Kwas foliowy jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jego rola jest szczególnie istotna dla ciężarnej i to już od pierwszych chwil po poczęciu. Foliany biorą udział w kształtowaniu cewy nerwowej płodu, która jest podstawą mózgu dziecka, ale bez suplementacji kwasu foliowego płód narażony jest na szereg innych nieprawidłowości rozwojowych. Ten cenny składnik można znaleźć w wielu produktach spożywczych.
Reklama.
Reklama.
Kwas foliowy w jedzeniu jest bardzo nietrwały.
Znajdziesz go w orzechach, roślinach strączkowych czy zielonych warzywach.
Ponieważ trudno oszacować, ile przyjmiesz go w diecie, lekarz, szczególnie w czasie ciąży, zaleci suplementację.
Kwas foliowy w jedzeniu
Kwas foliowy, czyli witamina B9 występuje w naturze w postaci folianów. W okresie rozrodczym zaleca się suplementowanie jej, niezależnie od diety, ponieważ niedobory niosą za sobą poważne konsekwencje dla rozwoju płodu. Przyjmuje się, że dla prawidłowego funkcjonowania potrzeba 400-600 µg kwasu foliowego na dobę. Zwykle w tabletkach znajdziemy go 400 µg. Ile można znaleźć go w jedzeniu?
Produkty bogate w kwas foliowy
Najwięcej kwasu foliowego znajdziesz w zielonych roślinach, ale też wszelkiej maści ziarnach, orzechach drożdżach, podrobach i jajach. Oto co warto wprowadzić do diety. W nawiasie podano ilość kwasu foliowego na 100 g produktu.
ciecierzyca (340 µg)
szpinak (193µg)
pietruszka, zarówno korzeń, jak i nać (180 µg)
żółtko jaja kurzego (152 µg)
jarmuż (120 µg)
brokuły (119 µg)
sałata (75 µg)
truskawki (65 µg)
wątróbka kurza (59 µg)
chleb graham (39 µg)
Czy dieta bogata w kwas foliowy wystarczy?
Warto wiedzieć, że foliany są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Zarówno ekspozycja na słońce, jak i obróbka termiczna czy długotrwałe przechowywanie niszczą je. Aby zachować maksymalną zawartość kwasu foliowego w produktach spożywczych, najlepiej byłoby spożywać je na surowo od razu po zbiorze. Każdy z tych produktów przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu.
Ponieważ jednak nie jesteśmy w stanie oszacować, do jak dużych strat doszło, niezbędna, szczególnie w ciąży jest suplementacja kwasu foliowego w formie syntetycznej. Dawkowanie ustali lekarz prowadzący. Weźmie pod uwagę takie czynniki, jak dieta, masa ciała ciężarnej, a także to czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga.