Naklejka z wesołą gwiazdką przykleiła się dziecku do gardła, uniemożliwiając mu normalne oddychanie, jedzenie i picie. 9-miesięczne niemowlę obficie się śliniło, było pobudzone, nie chciało jeść ani pić. Badanie RTG, które zrobiono w pierwszej kolejności, nic nie wykazało, naklejkę lekarze znaleźli dopiero w trakcie badania endoskopem. Na szczęście sytuacja została szybko opanowana.
Historia ta, opisana na profilu Caduceus EM & Critical Care FOAM jest jednak okazją, by przypomnieć o tym, jak niebezpieczne dla dzieci mogą być zabawy małymi elementami. Często także do zakrztuszenia czy zadławienia dochodzi podczas spożywania posiłków i w obecności świadków, dlatego można w porę zareagować. Większość tych przypadków ma szczęśliwe zakończenie, jednak strona „Ratownictwo Medyczne – łączy nas wspólna pasja" podaje:
„Niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym stanowi jednak istotną przyczynę przypadkowych zgonów. Może dotyczyć wszystkich grup wiekowych, choć najczęściej występuje u małych dzieci i osób starszych”.
oraz
„Każdego roku aspiracja ciała obcego jest przyczyną około 3000 zgonów, 90% dotyczy dzieci poniżej 4 r.ż. U dzieci poniżej 6 mies. ż. najczęstszą przyczyną jest tzw pomoc rodzeństwa w karmieniu dziecka”.
W zależności od tego, w którym miejscu przewodu pokarmowego lub oddechowego utkwiło ciało obce, objawy mogą być różne. „Ratownictwo medyczne” podaje, że mogą to być:
Najczęściej dzieci dławią się orzeszkami, rodzynkami, nasionami słonecznika, ale także większym pokarmem, jak jabłka czy parówki. Dlatego lepiej dmuchaj na zimne i nie dawaj dziecku takich pokarmów. Uważaj również na drobne zabawki. Małe dzieci lubią wszystko brać do buzi, więc trzymajmy poza ich zasięgiem wszelkie koraliki, guziki i klocki Lego. Zabawki mają zawsze na opakowaniu informację, dla której grupy wiekowej są przeznaczone.