Reklama.
1. Chmiel zwyczajny
Chmiel kojarzy nam się z produkcją piwa, jednak to roślina od wieków stosowana w ziołolecznictwie. Ma właściwości moczopędne, antyseptyczne i przeciwbólowe, ale szczególnie znana jest z działania uspokajającego i nasennego.Wyciągi z szyszek chmielu wykorzystuje się do produkcji suplementów diety, środków na uspokojenie, a także środków pomagających w problemach z zasypianiem czy w stanach pobudliwości.
Jak przygotować napar?
Jak przygotować napar?
2 szyszki chmielowe wystarczy zalać wrzątkiem i odstawić na 8 minut. Tak przygotowany napar można pić nawet 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.
Szyszki chmielu możesz także położyć w sypialni, przygotować z nich zapachowy stroik, do którego dodasz np. lawendę i kwiaty rumianku. Także zapach ma właściwości nasenne.
2. Czarny bez
Znany jako bogate źródło witaminy C i sposób na przeziębienie, ma także inne właściwości. Mało kto wie, że czarny bez działa odtruwająco i przeciwbólowo np. przy migrenie.Co więcej, witamina B i C w nim zawarte poprawiają wytrzymałość na zmęczenie i wzmacniają system nerwowy. Podnoszą też odporność, chroniąc przed wszelkimi chorobami.
Jak przygotować napar?
Jak przygotować napar?
Do filiżanki trzeba wsypać 1-2 łyżki stołowe suszonych kwiatów, zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem około 10 minut. Tak przygotowaną herbatę należy pić gorącą.
Jego znane działanie przeciwbólowe sprawia, że wiele kobiet stosuje napar z rumianku jako zioło na miesiączkowe bóle. Należy pić go jednak najlepiej już tydzień przed spodziewanym okresem, by złagodzić jego skutki.
3. Rumianek
Jego znane działanie przeciwbólowe sprawia, że wiele kobiet stosuje napar z rumianku jako zioło na miesiączkowe bóle. Należy pić go jednak najlepiej już tydzień przed spodziewanym okresem, by złagodzić jego skutki.Łagodne działanie rumianku powoduje, że można go z powodzeniem stosować u małych dzieci, nawet niemowląt i noworodków. Napar z suszonych kwiatów rumianku pomoże w przypadku stanów napięcia i stresu oraz bezsenności.
Jak przygotować napar?
1 łyżkę ziół zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok. 10 min. Pić kilka razy dziennie niewielkie ilości naparu.
4. Kozłek lekarski
Kozłek lekarski znany jest szerzej jako waleriana. To zioło o znanych od wieków właściwościach uspokajających i wyciszających. Waleriana stosowana jest w łagodnych niepokojach nerwowych, zmęczeniu, bezsenności, przy menopauzie, a także, podobnie jak rumianek, przy zespole napięcia przedmiesiączkowego.Jak przygotować napar?
Jedną łyżeczkę korzenia kozłka zalewamy filiżanką wrzącej wody. Zaparzamy 10 minut, przecedzamy i studzimy. Możemy pić do 3 filiżanek naparu dziennie.
5. Dziurawiec
Zioło te bogate jest w ksantony i flawonoidy zapewniające mu właściwości rozkurczające. Jest świetną pomocą przy wzdęciach, problemach żołądkowych, ale także miesiączkowych bólach brzucha.Działa uspokajająco i łagodzi ból. Regularnie stosowana herbatka z dziurawca może poprawić nastrój i ułatwić zasypianie.
Jak przygotować napar?
Jak przygotować napar?
Łyżeczkę suszu zaparzaj 10 minut w filiżance wrzątku.
Może cię zainteresować także: Odmieniają smak dań, ale również... zdrowie. Te 5 przypraw i ziół musisz mieć w kuchni