logo
Łuszcząca się skóra na dłoniach i stopach dziecka to objaw szkarlatyny. fot. Gzzz, YasminFet/Wikimedia Commons
Reklama.
  • Łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach dziecka sprawia, że rodzice zastanawiają się, czy dziecko nie cierpi na jakąś chorobę skóry.
  • Wiele rodziców nie wie, że schodzący z rąk i nóg naskórek to jeden z objawów szkarlatyny, zwanej równiej płonicą.
  • Po zakażeniu szkarlatyną najpierw dziecko ma charakterystyczną wysypkę i zaczerwienione policzki. Następnie po kilku tygodniach skóra na twarzy, tułowiu, dłoniach i stopach ulega złuszczeniu.
  • Tajemnicze łuszczenie skóry na stopach i dłoniach

    Na forach dla rodziców matki wstawiają zdjęcia skóry łuszczącej się na rękach i stopach dziecka i pytają, czym może to być spowodowane. Matki są pewne, że to objaw np. alergii kontaktowej lub choroby skóry. Często łuszcząca się skóra jest jednak objawem choroby, którą dziecko niedawno przechorowało lub nadal choruje. Jedną z nich jest szkarlatyna – choroba, która atakuje dzieci w wieku przedszkolnym.

    Po zarażeniu się szkarlatyną, 2-3 tygodnie po zakażeniu i wysypce charakterystycznej dla tej choroby, może pojawić się właśnie łuszczenie naskórka. Najpierw skóra schodzi na twarzy i tułowiu, a następnie na dłoniach i stopach. Czasem wygląda to przerażająco, ale jest typowym objawem po przechorowaniu płonicy.

    Jak wygląda schodząca skóra po szkarlatynie? Zdjęcia

    Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda łuszcząca się skóra na stopach i dłoniach po przebytej szkarlatynie:

    logo
    Skóra łuszcząca się ze stóp po szkarlatynie. fot. Gzzz/Wikimedia Commons
    logo
    Naskórek łuszczący się na dłoniach po płonicy. fot. YasminFeth/Wikimedia Commons

    Po około tygodniu od pierwszych objawów szkarlatyny wysypka zaczyna blednąć, a skóra może następnie ulec złuszczeniu. Zazwyczaj łuszczenie naskórka zaczyna się od skóry na twarzy, potem na tułowiu, a na końcu na dłoniach i stopach. Taki stan może się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Warto natłuszczać skórę dziecka w czasie, kiedy schodzi mu skóra.

    Tak natomiast wygląda "malinowy język" – jeden z objawów szkarlatyny:

    logo
    Truskawkowy lub malinowy język to jeden z objawów szkarlatyny. fot. SyntGrisha/Wikimedia Commons

    Szkarlatyna panoszy się w przedszkolach

    Najwięcej zakażeń szkarlatyną ma miejsce w placówkach, gdzie przebywają dzieci: szkołach, żłobkach i przedszkolach, bo to choroba, która głównie atakuje dzieci. Bakteria wylęga się w organizmie w ciągu 12 godzin do maksymalnie 4 dni i jej pierwszym najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka i zaczerwienione policzki.

    Źródło: mp.pl

    Czytaj także: