrożność. Jeżeli w twoim wyniku badania pojawiły się przeciwciała IgM, natychmiast udaj się do lekarza, gdyż oznacza to, że zostałaś zakażona niedawno.


Toksoplazmoza groźna dla dziecka
Toksoplazmoza jest niezwykle groźna dla płodu. Ryzyko, że wywoła zapalenie łożyska i przeniknie do dziecka, rośnie z każdym trymestrem aż do 65 procent. Gdy tak się stanie dochodzi do nieuleczalnych wad płodu - najczęściej ośrodkowego układu nerwowego, które z reguły prowadzą do śmierci. Pasożyt może także zaatakować błonę naczyniową oka, wywołać wodogłowie lub małogłowie, a także zwapnienie śródmózgowia.

Zanim wyrzucisz kota z domu
Zanim jednak wyrzucisz z domu kota i zaczniesz wielkie porządki, przeczytaj o środkach bezpieczeństwa, które powinnaś powziąć.

Z badań wynika, że główną przyczyną zachorowań na toksoplazmozę jest spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa. Mięso, które jesz, powinno być poddawane obróbce termicznej powyżej 70 st. C lub głęboko mrożone. Nie wystarczy jednak, że wyeliminujesz ze swojej diety tatara i polędwicę, a steki będziesz zamawiać wysmażone – powinnaś także zwrócić szczególną uwagę na to, aby produkty mięsne były krojone na oddzielnej desce niż warzywa najlepiej innym lub porządnie wyszorowanym nożem. Niezwykle ważne jest staranne mycie rąk.


Dbaj o jakość jedzenia
Z tego względu powinnaś raczej unikać barów szybkiej obsługi, co do których masz podejrzenie, że surówka może być siekana na tej samej desce co kotlety.

Bardzo ważne jest także dokładne mycie warzyw i owoców przed zjedzeniem, jeżeli nie możesz jakichś owoców umyć – po prostu ich nie jedz. Zrezygnuj z gofra z jagodami i nie zamawiaj w restauracji dań z ze świeżymi owocami miękkimi (borówki, maliny, porzeczki, jagody), gdyż rzadko bywają myte przed podaniem na stół. Zanim jednak wyrzucisz z domu kota i zaczniesz wielkie porządki, przeczytaj o środkach bezpieczeństwa, które powinnaś powziąć.

A co z potencjalnym kotem? Zrób mu testy z kału. Jeśli jest zarażony, musi przejść dwutygodniową kwarantannę z dala od ciebie. Jeśli jest odporny, to niech sobie spokojnie mruczy. Choć oczywiście lepiej, aby kuwetę sprzątał kto inny.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE