Zobaczyła u dziecka niepozorną wysypkę. Wiedziała, że nie ma czasu do stracenia
Redakcja MamaDu
11 kwietnia 2023, 13:56·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 kwietnia 2023, 13:56
Młoda mama podzieliła się w internecie swoją historią, żeby ostrzec innych rodziców. To, co wzięła za niewinną plamkę na skórze swojego dziecka, mogło skończyć się tragicznie. Na szczęście kobieta wiedziała, co robić.
Reklama.
Reklama.
Po przyciśnięciu zmiany szklanką mama zauważyła, że plamka nie blednie. Mimo że wyglądało to niepozornie, szybko zabrała dziecko do szpitala, podejrzewając, że może to być coś groźnego.
Miała rację. Okazało się, że nieblednące wybroczyny były wczesnym objawem zapalenia opon mózgowych. Nieleczone i późno wykryte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest bardzo groźną chorobą, mogącą prowadzić do śmierci.
Zrób test szklanki
Historię mamy i zdjęcie zmiany udostępnił na Instagramie australijski profil parentingowy Tiny Hearts Education. W swoim poście autor napisał, na co zwracać uwagę. Najlepiej, widząc wysypkę lub plamki na skórze dziecka, przyłożyć do nich przezroczystą szklankę i przycisnąć. Jeśli zmiany bledną, to dobrze. Jeśli nie, oznacza to, że pod skórą są zakrzepy krwi i trzeba przeprowadzić badania, żeby wykluczyć poważną przyczynę powstania wybroczyn.
Taki test szklanki może uratować życie, dlatego Tiny Hearts Education namawia, by informować o tym znajomych rodziców.
Wysypka wybroczynowa
Wysypka wybroczynowa powstaje wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez bakterie i może być objawem poważnych chorób, w tym:
zapalenia opon mózgowych – chorobę mogą wywołać bakterie, m.in. pneumokoki i meningokoki, a także wirusy, np. enterowirusy i wirusy grypa A i B, grzyby: Cryptococcus neoformans i Coccidioides immitis, pasożyty, w tym Toxoplazma gondii wywołujący też toksoplazmozę. W szczególnej grupie ryzyka są dzieci w pierwszym roku życia. Powikłania po zapaleniu opon mózgowych to m.in. problemy neurologiczne, napady padaczkowe, utrata słuchu i zaburzenia wzroku;
zakażenia paciorkowcem grupy A – ta bakteria najczęściej wywołuje zapalenia gardła, jednak może też powodować śmiertelnie niebezpieczne zakażenia inwazyjne paciorkowcem grupy A, w tym paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego, martwicze zapalenie powięzi lub mięśni, sepsę, zapalenie płuc;
małopłytkowości immunologicznej – mamy z nią do czynienia, kiedy liczba płytek we krwi dziecka spada poniżej 150 tysięcy. W przebiegu małopłytkowości immunologicznej organizm wytwarza przeciwciała przeciw własnym płytkom. Typowym objawem są wybroczyny na skórze kończyn.
sepsy meningokokowej – inwazyjna choroba meningokokowa w 3/4 przypadków dotyka dzieci poniżej 5. roku życia. Jest śmiertelnie niebezpieczna i rozwija się błyskawicznie, chory musi jak najszybciej otrzymać pomoc lekarską.