Jeśli boli nas brzuch, cierpimy na wzdęcia, gazy czy zaparcia zazwyczaj sięgamy po dziurawiec lub miętę. Warto jednak spróbować naparu z piołunu, wystarczy filiżanka dziennie, by nasze jelita poczuły różnicę. Z piołunu otrzymuje się wysokoprocentowy, barwiony na zielono alkohol — absynt. Z zalanych liści zioła otrzymamy natomiast napar, który zamiast uderzyć nam do głowy, delikatnie wpłynie na nasz układ trawienny. W czym pomoże filiżanka piołunu?
Absynt, wermut, pańskie ziele, bielica, bielina, psia ruta — to wszystko nazwy tego samego zioła. Piołun znany jest od wieków — stosowany był na problemy z układem pokarmowym i dolegliwości kobiece. Występuje na terenach Afryki Północnej, Azji oraz Europy.
Piołun zawiera flawonoidy, sole mineralne i olejki eteryczne. Dzięki temu ma działanie bakteriobójcze, przeciwskurczowe, przeciwzapalne i żółciopędne, a nawet trujące dla ludzkich pasożytów. W jakich dolegliwościach pomoże nam więc regularne spożywanie naparu z piołunu?
1. Uczucie pełności, przejedzenie.
2. Niestrawność.
3. Brak apetytu.
4. Ból brzucha.
5. Wzdęcia.
6. Zgaga.
7. Pomaga wyregulować cykl miesiączkowy.
8. Wspomaga przemianę materii.
9. Napary lub lewatywy pomagają pozbyć się owsików, nicieni, glisty ludzkiej.
To jednak tylko korzyści z wewnętrznego stosowania naparu z piołunu. Piołun można także nakładać na ciało, jego działanie antybakteryjne pomaga w walce ze świądem i świerzbem, sprawdza się także jako środek odkażający rany czy owrzodzenia.
Olejek z piołunu jest natomiast środkiem, który możemy wykorzystać do masażu lub kąpieli — jego działanie sprawdzi się szczególnie w walce z objawami przeziębienia — katarem i kaszlem.
Napar z piołunu: jak zrobić
Najlepiej jedną łyżeczkę suszonego ziela zalać jedną szklanką wrzątku. Pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na około 15 minut i spożywać przestudzony małymi łyczkami. Najlepiej pół łyżeczki jednorazowo, do 3 razy dziennie.
Napar z piołunu można też przygotować z miętą i rumiankiem. Wówczas pomoże na kłopoty z trawieniem. Herbatę z piołunem należy spożywać ostrożnie, maksymalnie 2 filiżanki dziennie.
Piołunu nie mogą spożywać kobiety w ciąży, dzieci, osoby cierpiące na hemoroidy, wrzody żołądka lub dwunastnicy.