Nie tylko stres i zła dieta. Naukowcy odkryli nowe przyczyny, które wywołują migrenę

Migrena może mieć bardzo wiele przyczyn
Migrena może mieć bardzo wiele przyczyn loganban / 123RF Zdjęcie Seryjne
Migrenę może wywoływać stres, zmęczenie pracą, odwodnienie, alkohol, nieregularne posiłki, zapach, światło, nieodpowiednia dieta. Jak się okazuje to niejedyne przyczyny silnego bólu głowy. Z racji tego, że na migrenę choruje coraz więcej osób, prowadzone są na szeroką skalę badania naukowe. Wszystko po to, by wykryć, co dokładnie powoduje tak niepokojący wzrost zapadalności na ten rodzaj bólu głowy.

"PLOS Genetics" (czasopismo naukowe poświęcone genetyce) również zainteresowało się tematem migreny. Naukowcy podzielili się najnowszym badaniem, w którym podano nowe fakty. Okazuje się, że gen TRPM8 determinuje występowanie migreny. Co dokładnie wykazali naukowcy?

Aida Andres z University College London i Felix Key z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Lipsku wraz z grupą innych naukowców przeprowadzili badania nad genem kodującym białko TRPM8, które uaktywnia się w niskich temperaturach.

Gdzie jest problem?
Gen ten ma dwa warianty – starszy, występujący zarówno u ludzi, jak i szympansów. Występuje w genotypie mieszkańców Afryki. Drugi typ genu, nowszy spotyka się u mieszkańców krajów północnych, zwłaszcza w Europie.

Naukowcy przeanalizowali genetyczne bazy danych obejmujące ludzi z całego świata, aby sprawdzić, jak często każdy wariant występuje w Europie, Afryce oraz Azji południowo-wschodniej.

Znaleziono korelację pomiędzy częstością występowania nowego wariantu genu a szerokością geograficzną. W Nigerii ma go tylko 5 proc. ludności, w Finlandii około 88 proc. Jak wynika z komputerowych symulacji, nowszy wariant wyewoluował w Afryce, zanim jeszcze ludzie zaczęli migrować na inne kontynenty.

Odpowiedź jest w genach
Okazało się, że gen TRPM8 ma również związek z migreną. Starszy wariant genu TRPM8 przed nią chroni, nowy zwiększa ryzyko bólu głowy. Być może to wyjaśnienie faktu, dlaczego migrenowe bóle głowy częściej spotykane są w krajach północy, a rzadziej u Afroamerykanów. Trudno wyjaśnić fakt, dlaczego poczucie zimna miałoby mieć powiązanie z migreną, choć wiadomo, że u niektórych osób zimno wyzwala ból głowy.


Skłonność do zachorowania na migrenę jest dziedziczna i u każdego przebiega inaczej. Jeśli w rodzinie występują migreny, prawdopodobieństwo zachorowania jest oczywiście zdecydowanie wyższe.
Źródło: journals.plos.org
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE