
Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na chorobę lokomocyjną u dziecka jest zaklejanie pępka malucha plastrem. Wielu rodziców jest przekonanych o skuteczności tej metody, niektórzy nawet się kłócą co do sposobu naklejania plastra: jedni twierdzą, że wystarczy po prostu szczelnie zakleić nim pępek, inni, że plaster trzeba przeciąć albo przykleić dwa plastry na krzyż. Ta metoda nie ma jednak żadnego naukowego potwierdzenia.
Imbir na chorobę lokomocyjną
Sposobem, który warto rozważyć w przypadku wystąpienia uciążliwych objawów choroby lokomocyjnej w podróży, jest... imbir. W przeciwieństwie do zaklejania pępka istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność imbiru przy chorobie lokomocyjnej. Nie ma ich zbyt wielu i zwykle były prowadzone na niewielkich grupach badanych, jednak wyniki z pewnością są obiecujące. Nawet jeden z najbardziej znanych aptecznych suplementów dla dzieci na chorobę lokomocyjną ma w składzie wyciąg z kłącza imbiru jako składnik aktywny łagodzący mdłości i wymioty.
Z uwagi na jego przeciwwymiotne właściwości, imbir polecany jest również ciężarnym jako domowy sposób na mdłości i wymioty.
Przepis na herbatkę imbirową
Jeśli chcesz wypróbować ten sposób na chorobę lokomocyjną, przygotuj napar imbirowy i podaj go dziecku przed podróżą. Możesz go również podawać już w jej trakcie. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się podawania dzieciom jedzenia i picia w czasie jazdy, gdyż grozi to zakrztuszeniem – imbirową herbatkę podaj zatem w trakcie postoju. Jak ją przygotować?
Składniki na herbatę imbirową:
Przygotowanie herbaty imbirowej:
- Dokładnie wyszoruj korzeń imbiru. Następnie obierz go ze skórki, najlepiej przy pomocy łyżeczki (usuwanie skórki w ten sposób jest łatwiejsze niż przy użyciu noża).
- Pokrój imbir w plastry.
- Do garnka wlej wodę. Dodaj do niej plastry imbiru i zagotuj.
- Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 10–20 minut.
- Zdejmij z ognia, dodaj sok z cytryny lub limonki i słodzidło (o ile decydujesz się je dodać).
- Wystudź i przelej do kubka-niekapka.
Przed podaniem dziecku naparu z imbiru skonsultuj się z pediatrą. Odradzamy podawanie go niemowlętom, jednak nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących wieku, od którego jest w pełni bezpieczny. Według niektórych źródeł taką herbatkę imbirową mogą pić nawet te maluchy, które ukończyły już rok. Według innych nie powinno jej się dawać przed ukończeniem 3. roku życia. Z uwagi na bezpieczeństwo poradź się lekarza, który oceni, czy twoje dziecko może już pić herbatkę z imbiru.
Pamiętaj również, że imbir, choć może być skuteczny, nie zastąpi leków na chorobę lokomocyjną.
źródła: healthline.com, myhealth.alberta.ca