Chorobę zauważysz u siebie gołym okiem. Czyli 9 zmian skórnych, na które musisz zwrócić uwagę

Prawo autorskie: citalliance / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: citalliance / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dziennie zerkamy w lustro wiele razy, ale czy przeglądamy się w nim wystarczająco dokładnie? Plamki na bluzce nie przegapimy na pewno, ale zaczerwienienie pod pachą może już umknąć naszej uwadze. Przecież to pewnie zwykłe otarcie albo uczulenie.

Warto wiedzieć, że niektóre zmiany skórne to nie reakcja organizmu na jakiś czynnik zewnętrzny, lecz sygnał z wnętrza ciała, że dzieje się z nim coś złego.

Aby wykryć niektóre choroby, niepotrzebna jest specjalnie planowana wizyta u lekarza. Wiele wczesnych objawów jesteśmy w stanie zaobserwować same, uważnie przyglądając się zmianom w wyglądzie naszego ciała. Aby móc je odkryć, musisz wiedzieć gdzie i czego szukać:
ZERKNIJ NA PACHY
Możesz tu znaleźć żółtobrunatne plamy suchej skóry.

Co się dzieje?
Ciemne zmiany na skórze ulokowane pod pachami mogą oznaczać, że chorujesz na cukrzycę. Podobne plamy mogą wtedy również pojawić się w okolicach podbrzusza, a także na szyi. Skąd się biorą? Jeśli we krwi występuje nadmiar insuliny, komórki skóry namnażają się znacznie szybciej niż zwykle. Może to powodować, że skóra w niektórych miejscach na ciele staje się grubsza, a przez zwiększoną produkcję melaniny - także ciemniejsza.

Plamy w okolicach, gdzie skóra się fałduje, np. pod pachami mogą również być znakiem ostrzegawczym sygnalizującym o zmianach nowotworowych zachodzących w organach wewnętrznych. Najczęściej takie ciemne plamy na ciele powiadamiają o nowotworze przewodu pokarmowego.

Co robić?
Wykonaj proste badanie krwi, które pozwoli rozwiać Twoje wątpliwości lub odkryć chorobę już w zarodku.
PRZYMRUŻ POWIEKI
Możesz tu znaleźć miękkie, małe grudki przypominające kolorem wosk.


Co się dzieje?
Możesz pomyśleć, że to malutkie, niewinne krostki podobne do pryszczy. Warto jest jednak przyjrzeć się im bliżej, gdyż mogą to być skupiska cholosterolu. Nie uda Ci się ich wycisnąć. Będą one dla Ciebie znakiem, że poziom cholesterolu we krwi plasuje się grubo ponad normą. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych chorób serca.

Co robić? Najlepiej wybierz się do lekarza i sprawdź, czy rzeczywiście wchodzi tu w grę zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Gdyby tak było, otrzymasz od specjalisty indywidualne zalecenia, a odpowiednie zmiany w diecie pozwolą Ci przywrócić równowagę organizmu.
POKAŻ JĘZYK
Możesz tu znaleźć nalot - biały lub żółty.

Co się dzieje?
Jeśli zauważysz na swoim języku jasny nalot przypominający niespłukaną pastę do zębów, może to oznaczać, że doskwiera Ci refluks polegający na niedomykaniu się dolnego zwieracza przełyku. Dolegliwość ta powoduje, iż treść żołądka cofa się w górę Twojego przełyku. Kiedy leżysz, czyli np. w nocy podczas spania, może ona “podchodzić” nawet do Twoich ust. Kwas żołądkowy pozostawi wtedy po sobie ślad właśnie w postaci białego nalotu na języku.

Co robić? Refluks, potocznie zwany zgagą, można leczyć środkami dostępnymi w aptekach bez recepty. Oprócz przyjmowania leków, powinnaś także zmienić swoje nawyki żywieniowe. Postaraj się ograniczyć jedzenie ostrych potraw oraz wyeliminuj kwaśne produkty z diety.
SPÓJRZ SOBIE POD OCZY
Możesz tu zobaczyć ciemne sińce.

Co się dzieje? Podkrążone oczy mogą oczywiście być dla Ciebie ostrzeżeniem, że jesteś przemęczona i brakuje Ci odpowiedniej ilości snu. Oprócz tego, mogą być również objawem alergii. Dzieje się tak, ponieważ histamina, wydzielana pod wpływem alergenów, rozszerza naczynia krwionośne. Jest to widoczne szczególnie pod oczami, w tym tym miejscu skóra jest bardzo cienka.

