Wszyscy jesteśmy uzależnieni od cukru, nie wyłączając niestety dzieci. A co, gdyby odstawić im ten narkotyk raz na zawsze? Albo choć na parę tygodni? Spróbuj to zrobić, nie pożałujesz – nie spodziewasz się takich efektów.
Reklama.
Reklama.
Cukier jest wszechobecny. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach, ale również w wędlinach, jogurtach, sokach owocowych, płatkach śniadaniowych, majonezie, a nawet w pieczywie. Uniknąć go to naprawdę wielka szuka. Spożywamy cukier w tak dużych ilościach, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że można żyć inaczej. Co ciekawe, nie wiemy także, jak bardzo cukier zmienia nasz mózg. Nasz i naszych dzieci. Zrób eksperyment i odstaw cukier – najlepiej całej rodzinie - choć na kilka tygodni. Odkryjecie nową jakość życia! Jak to zrobić?
4 kroki detoksu cukrowego
Cztery proste kroki do odstawienia cukru:
W pierwszym etapie przestań kupować to, o czym dobrze wiesz, że zawiera dużo cukru i wyrzuć też z szafek wszystko, co już w nich zalega. Nie przynoś do domu żadnych słodyczy: ciast, ciastek, wafelków, cukierków, czekolady, jak również żadnych słodzonych napojów. Jeśli jesteście przyzwyczajeni, że kilkakrotnie w ciągu dnia podjadacie słodkości, może być wam bardzo ciężko. Dlatego, żeby nie spowodować zbyt wielkiego szoku w waszych organizmach, początkowo powinnaś jednak dostarczać cukier rodzinie, jednak w zdrowszej formie.
Możesz upiec ciasto lub ciasteczka, ale z użyciem o połowę mniejszej ilości cukru niż w przepisie. Potrzebę cukru zaspokoicie także słodkim obiadem – na przykład naleśnikami z dżemem lub pierogami z serem delikatnie oprószonymi cukrem. Pamiętaj, że cukier znajduje się też w owocach. To jest ten moment, w którym powinnaś się w nie porządnie zaopatrzyć.
Etap drugi. Skasuj cukierniczkę i nie kupuj więcej cukru. Koniec ze słodzeniem herbaty! Jeśli potrzebujesz jednak niektóre rzeczy posłodzić, jak choćby kakao, czy kawę, używaj zdrowych zamienników cukru. Możesz do tego celu używać ksylitolu, czyli cukru z brzozy, erytrytolu lub stewii. Pamiętaj, że słodziki typu aspartam nie są dobrym rozwiązaniem. Udowodniono, że aspartam wywołuje wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych począwszy od bólu głowy, poprzez palpitacje serca, na trudnościach z oddychaniem i bezsenności kończąc.
W trzecim etapie rezygnujemy ze słodkich produktów, które nie kojarzą się nam bezpośrednio ze słodyczami. Są to jogurty owocowe, płatki śniadaniowe, dżemy, kremy czekoladowe i orzechowe do smarowania pieczywa, syrop klonowy, a nawet miód. Teraz już, żeby jakoś „osłodzić” sobie życie, trzeba trochę się postarać. Możesz więc sama zrobić dżem, na przykład z mrożonych truskawek, bez cukru. Albo domowy krem czekoladowy posłodzony bananem lub daktylami, albo zdrowe musli.
Ostatni krok do życia bez cukru jest już dla najwytrwalszych. Może to właśnie ty i twoja rodzina? Jeśli twoje dzieci polubiły domowej roboty słodkości, które już właściwie nie są słodkie, przejście na ten etap nie powinno już stanowić dla nich żadnego problemu. Teraz rezygnujemy z białego pieczywa i białych makaronów na rzecz pełnoziarnistych, odstawiamy także biały ryż i kaszę mannę - te produkty bowiem powodują szybkie uwalnianie się glukozy we krwi (przeprowadzono badania, z których wynika, że ludzie spożywający pięć porcji białego ryżu na tydzień, aż o 17 procent częściej zapadają na cukrzyce typu 2, niż osoby, które go unikają. Na ostatnim etapie detoksu zaczynamy wnikliwie czytać składy produktów i jeśli na jakiejś etykiecie widnieje cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy, eliminujemy je z diety.
Na każdy etap możesz przyjąć 1-2 tygodnie. Dzięki temu najdalej po dwóch miesiącach będziesz mogła śmiało powiedzieć, że twoja rodzina wyzwoliła się spod władania cukru.
Co się zmieni? Sama się zdziwisz.
Jak cukier wpływa na nasz organizm?
Cukier pobudza te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za odczuwanie przyjemności. Jeśli stale dostarczamy sobie do organizmu tę substancję, nieustannie znajdujemy się na tak zwanym „haju”. Gdy w pewnym momencie nam jej zabraknie, doświadczamy gwałtownej zmiany nastroju, stajemy się rozdrażnieni, smutni (dzieci robią się płaczliwe i marudne), łapiemy „doła”.
Spadek cukru we krwi objawia się także sennością i utratą energii. Gdy nas to dopada, zaczynamy buszować po szafkach w poszukiwaniu słodyczy, by znów poczuć się lepiej. Cukier sprawia, że łatwiej uwalniają się hormony szczęścia – serotonina, dopamina, endorfiny. Ich spadek możemy odczuwać jak depresję. I tak w kółko.
Cukier uszkadza ściany naczyń krwionośnych i mózgu. Łączy się z cząsteczkami białek i osadza w obrębie neuronów, zapoczątkowując tym samym degenerację mózgu (jak w chorobie Alzheimera). Cukier wychwytuje także magnez i powoduje niedobory tego pierwiastka. To znów przekłada się na problemy ze snem i koncentracją, a także może powodować arytmię.
Cudowne skutki detoksu cukrowego
Przypomnijmy, że cukier jest jak narkotyk. Jesteśmy naprawdę bardzo od niego uzależnieni i odstawienie go, początkowo może powodować sporo nieprzyjemnych skutków ubocznych. Mogą to być:
potrzeba czegoś słodkiego
bóle głowy
obniżony nastrój, smutek
rozdrażnienie
płaczliwość
niepokój
problemy ze snem
Z tego względu nie należy odstawiać cukru z dnia na dzień, ale stopniowo, tak jak to opisaliśmy powyżej. Mimo wszystko, zwłaszcza na samym początku detoksu, pewnie będziesz się gorzej czuła, a dzieci mogą być nieco bardziej rozdrażnione, ale nawet nie z powodu samego braku cukru (bo przecież będą go spożywały). Może im doskwierać strona psychiczna - brak ulubionych słodyczy w zasięgu ręku. Ale kilka tygodni później...
Skutki odstawienia cukru
Odstawienie cukru sprawi, że przestaniecie mieć ochotę na słodycze! Gdy wasze kubki smakowe zaczną odczuwać bardziej subtelne smaki i wykrywać słodycz tam, gdzie jej prawie nie ma, widok pączka może być wręcz straszny. Jeśli po kilku tygodniach postu cukrowego spróbujesz babeczki z cukierni, okaże się, że w ogóle nie będzie ci smakowała.
Ale to, że przejdzie wam ochota na słodycze, to jedno. O wiele ważniejsze będą bowiem zmiany, jakie zaobserwujesz u siebie i swoich dzieci. Będziecie lepiej spać, dzieci będą mniej pobudzone, nagle będą potrafiły dłużej spokojnie się bawić, a ty będziesz młodziej wyglądać (cukier przyspiesza starzenie się skóry). Co jeszcze?
wzrośnie odporność na infekcje, bo poprawi się stan jelit (cukier jest pożywką dla wielu patogenów i grzybów je zamieszkujących)
poprawią się funkcje mózgu, procesy myślowe będą zachodziły sprawniej, dzięki wyrównanemu poziomowi glukozy we krwi
energia nie będzie pojawiać się i zanikać, tylko przez cały dzień będziecie czuć się dobrze, a dopiero pod wieczór, naturalnie, będziecie się wyciszać
kto potrzebował, przy okazji schudnie
detoks cukrowy odtłuści wątrobę, poprawi jej funkcjonowanie, obniży poziom cholesterolu
Należy dodać, że powyższy przepis na życie bez cukru nie jest nim tak na 100 procent. By całkiem wyeliminować cukier z diety, trzeba także odstawić suszone owoce, a ze świeżych te, które go sporo zawierają, czyli jabłka, winogrona, banany, ananasy, gruszki, mango i wiele innych. Powinno się też unikać mleka. Jednak aż tak radykalna dieta nie jest nam potrzebna, a już na pewno nie dzieciom - wręcz mogłaby pozbawić je także wielu innych, cennych składników odżywczych