Czy ksylitol może zastąpić cukier w diecie dziecka?

Ksylitol, a może stewia? Czym zastąpić cukier w diecie dziecka.
Ksylitol, a może stewia? Czym zastąpić cukier w diecie dziecka. Prawo autorskie: marysmn / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dbasz o poziom glukozy we krwi dziecka ? Chcesz stosować produkty o obniżonej kaloryczności? Sprawdź, czy ksylitol jest dobrą alternatywą cukru w diecie dziecka!


Dzieci z natury lubią słodycze, także słodzone napoje. W ostatnim czasie znacznie wzrosło spożycie białego cukru – sprzyjającym czynnikiem są tutaj reklamy oraz eksponowanie słodyczy w sklepach, kioskach i na stacjach benzynowych.
Nadmiar cukru w diecie dziecka może przyczyniać się do występowania reakcji alergicznych, astmy, zaburzeń układu nerwowego, autyzmu, osłabienia układu immunologicznego, a także problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Planując codzienną dietę, warto zwrócić uwagę na ilość cukru w poszczególnych produktach spożywczych – dotyczy to wszystkich postaci cukru, czyli sacharozy, syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy, dekstrozy, fruktozy, laktozy.


Czym jest ksylitol i jakie właściwości posiada?
Ksylitol, czyli cukier brzozowy to naturalna substancja słodząca, stanowiąca alternatywę dla białego cukru. Ksylitol, podobnie jak sorbitol, mannitol, erytrol oraz maltitol, należy do polioli, zwanych także „alkoholami cukrowymi”. Cechą tych składników jest obniżona kaloryczność, a także to, że nie podnoszą one poziomu glukozy we krwi.
Zdrowym i bezpiecznym zamiennikiem cukru jest ksylitol – właściwości to przede wszystkim pięć atomów węgla, dzięki którym ksylitol nie ulega fermentacji, tworząc naturalne środowisko zasadowe i skutecznie neutralizując działanie szkodliwych kwasów.

Ksylitol jest produktem zdecydowanie zdrowszym i bezpieczniejszym niż biały cukier, zwłaszcza w przypadku diabetyków, dzieci oraz osób starszych.
Śmiało można więc stwierdzić, że produktem wspomagającym zdrowie i zapewniającym przyjemną słodycz jest właśnie ksylitol – właściwości tego składnika są doceniane przede wszystkim przez lekarzy oraz rodziców, którzy dbają o zdrowie własnych dzieci. Jedną z zalet ksylitolu, są właściwości przeciwpróchnicze oraz ochrona dziąseł i zębów przed szkodliwym działaniem znajdujących się w jamie ustnej bakterii patogennych. Ponadto ksylitol wspomaga układ immunologiczny, zwiększając barierę ochronną przeciwko wirusom i bakteriom.
Ksylitol to doskonała alternatywa dla białego cukru. Jest to produkt niskokaloryczny, bogaty w wartościowe składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Ksylitol czy stewia – co lepsze w diecie dziecka?
Wielu rodziców, dla których zdrowie ich pociech jest priorytetem, dokłada starań, by zapewnić maluchom zdrową, zbilansowaną dietę. Jednym z działań jest znalezienie optymalnego zamiennika dla białego cukru, który do zdrowych bynajmniej nie należy.
W tym momencie wielu rodziców zadaje sobie pytanie: „ksylitol, czy stewia – co lepsze?”


Stewia to roślina jednoroczna, z jej liści wydobywane są glikozydy stewiolowe, notabene, w naturalnej postaci nawet 200 razy bardziej słodkie niż biały cukier. Niestety, stewia w czystej postaci jest używana sporadycznie, zazwyczaj są to słodziki, w których dodatkowo znajduje się inne składniki, mniej korzystne, m.in. maltodekstryna, która pod względem kaloryczności odpowiada sacharozie, ponadto odznacza się zdecydowanie wyższym niż sacharoza indeksem glikemicznym.
W praktyce oznacza to, że stewia w postaci naturalnej jest jak najbardziej wskazana i godna zainteresowania, mniej atrakcyjna okazuje się natomiast w postaci słodzików – w tym przypadku najlepiej zapoznać się z informacjami umieszczanymi przez producenta na etykiecie.
Warto także pamiętać, że liście stewii, także suszone, zawierają znaczną ilość minerałów i przeciwutleniaczy, czego nie ma w tańszych słodzikach.