Co robić? Najlepiej zapisz się na wizytę do alergologa. Warto jest również wykonać testy skórne, dzięki którym dowiesz się na co jesteś uczulona i czego powinnaś unikać.
OBEJRZYJ SWOJĄ GŁOWĘ
Możesz tu zobaczyć słabe, wypadające włosy lub łupież.

Co się dzieje?
Wypadające włosy to nie tylko oznaka, że Twojemu organizmowi brakuje niektórych minerałów. Może to również być sygnał, że Twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo.Nadczynność i niedoczynność tarczycy powoduje, że zaburzona jest równowaga hormonalna organizmu. Nadmiar wydzielanego testosteronu niszczy mieszki włosowe, a włosy stają się suche, matowe, aż w końcu osłabione - wypadają.

Co robić? Choroby tarczycy to nie przelewki. Jak najszybciej wykonaj badania krwi sprawdzające poziom hormonów w Twoim organiźmie.

Łupież natomiast może być jednym z objawów przeciążenia organizmu z powodu zbyt dużego napięcia. Stres jest przyczyną rozwoju drożdżaków wywołujących nieestetyczny, biały pył na włosach. Ponadto, w okresie przedłużającego się zdenerwowania wytwarzany jest nadmiar kortyzolu obniżającego odporność organizmu.

Co robić?
Oczywiście warto sięgnąć po szampony przeciwłupieżowe, które załagodzą wstydliwy objaw. Nie usuną one jednak jego przyczyny. Spróbuj znaleźć więcej czasu dla siebie i nieco odpocząć. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i codzienną chwilę relaksu.
MONITORUJ SKÓRĘ BRZUCHA I PLECÓW
Możesz tu zobaczyć małe, czerwone kropeczki.

Co się dzieje? Szczególnie w przypadku, gdy takie maleńkie plamki pod skórą pojawiają się nagle, całymi grupkami, może to być znak, że choruje Twoja wątroba. Kropeczki ne ciele charakterystyczne dla schorzeń wątroby przypominają rubinowe, popękane pod skórą naczynka.

Co robić? Jeśli 30 urodziny masz już za sobą, popękane naczynka pojawiające się w niektórych miejscach na ciele nie są niczym groźnym. Jeśli jednak jesteś młodsza, a ilość czerwonych kropeczek na Twoim ciele zatrważa, koniecznie wybierz się do internisty.
obejrzyj paznokcie
Możesz tu zobaczyć białe plamki lub ciemne smugi u nasady paznokci.

Co robić? Każdy od czasu do czasu może zauważyć na płytkach paznokci białe plamki. Najczęściej nie jest to objaw choroby, a jedynie niedoboru żelaza w organizmie. Niestety, jasne przebarwienia mogą być również przejawem tzw. grzybicy białej.

Jeśli białe plamki bardziej przypominają kształtem podłużne smugi niż kropki, a na dodatek od jakiegoś czasu odczuwasz spore zmęczenie, może to być sygnał organizmu, że nerki nie działają prawidłowo. Jasne paski na płytce paznokcia będą wtedy oznaką nieprawidłowego odfiltrowywania białka z moczu.

Co robić? W przypadku, gdy jednorazowo zobaczysz na płytce białą plamkę, uzupełnij niedobór żelaza. Sięgnij po odpowiednie suplementy, jedz więcej czerwonego mięsa, szpinaku, wątróbki i orzechów. Jeśli jasne kropki zaczną się mnożyć, idź do dermatologa. W przypadku białych smug, wykonaj kontrolne badanie moczu.

Ciemne smugi u nasady paznokci powinny dużo bardziej Cię zaniepokoić. Brązowe, a nawet granatowoczarne paski pojawiające się pod paznokciami mogą świadczyć o nowotworze skóry, zwanym czerniakiem.

Co robić? Nie panikuj od razu, gdy zobaczysz ciemną plamę pod paznokciem, ponieważ być może jest to tylko krwiak, który powstał w wyniku uderzenia. Jeśli przebarwienie utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie udaj się do dermatologa.

Źródło: Women’s Health
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE