Reklama.
Dietetyk
Stany depresyjne, przemęczenie, senność, nadpobudliwość, anemia, a także problemy z układem pokarmowym i wątrobą mogą być wynikiem niedoboru kwasu foliowego. Symptomem, rzadko spotykanym przy innych chorobach, są również zmiany w śluzówce jamy ustnej.
To objawy, które powinny skłonić do wykonania badania krwi i sprawdzenia poziomu witaminy B9. Większości z tych stanów można łatwo zaradzić wzbogacając swoją dietę w warzywa liściaste — kapustę, szpinak, sałatę lub inne bogate w tę witaminę produkty: pomidory, banany, pomarańcze lub awokado.
Dzienne zapotrzebowanie przyszłych matek na witaminę B9 wynosi 0,4 mg i zgodnie z zaleceniami specjalistów, suplementację kwasem foliowym należy wprowadzić jak najszybciej — to właśnie podczas pierwszych tygodni ciąży kwas foliowy odgrywa najważniejszą rolę. Jego niedobór może doprowadzić do wad cewy nerwowej i rozszczepu kręgosłupa.
Warto zadbać o talerz pełen witaminy B9 na co dzień, ponieważ od niej zależy dobre samopoczucie i zdrowie każdego — bez względu na wiek czy płeć.
Źródło: InfoWire