Dziecko odchyla tak główkę? Koniecznie idź do neurologa
To zdarza się niemowlętom i małym dzieciom. Dlaczego tak się dzieje? Nagle wykrzywiają w bok główkę i nie mogą jej z powrotem wyprostować. Gdy chcesz w tym pomóc – bronią się i płaczą.
Reklama.
To zdarza się niemowlętom i małym dzieciom. Dlaczego tak się dzieje? Nagle wykrzywiają w bok główkę i nie mogą jej z powrotem wyprostować. Gdy chcesz w tym pomóc – bronią się i płaczą.
Jest to zaburzenie neurologiczne występujące u niemowląt i małych dzieci, zwykle u dziewczynek. Objawia się charakterystycznym przekrzywieniem główki, niemożliwym do wyprostowania w chwili napadu. Pojawia się zawsze znienacka – napadowo – bez żadnych innych objawów zwiastujących. Mija również nagle i samoistnie.
Pierwszy epizod pojawia się często u niemowląt między 2. a 8. miesiącem życia. Zupełnie niespodziewanie dziecko może odchylić w bok główkę, jednocześnie rotując podbródek w kierunku przeciwnym. Nie daje rady wyprostować głowy, a jeśli chcemy mu pomóc, wywołujemy silny ból i płacz malucha. Taki napad może trwać parę minut, po czym ustąpić. Czasem powtarza się to kilka razy w tygodniu lub miesiącu, lub trwa przez kilka, a nawet kilka tygodni ciągiem.
Wraz z wykręceniem szyi, u dziecka mogą wystąpić także:
Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną tego zaburzenia, choć podejrzewa się, że może to być pewna odmiana migreny – wiele osób cierpiących na migreny, w dzieciństwie miało właśnie kręcz szyi. Ponieważ często z kręczem idzie także choroba lokomocyjna, być może jakąś rolę odgrywa tu błędnik. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że kręcz często występuje rodzinnie i bywa pierwszym etapem napadowej dyskinezy – schorzenia charakteryzującego się krótkimi epizodami ruchów mimowolnych.
Łagodny napadowy kręcz szyi u dzieci, jak nazwa wskazuje, jest zaburzeniem łagodnym, które w okolicy 5. roku życia dziecka samoistnie ustępuje i więcej nie powraca. Co więcej, badania neurologiczne wykonywane pomiędzy napadami kręczu dają prawidłowe wyniki. Kręcz nie wymaga żadnego specjalnego leczenia, natomiast bardzo istotne jest, by postawiona została właściwa diagnoza. Bywa, że podobne objawy – wykrzywienie główki – dają także inne, poważniejsze choroby, jak np.:
Lekarz neurolog, który będzie miał wątpliwości co do diagnozy łagodnego napadowego kręczu szyi u dzieci, zleci z pewnością takie badania, jak:
Dziecko, które dozna napadu kręczu, czuje się bardzo niekomfortowo. Każda próba wyprostowania główki może doprowadzić je do płaczu. Dodatkowo dochodzą problemy z utrzymaniem zabawki i z ogólną koordynacją ciała. A jeśli jeszcze, na przykład, wymiotuje, łatwo sobie wyobrazić, jak źle musi się czuć. Trzeba wtedy przede wszystkim postarać się zapewnić mu bezpieczeństwo i spróbować zainteresować je czymś, na przykład bajką, by mogło we względnym spokoju przeczekać napad.
Jeśli dziecko nie może uchwycić zabawki – trzeba pomóc mu przytrzymać ją w rączce. Można także wykonać delikatny masaż szyi i karku, jeśli oczywiście nie sprawia on dodatkowego bólu. Pierwszy epizod kręczu zawsze należy zgłosić pediatrze, który następnie pokieruje dziecko do neurologa. Trzeba mieć na uwadze, że w przyszłości może ono zacząć cierpieć na migreny.