Nie znam matki, która po narodzinach dzieci nie powiedziałaby, że nie miała potem ochoty rozbić lustra. Ciała kobiet przechodzą wielką transformację, która kończy się krytycznym spojrzeniem na siebie. Plastyka brzucha i operacja piersi zaczynają śnić się nam po nocach. By sny nabrały jawy, rozmawiamy z dr Maciejem Charazińskim z Kliniki Promedion, który rozwieje wszystkie wasze wątpliwości.
W czasie ciąży kobiety uważają, że ich piersi wyglądają o wiele lepiej niż przed nią.
Dopiero po ciąży kobiety zauważają w swoim wyglądzie negatywne zmiany.
Operacja plastyczna brzucha i piersi są podawane jako jedne z pierwszych zmian, których kobiety chciałyby dokonać po ciąży.
Rozmawiamy z dr Maciejem Charazińskim z Kliniki Promedion, który objaśnia krok po kroku operacje plastyczne brzucha i piersi.
Anita Machaj i Izabela Stankowska przeprowadziły w 2011 roku badania dotyczące postrzegania siebie przez kobiety w ciąży. Uzyskane wyniki wskazały, że postrzeganie swojego ciała na kolejnych etapach ciąży ulega zmianom.
Jeszcze przed ciążą i w jej czasie kobiety uważają się za atrakcyjne. Jedną ze znamiennych właściwości tego okresu jest powiększenie piersi i ocenianie ich jako ładniejszych.
Zaraz potem kobiety zaczynają postrzegać swoje ciało w formie defektu. Zaczyna się obsesja na punkcie tego, czego brakuje, a nie tego, co jest. Brak jędrności, zmniejszenie rozmiaru piersi, utrata sprężystości skóry na brzuchu.
Według specjalistów operacja piersi polegająca na ich powiększeniu lub przywróceniu jędrności oraz plastyka brzucha są najczęściej wyrażanymi pragnieniami kobiet dotyczącymi zmiany ich wyglądu.
Dlatego rozmawiamy z doktorem Maciejem Charazińskim z Kliniki Promedion, który wyjaśnia krok po kroku, czego możemy się spodziewać po wizycie u chirurga plastycznego.
Przychodzi baba po ciąży do lekarza i mówi: Nie podobam się sobie!". Co może jej pan zaproponować?
To bardzo częsta sytuacja. Ciało kobiece w czasie ciąży radykalnie się zmienia. Nie mam tu na myśli wyłącznie przyrostu masy ciała, ale także działanie hormonów i reakcję skóry na brzuchu czy piersiach, która w krótkim czasie musi się dostosować do zmiany swojej funkcji.
Dobrze wiemy, że nierzadką pamiątką tego okresu są rozstępy i wiotka skóra, której często nie możemy poprawić mimo zabiegów kosmetologicznych i ćwiczeń. Trzeba się jej po prostu pozbyć w trakcie zabiegu chirurgicznego. Jeśli chodzi o piersi sytuacja jest podobna. Pacjentki bardzo chciałyby odzyskać ich kształt sprzed ciąży, bo po okresie laktacji i karmienia są dla nich nie do zaakceptowania.
Powrót kształtu piersi sprzed porodu jest w ogóle możliwy?
W pewnym zakresie. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu technik operacyjnych możemy zdecydowanie poprawić ich kształt, ujędrnić je i podnieść. Nie w każdym przypadku wymagane jest użycie implantu. Operuję także techniką Ribeiro, zwaną także metodą Graff, dzięki której możemy wymodelować piersi bez użycia implantu silikonowego.
Na czym polega ta metoda?
Stosuje się ją u kobiet, które posiadają już duże piersi i chcą poprawić ich kształt, zachowując pełną objętość.
Twórcy tej metody wyszli z założenia, że można wykonać plastykę piersi tak przemodelowując i wykorzystując własne tkanki pacjentki, aby tę część piersi, która przez siłę grawitacji ciąży ku dołowi, potraktować jako naturalny implant, przesuwając ją ku górze. Tym sposobem wypełniamy górną część piersi, zapobiegając jej spłaszczeniu.
A gdy tego gruczołu nie wystarczy do użycia tej metody?
Wówczas wykonujemy zabieg z użyciem implantów, często z mastopeksją. Metoda ta polega na przywróceniu opadającym piersiom ich poprzedniego, jędrnego i pełnego wyglądu.
A jaki kształt jest aktualnie najbardziej pożądany?
Aktualnie pacjentki chcą by ich piersi po operacji wyglądały bardzo naturalnie. Mamy naprawdę wiele możliwości doboru implantów. Stosujemy także wizualizacje przedoperacyjne i możemy omówić oczekiwania i możliwe rozwiązania. Analizujemy aktualny stan tkanek, dobieramy wielkość i kształt implantu, a także określamy zakres zabiegu i rekonwalescencję.
Na jak długo wkładane są implanty?
Implanty są na zawsze. Producenci zapewniają gwarancję dożywotnią. Należy regularnie wykonywać USG piersi, by sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Statystki naszej pracy mówią, że ryzyko powikłań to ok. 1 procent.
Jeśli chirurg dobrze wykonuje swoją pracę, nie spieszy się i jest pilny w tym co robi, to efekty utrzymują się przez długie lata, a mogą i do końca życia. Nieprawdziwe są popularne opinie, że zmieniamy implanty co 10 lat. Z brzuchem jest tak samo. Jeśli nie ma gwałtownego przyrostu wagi u pacjenta, to nic złego się nie dzieje.
No właśnie. Co w takim razie z brzuchem?
Jeśli chodzi o tę okolicę, to należy pamiętać, że w czasie ciąży dochodzi do rozstępu mięśni prostych brzucha. Gdy płód w macicy rośnie, pokrywy mięśniowe rozszerzają się, jak siatka na zakupy. Zdarza się, że po porodzie proces powrotu mięśni do stanu pierwotnego nie przebiega tak, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Rozstęp pozostaje, co może stanowić niebezpieczną sytuację dla zdrowia i życia młodej mamy.
Jak to stwierdzić?
Zarówno lekarz ginekolog, jak i fizjoterapeuta są w stanie stwierdzić tego typu anomalię podczas badania. W skrajnych przypadkach, kobieta sama widzi zagłębienie nad linią pępka. Skóra jakby „wpada do środka”, tworząc kształt przypominający wąwóz. Wystarczy się położyć na płasko i dwoma palcami ugniatać delikatnie skórę od spojenia łonowego w kierunku linii mostka. Jeśli nie odczuwamy oporu mięśnia, warto wówczas poprosić o poradę specjalistę.
I co wtedy?
Na wysokości przebiegu kresy białej i pępka trzeba te warstwy zszyć. Linia cięcia przebiega poziomo pomiędzy kolcami biodrowymi oraz pionowo od spojenia łonowego do linii mostka.
Pierwszą rzeczą do poprawy jest rozstęp mięśni prostych. A drugim brzusznym problemem są rozstępy i nadmiar skóry, który nie wygląda zbyt dobrze.
Nadmiar skóry usuwany jest w czasie zabiegu abdominoplastyki. Blizna po operacji jest zlokalizowana w linii bielizny - dzięki czemu nic nie widać. Można nosić bikini i ponownie czuć się dobrze w swoim ciele.
Z rozstępami możemy próbować walczyć dzięki zabiegom kosmetologicznym i w gabinecie medycyny estetycznej. Ten fragment jest zupełnie innym kawałkiem skóry niż był pierwotnie. Leczenie rozstępu nie jest proste, bo trzeba go nakłuć (radiofrekwencja mikroigłowa, dermapen) lub poddać działaniu lasera, ale blizna zawsze będzie miała zmienioną strukturę i powrót do gładkiej i jednolitej postaci jest często niemożliwy.
Czy każda z nas po porodzie powinna wykonać taki zabieg?
Nie u każdej kobiety trzeba robić operację brzucha. Są panie, które niewiele przytyły w ciąży, szybko wracają do swojej wagi, mają mały rozstęp mięśni. Jeśli odpowiednio ćwiczą, to wzmocnione mięśnie będą trzymały ładną sylwetkę.
Co zrobić z tym małym woreczkiem skóry, który zostaje także u szczupłych kobiet po porodzie?
Można wykonać miniplastykę brzucha. Wycina się nadmiar skóry bez przesuwania pępka.
Czy po zabiegu na brzuch mogę zajść ponownie w ciążę? Bez lęku, że coś rozejdzie mi się w niepożądanym kierunku?
Brzuch musi dostosować się do rosnącego w środku kobiety płodu. Szwy, które są zakładane w czasie operacji brzucha, są rozpuszczalne, ale powstanie tam blizna. Jeśli chcemy zrobić plastykę brzucha, to lepiej wykonać ją w momencie, kiedy nie planujemy już powiększania rodziny.
Tak samo z piersiami. Można karmić piersią z implantem, bo zakładamy go pod mięsień, więc jego obecność nie ma wpływu na gruczoł. Ale po plastyce jest on jednak trochę przemieszczony, wtedy nie ma gwarancji, że karmienie piersią będzie możliwe.
Jak przygotować się do zabiegów, które omówiliśmy?
Pewnie nikogo nie zaskoczę, ale do każdego zabiegu chirurgicznego należy się odpowiednio przygotować. Ważne, by nie mieć żadnych chorób towarzyszących, a jeśli się je ma, to muszą być wyregulowane przez odpowiednich specjalistów, np. endokrynologa. Wykonujemy badania zaburzeń krzepnięcia, EKG, także te w kierunku nadciśnienia, cukrzycy oraz sprawdzamy aktualną wagę. Należy także przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19.
Dobrze jest operować pacjenta z taką wagą, jaka wynika z jego BMI - Body Mass Index. Co w przypadku kobiet rzadko jest możliwe, bo one zawsze chciałaby ważyć jeszcze mniej (śmiech). Powtarzam, że plastyka brzucha czy liposukcja (odsysanie tłuszczu) nie są zabiegami odchudzającymi. Aby do nich przystąpić należy dostosować się do uprzednich zaleceń specjalisty.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegach?
Po każdym zabiegu podstawowa rekonwalescencja trwa do 6 tygodni. Przez ten czas pacjentka powinna unikać wysiłku fizycznego, nie biegać i nie dźwigać. Po tym czasie dozwolone są lekkie ćwiczenia fizyczne. Po 3 miesiącach można wrócić do normalnych aktywności.
Każda rana ma fazy gojenia: po 2 tygodniach zdejmuje się szwy, po 6 tygodniach następuje podstawowy zrost skóry, po 3 miesiącach tkanki prawie całkowicie odzyskują swoje siły, po pół roku miękną blizny.
A teraz porozmawiajmy o pieniądzach? Ile kosztują operacja piersi i brzucha?
Założenie implantów to koszt ok. 18-19 tysięcy złotych. Złożone operacje będą kosztowały więcej.
Koszt operacji powłok brzusznych to ok. 20 tysięcy złotych. To ponad 3-godzinna operacja, przy udziale dwóch chirurgów.
Jak długa jest ścieżka od pierwszej wizyty w gabinecie do rzeczywistego położenia się na stole, a potem zauważenia efektu operacji?
W obecnej sytuacji epidemicznej, wielu pacjentów ma przekładane zabiegi ze względu na pozytywny wynik w kierunku COVID-19. Zwykle od konsultacji do operacji mija półtora miesiąca. To optymalny czas na wykonanie wszystkich badań. Do zabiegu może dojść także wcześniej, jeśli kobieta jest zdeterminowana i akurat pojawi się „okienko”.
A czy widzi pan zmiany u pacjentek przed i po operacji?
Zawsze. Pacjentki na kontroli po powiększeniu czy plastyce piersi inaczej się zachowują, inaczej poruszają. To niesamowita odmiana.