Obgryzanie paznokci to stosunkowo częsty nawyk u dzieci. Jest też niestety dość trudny do pokonania. Jeśli i twoje dziecko obgryza paznokcie, a ty próbowałaś już wszystkiego, ten sposób polecany przez specjalistów może być tym, czego szukasz!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie? Powodów może być kilka, m.in.:
sposób na radzenie sobie ze stresem lub niepokojem
potrzebują dodatkowej stymulacji zmysłów
nuda
źle obcięte paznokcie.
Kłopot w tym, że obgryzanie paznokci szybko przeradza się w trudny do zwalczenia nawyk. Na szczęście jest kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, by pomóc dziecku odzwyczaić się od tej czynności.
Jak NIE oduczać dziecko obgryzania paznokci?
Nawet nie słuchaj takich rad jak: posmaruj dziecku paznokcie czymś gorzkim/ostrym/musztardą/mocz w soli. Nie dość, że nieskuteczne, to jeszcze przemocowe.
Nie krzycz, nie bij po palcach, nie zawstydzaj. Najważniejsze to znaleźć przyczynę obgryzania paznokci i do niej dostosować sposób, który pomoże dziecku uporać się z tym nawykiem.
Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?
Dbaj o to, by paznokcie dziecka były zawsze krótko obcięte i czyste. Nie powinny mieć żadnych nierówności i "zadziorów".
Jeśli obgryzanie paznokci wynika ze stresu, naucz dziecko bardziej efektywnych (i zdrowych) sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami, np. technik uważności (mindfulness) i odpowiedniego oddychania.
Podsuwaj dziecku sposoby, żeby miało zajęte ręce. Mogą to być różne gadżety odstresowujące, np. spinnery lub zabawki pop it, gumowe piłeczki.
U starszych dzieci (nastolatków) pomocny może okazać się ozdobny manicure – szkoda go zniszczyć obgryzaniem!
HRT, czyli trening odwracania nawyków
HRT (za ang. Habit Reversal Training) to technika stosowana w psychoterapii behawioralnej. Składają się na nią trzy kroki:
Uświadomienie dziecku, że obgryza paznokcie. Pamiętaj jednak, że mówienie "Przestań!" za każdym razem, kiedy zobaczysz, że obgryza paznokcie, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast tego umówicie się na jakiś tajemny kod, który będzie dla dziecka sygnałem, że właśnie to robi. Może to być gest (np. pociągnięcie się za ucho) lub słowo.
Zastąpienie tego zachowania innym. Kiedy widzisz, że dziecko obgryza paznokcie, poproś je, żeby coś ci przyniosło albo coś potrzymało. Możesz dać mu do zabawy kredkę, zaproponuj aktywność, podczas której obgryzanie paznokci zwyczajnie nie będzie możliwe, bo ręce będą zajęte.
Motywacja do zaprzestania obgryzania paznokci. W terapii behawioralnej często stosuje się system żetonowy, w którym dziecko zbiera punkty za pożądane zachowania. Np. 1 punkt za pół godziny bez obgryzania paznokci, 2 punkty za całą godzinę. Za umówioną sumę punktów dziecko otrzymuje nagrodę, na jaką się umówiliście – nie musi to być nic materialnego, czas z rodzicem spędzony na robieniu miłych rzeczy jest często dużo bardziej atrakcyjny.
System żetonowy ma prawdopodobnie równie wielu zwolenników, co przeciwników, jednak w przypadku dzieci, które lubią gry i rywalizację, może się sprawdzić. Jeśli nie chcesz stosować systemu punktowego, trzymaj się kroku pierwszego i drugiego.
Pamiętaj, że obgryzanie paznokci, jak każdy zły nawyk, może czasami się nasilać, a innym razem nieco słabnąć. Na pewno nie wolno ignorować obgryzania paznokci, ponieważ rany wokół nich mogą łatwo się zakazić, a samo obgryzanie paznokci może prowadzić do problemów ze zgryzem i zębami.
Dobra wiadomość jest taka, że kiedyś dziecko najprawdopodobniej samo przestanie to robić. Są nawet statystyki, które mówią, że ponad 75 proc. obgryzających paznokcie nastolatków przestaje to robić przed 35 urodzinami. Długo, ale wiecie, co mówią: lepiej późno, niż wcale!