Drugą propozycją jest ksylitol, często skreślany ze względu na wysoką cenę, przy poziomie słodzenia porównywalnym z białym cukrem. Warto jednak pamiętać, że cukier brzozowy, czyli przedmiotowy ksylitol, posiada o 38% kalorii mniej niż cukier, dodatkowo odznacza się niskim indeksem glikemicznym, dlatego też warto zastanowić się nad wprowadzeniem ksylitolu do diety dziecka.
Zadając sobie pytanie „ksylitol, czy stewia – który zamiennik lepszy dla dziecka?” warto przeanalizować indywidualne potrzeby i możliwości budżetowe, a następnie dokonać wyboru. Należy także pamiętać, że najlepsze są produkty naturalne, co oznacza czerwone światło w przypadku słodzików na bazie stewii.
Summa summarum, obydwa produkty w naturalnej postaci są zdrowe i bezpieczne, a tym samym śmiało można wprowadzić je do codziennej diety dziecka.

Opinie dotyczące ksylitolu

Narzędziem, które okazuje się pomocne w podjęciu decyzji dotyczącej ewentualnego zakupu naturalnego środka słodzącego, są opinie innych użytkowników, które bez problemu można znaleźć na wielu stronach internetowych.
Jak zapewniają dietetycy, zdecydowanie lepszym zamiennikiem są produkty naturalne, do których należy ksylitol – opinie rodziców, którzy stosują ten składnik w diecie dzieci, potwierdzają powyższą tezę.

Słowami zapytanego eksperta:
Reprezentanta Kliniki Stomatologicznej Sobotadent.pl z Poznania – Adama Soboty:
„Ksylitol jest dobrą alternatywą dietetyczną, ale także w stomatologii przyczynia się do profilaktyki próchnicowej naszych zębów.
Podstawową kwestią jest, że ksylitol ma właściwości bakteriobójcze. Zważając na niedojrzałość systemów trawiennych u dzieci do lat 3 – odradzałbym stosowanie wszystkich produktów zawierających ksylitol. Należy pamiętać, że szczególnie nadmiar jest szkodliwy, a ksylitol znajdziemy w pastach, gumach czy płynach do płukania ust”.

Można więc stwierdzić, że doskonałym sposobem, by zapewnić starszemu dziecku zdrowe i słodkie dzieciństwo, jest właśnie ksylitol – opinie ekspertów, rodziców i diabetyków dowodzą, że jest to doskonały sposób, by połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym.
Ksylitol, w przeciwieństwie do białego cukru, nie ma właściwości toksycznych, nie ulega rozkładowi w układzie pokarmowym, dobrze się wchłania i metabolizuje dopiero w komórkach. Niepodważalną zaletą cukru brzozowego jest ułatwianie przyswajania minerałów przez organizm oraz zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł.

Stosowanie naturalnych zamienników cukru z dnia na dzień cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wbrew pozorom ksylitol czy stewię stosują nie tylko diabetycy i osoby zmagające się z nadprogramowymi kilogramami, ale wszyscy ludzie, dla których priorytetem jest zdrowie. Zamienniki cukru sprawdzają się także w diecie dziecka – są zdrowe, bezpieczne i – co najważniejsze – słodkie.

A jakie są wasze doświadczenia z zamiennikami cukru? Jesteście zwolennikami tradycji, czyli cukru białego, czy też preferujecie zdrowszą alternatywę w postaci ksylitolu lub stewii? Co sądzicie o słodzikach?
Zachęcamy do podzielenia się własnymi doświadczeniami na temat naturalnych substancji słodzących.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...