Na ból owulacyjny skarży się prawie co druga kobieta - jak go rozpoznać i jak sobie z nim poradzić
Iza Orlicz
20 maja 2022, 15:50·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 maja 2022, 15:50
Na ból owulacyjny skarży się ok. 40 proc. kobiet, dla niektórych jest on nawet silniejszy i bardziej dokuczliwy niż ból tuż przed okresem. Jakie są przyczyny bólu podbrzusza tuż przed i po owulacji? Jak radzić sobie z bolesną owulacją?
Reklama.
Reklama.
Wiele kobiet (ponad 40 proc.) odczuwa ból owulacyjny, związany z uwolnieniem się dojrzałej komórki jajowej.
Bólowi owulacyjnemu towarzyszą charakterystyczne objawy: występuje tylko po jednej stronie podbrzusza, do tego mogą wystąpić nudności, zmęczenie, pojawia się tkliwość piersi.
Na ból owulacyjny pomogą m.in. ogolnodostępne środki przeciwbólowe oraz napary ziołowe.
Ból owulacyjny
Ból owulacyjny występuje w czasie jajeczkowania i dotyka niemal połowy kobiet. Ból podbrzusza spowodowany owulacją może trwać kilka lub kilkanaście godzin, a nawet 2-3 dni. Zwykle występuje w połowie cyklu miesiączkowego, czyli ok. 14 lub 15 dnia od miesiączki (dla 28 lub 30-dniowego cyklu miesiączkowego).
Fizjologiczna długość cyklu miesiączkowego to 28 dni, plus/minus 4 dni, czyli norma to 24 a 32 dni między jedną a drugą miesiączką. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które powodują dolegliwości bólowe. Nie tylko odczuwamy je tuż przed okresem, wiele kobiet skarży się właśnie na ból owulacyjny.
Przyczyny bólu owulacyjnego
Za ból owulacyjny jest odpowiedzialne pęknięcie pęcherzyka Graafa w jajniku. Uwalnia się wtedy dojrzała do zapłodnienia komórka jajowa, a towarzyszące temu podrażnienie ścian jajników i przekrwienie jajowodów może powodować silne bólowe dolegliwości.
Objawy bólu owulacyjnego
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z bólem podbrzusza związanym z owulacją? Jest kilka charakterystycznych symptomów. Należą do nich przede wszystkim:
ból odczuwany jest po jednej stronie podbrzusza (tej, z której uwalnia się komórka jajowa)
mogą towarzyszyć mu nudności, osłabienie, zmęczenie
pojawia się tkliwość piersi
czasem ból promieniuje do pleców
kobieta może mieć nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała, ale gorączka to już niepokojący sygnał
wydzielina z pochwy jest gęsta, przezroczysta, przypomina surowe białko jajka kurzego, czasem może pojawić się też krew.
Ból owulacyjny a ciąża
Ból owulacyjny oznacza, że rozpoczęła się owulacja. Dojrzała komórka jajowa wędruje do jajowodu, a jeśli na swojej drodze napotka plemnik, może dojść zapłodnienia. Dlatego dla par, które chcą mieć dziecko, dolegliwości związane z owulacją są sygnałem, że to dobry moment na współżycie, bo jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Warto jednak przy tym pamiętać, że nie każdy ból w połowie cyklu miesiączkowego oznacza owulację. Czasem, gdy dolegliwości są silne, trzeba się skonsultować z lekarzem, który wykluczy np. torbiele na jajnikach lub endometriozę.
Ból owulacyjny – jak sobie z nim poradzić
Zwykle kobietom, które odczuwają ból owulacyjny pomagają popularne leki przeciwbólowe, które można dostać bez recepty. Niektórym przynosi ulgę przykładanie ciepłego termoforu w okolice podbrzusza lub picie naparów ziołowych, np. z nagietka czy rumianku, które wykazują działanie rozkurczowe.