Twoje dziecko ma uporczywy lub przewlekły kaszel? Sprawdź, co to oznacza i jak możesz mu pomóc

Suchy kaszel i inne rodzaje kaszlu u dziecka.
Suchy kaszel i inne rodzaje kaszlu u dziecka. 123RF.com
Sezon jesienno-zimowy niestety wiąże się z plagą infekcji dróg oddechowych. Ze świeczką szukać dziecka, które nie kaszle i nie ma kataru. Wielu rodziców przyzwyczaiło się do takiego stanu tak bardzo, że reagować zaczynają dopiero wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe objawy.

Faktycznie nie każdy kaszel wymaga wizyty u lekarza. Nasz organizm poprzez kaszel oczyszcza drogi oddechowe z różnych zanieczyszczeń. Dlatego właśnie, gdy czymś się zakrztusimy, podrażnimy gardło czy też wysuszymy śluzówkę lub biernie palimy – reagujemy napadem kaszlu. I u dzieci jest bardzo podobnie.

Kaszel suchy u dziecka i kaszel mokry
Jeśli kaszel wiąże się z infekcją najczęściej przez pierwsze trzy dni jest to kaszel suchy, następnie przechodzi w mokry. Zdarza się, że nie potrafimy odróżnić jednego od drugiego, dlatego też lepiej na własną rękę nie podawać dziecku żadnych specyfików, a jedynie obserwować jak sobie radzi.

Wyróżniamy leki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę oraz te o działaniu wykrztuśnym. Ich nieumiejętne zastosowanie, niewłaściwe połączenie lub choćby podanie w nieodpowiednich godzinach może znacznie pogorszyć stan dziecka, dlatego wszelkie medykamenty powinno się podawać po konsultacji lekarskiej.


Suchy kaszel potrafi być bardzo męczący, ponieważ wysusza śluzówkę. Jeśli przez dłuższy czas nie zmienia się w mokry należy podejrzewać poważniejsze problemy zdrowotne, jak choćby choroby serca. Mokry kaszel charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych, jednak trwający ponad kilka dni wymaga szczegółowej diagnostyki, ponieważ może wiązać się z chorobami w obrębie miąższu płuc.

Alergia i kaszel alergiczny
Choć kaszel alergiczny ciężko czasem połączyć z konkretnym alergenem warto brać pod uwagę taką ewentualność. Większość osób kojarzy alergię jedynie z przewlekłym katarem i łzawiącymi oczami. Należy bacznie obserwować, czy kaszel nie nasila się, gdy dziecko ma kontakt ze zwierzętami lub podczas zabaw na dworze w okresie pylenia.

Kaszel alergiczny wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ grozi astmą lub przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc. Należy jak najszybciej ustalić przyczynę i ograniczyć do minimum kontakt z alergenem.

Kaszel szczekający
Jest to bardzo groźna odmiana kaszlu, która najczęściej atakuje dzieci od 2 do 7 roku życia. Jeśli dotyczy dziecka poniżej pierwszego roku życia wskazana jest nawet pilna wizyta na ostrym dyżurze. Ze względu na zapalenie krtani i zwężenie jej światła, w trakcie kaszlu dochodzi do wydobywania się specyficznego odgłosu, przypominającego szczekanie psa.

Kaszek krtaniowy rozpoczyna się z reguły nocą, jest silny, utrudnia oddychanie, a nawet mowę. Istnieje ryzyko, że dziecko z powodu duszności wpadnie w panikę, dlaczego należy zachować spokój, by ten udzielił się dziecku.

Jak można pomóc?
1. Obfite pojenie – szczególnie istotne przy kaszlu suchym, ponieważ pomaga złagodzić drapanie w gardle, nawilża śluzówkę.
2. Wilgotne powietrze – suche powietrze zawsze nasila kaszel i podrażnia śluzówkę. W celu zwiększenia wilgotności w pokoju można użyć specjalnego nawilżacza, jeśli go nie posiadamy wystarczy położyć mokry ręcznik na gorącym kaloryferze.
3. Oklepywanie – wykonujemy je regularnie, kilkukrotnie w ciągu dnia. Dziecko powinno być ułożone na kolanach osoby oklepującej, dobrze gdy głowa jest nieco niżej, co ułatwia odkrztuszanie.
4. Pozycja półleżąca – ułatwia oddychanie podczas snu i wypoczynku.
5. Inhalacje – nawilżają śluzówkę i pomagają w odkrztuszaniu wydzieliny. Jeśli w domu brak profesjonalnego inhalatora z możliwością nebulizacji, można posadzić dziecko nad miską z parującą, gorącą wodą. Wszelkie olejki eteryczne można dolewać tylko mając pewność, że dziecko nie jest na nie uczulone.

Kiedy do lekarza?
Bezwzględnie do lekarza należy się zgłosić w kilku przypadkach:
1. Jeśli kaszel występuje u noworodka lub niemowlaka
2. Kiedy kaszel utrudnia oddychanie, powoduje duszności, uniemożliwia sen
3. Choroba minęła, a kaszel pozostał
4. Gdy występuje także wysoka gorączka
5. Jeśli katar występuje podczas kontaktu z potencjalnymi alergenami (pożywienie, sierść)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE