crp u dziecka, crp, crp norma u dzieci, crp badanie, crp test
Badanie CRP u dziecka wykonuje się, by sprawdzić, czy w organizmie rozwija się stan zapalny. East News
REKLAMA
  • Badanie CRP u dziecka wykonuje się, aby sprawdzić, czy w organizmie nie rozwija się jakiś stan zapalny, np. gdy maluch tylko gorączkuje.
  • Podwyższony wynik CRP we krwi dziecka bez objawów chorobowych oznacza, że stan zapalny dopiero się rozpoczął.
  • Dzięki wynikowi z testu CRP lekarz wie, jakie leczenie zastosować i czy konieczny jest np. antybiotyk.
  • CRP u dziecka

    CRP u dziecka jest badane, gdy maluch walczy z infekcją lub gdy chcemy sprawdzić, czy w jego organizmie rozwija się choroba, która nie daje objawów. Badanie CRP wykonuje się z krwi, ma na celu sprawdzenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Produkuje je wątroba, gdy w organizmie obecny jest stan zapalny.
    CRP to skrót od białka C-reaktywnego (ang. C Reactive Protein), które jest białkiem ostrej fazy produkowane przez wątrobę, gdy w organizmie zachodzi stan zapalny. Białko to jest obecne we krwi i na podstawie jego wysokości można ustalić, czy mamy do czynienia z infekcją, bo często wiele stanów zapalnych nie daje widocznych gołym okiem objawów.

    Badanie CRP u dziecka – kiedy wykonać?

    Badanie CRP u noworodka zleca się przed wyjściem matki i dziecka ze szpitala po porodzie by można było sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe. Bardzo często pediatrzy zlecają też CRP u niemowlaka, gdy nie są pewni, na jakim poziomie rozwija się infekcja – małe dziecko przecież nie powie, co je tak naprawdę boli i możemy tylko przypuszczać na podstawie objawów.
    Często na sprawdzenie, czy jest wysokie CRP kieruje się dzieci z objawami posocznicy, czyli z gorączką, dreszczami, o przyspieszonym oddechu czy nierównym rytmie serca. Test na CRP wykonuje się też u dzieci, u których trzeba ocenić stan chorobowy i można go na bieżąco sprawdzać podczas leczenia, czy podawane leki przynoszą skutki.
    Jeśli leczenie przebiega pomyślnie, podwyższony lub wysoki poziom CRP u dziecka powinien z czasem zacząć spadać. Badanie CRP można też wykonywać po zabiegach chirurgicznych i podczas gojenia ran – dzięki spadkowi stężenia białka we krwi będzie wiadomo, że stan zapalny jest leczony z pomyślnym skutkiem.

    Test na CRP u dziecka – jak wygląda badanie

    Badanie w kierunku CRP u dziecka pobiera się z krwi żylnej, a najczęściej z żyły łokciowej. Jeśli trzeba pobrać CRP u noworodka lub niemowlaka, czasem pobiera się krew żylną z wierzchu dłoni, jeśli pobranie jej ze zgięcia łokciowego okaże się zbyt trudne.
    Najlepiej wykonywać badanie rano na czczo – tak by ostatnio posiłek był spożywany 8-12 godzin wcześniej. U małych dzieci oczywiście nie jest to wykonalne, bo noworodki czy niemowlaki jedzą najczęściej co 2-3 godziny. Bardzo ważne jest jednak, by dziecko było odpowiednio nawodnione, bo to rozrzedza krew i łatwiej jest ją pobrać.

    Domowy test CRP

    Badanie CRP u dziecka można też wykonać samodzielnie w swoim domu – w aptekach kupisz domowe testy CRP do samodzielnego wykonania. Dzięki takiemu testowi można sprawdzić, czy u dziecka nie występuje podwyższone CRP. Apteczny domowy test kosztuje ok. 30 zł i sprawdzisz dzięki niemu np. czy zalecone przez lekarza leki przyjmowane przez dziecko przynoszą efekty.
    Taki domowy test wykonuje się za pomocą nakłucia zdezynfekowanego palca lub pięty u dziecka, wkroplenia w odpowiednie miejsce kropli krwi, a następnie po ok. 5 minutach można odczytać wynik z paska probówkowego. Wynik jest wiarygodny w 98% i najlepiej sprawdzać go po ok. 5 minutach, bo przyjmuje się, że po upłynięciu 10 minut wynik może przestać być miarodajny.

    Normy i wysokie CRP u dziecka

    Zwykle prawidłowy wynik badania CRP u dziecka wynosi poniżej 5 mg/l. U starszych dzieci za podwyższoną wartość CRP uznaje się wynik powyżej 10 mg/l. W przypadku dorosłej osoby zupełnie zdrowej wysokość CRP powinna oscylować w przedziale 7-10 mg/l. Jeśli w organizmie rozpoczął się stan zapalny, wysokość stężenia białka zaczyna rosnąć już po ok. 6-8 godzinach, nawet jeśli jeszcze nie pojawią się objawy (tzw. I rzut).
    W najwyższym wzroście infekcji, stężenie CRP może wzrosnąć nawet 100 lub 1000-krotnie (podczas zawału serca, operacjach i zabiegach chirurgicznych oraz podczas obecności w organizmie nowotworu złośliwego), to zależy od tego, jak poważny jest stan zapalny.
    U noworodka badanie CRP wykonuje się dla sprawdzenia, czy podczas pobytu w szpitalu po porodzie nie rozwinęły się w okresie okołoporodowym jakieś infekcje, które uniemożliwią wypisanie dziecka do domu.
    Jeśli wynik CRP u dziecka będzie wysoki, musi ono przejść antybiotykoterapię, następnie kolejny test. Dopiero gdy się okaże, że poziom stężenia białka spadł, noworodek może zostać wypisany ze szpitala do domu.

    Przyczyny wysokiego CRP

    Wysokie stężenie CRP u dziecka na początku infekcji jest normalne i często rośnie szybciej, niż pojawiają się inne objawy np. gorączka. Maksymalne stężenie CRP u dziecka osiągnięte zostaje po ok. 24-48 godzinach od rozpoczęcia się stanu zapalnego w organizmie. Podwyższone lub wysokie CRP występuje również podczas:
  • stanów zapalnych – przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych
  • infekcji ogólnoustrojowych np. posocznicy (szczególnie u noworodków)
  • stanów zapalnych układu pokarmowego (np. ostrym zapaleniu trzustki, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego)
  • zawału serca, także po przebyciu go
  • oraz po rozległych i skomplikowanych operacjach
  • zakrzepicy żylnej
  • chorowania na choroby ogólnoustrojowe (np. sarkoidoza, reumatoidalne bądź łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa)
  • chorowania na nowotwory złośliwe - wysokość stężenia CRP zależna jest od stopnia rozwoju nowotworu oraz rokowań
  • reakcji alergicznych
  • ostatniego trymestru ciąży