Niezwykły składnik sprawia, że ten napar polecany jest zimą. Trzeba jednak na niego uważać!
Iza Orlicz
·2 minuty czytania
Publikacja artykułu:
Herbata z dziurawca uspokaja, wycisza, wykazuje działanie antystresowe i przeciwlękowe. Polecana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bo uważa się, że poprawia nastrój. Do tego również świetnie sprawdza się w przypadku dolegliwości trawiennych, łagodząc objawy niestrawności. Należy jednak pamiętać, by ściśle przestrzegać dawkowania dziurawca, bo zamiast pomóc, możesz sobie zaszkodzić.
Reklama.
Dziurawiec to jedna z najbardziej skutecznych roślin leczniczych.
Powinno stosować się go zimą, bo zwiększa wrażliwość na słońce.
Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Dziurawiec od wieków jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. To jedna z najbardziej popularnych i skutecznych roślin leczniczych. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku wyczerpania psychicznego – doskonale sprawdza się, gdy odczuwamy lęk, nadmierny niepokój, stres, cierpimy na bezsenność.
Pij ją zimą
Dziurawiec zawiera jeden ważny składnik – hiperycynę, który wielokrotnie już przebadano pod kątem jego leczniczych właściwości. To właśnie z jego powodu na bazie wyciągów z dziurawca przygotowuje się preparaty, które można wspomagająco stosować w przypadku łagodnych stanów depresyjnych.
Dziurawiec sprawdzi się również, gdy mamy problemy z układem pokarmowym. Reguluje trawienie, łagodzi stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit. Pomaga też na niestrawność, gdy zmagamy się np. ze zgagą, bo działa rozkurczowo na mięśnie gładkie.
Herbatę z dziurawca poleca się przede wszystkim zimą, a to dlatego, że hiperycyna zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. Może to prowadzić do alergii lub poparzeń słonecznych, dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby z jasną karnacją.
Bezpieczniej jest więc pić napary z dziurawca jesienią czy zimą, niż w miesiącach, gdy nasza ekspozycja na słońce jest o wiele większa.
Jaka ilość dziennie?
Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na sposób dawkowania dziurawca. To nie jest zioło, które można stosować bez ograniczeń. Spożywanie go w nadmiarze może prowadzić do pobudzenia czy wzrostu ciśnienia tętniczego.
Ponadto dziurawiec wchodzi w interakcję z lekami, np. przeciwdepresyjnymi, przeciwwirusowymi czy doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, zmniejszając ich skuteczność. Naparów z dziurawca nie powinny pić kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz osoby, które mają przewlekłe problemy z wątrobą lub nerkami (trzeba wówczas skonsultować się z lekarzem).
Jaka ilość dziurawca podziała zbawiennie na nasz organizm i nam nie zaszkodzi? Możemy pić 1-2 herbatki dziennie (lub ½ szklanki 2-3 razy dziennie), przygotowane z jednej łyżeczki ziela i zalane szklanką wrzącej wody (czyli ok. 250 ml). Należy zaparzać ją ok. 15-20 minut pod przykryciem.
Warto jednak, szczególnie gdy chorujemy przewlekle, skonsultować się z lekarzem.