Spóźnia ci się okres? To może być ciąża lub któryś z tych 9 powodów

Prawo autorskie: bds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: bds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie masz miesiączki przez dłuższy czas. Twoja pierwsza myśl – ciąża. W wielu przypadkach pewnie tak jest. Ale spóźniający się okres nie zawsze musi zwiastować powiększenie się rodziny.

Typowo fizjologiczne przyczyny tymczasowego zaniku miesiączkowania mogą być różne. Jeśli jednak chciałabyś, aby zwiastowały ciążę, mogą one być twoim przekleństwem. Lub błogosławieństwem, jeśli tej chciałabyś uniknąć. Tak czy siak powinnaś skontaktować się z lekarzem ginekologiem i ustalić jaki jest powód przerwy w miesiączkowaniu. Specjalista również podejmie stosowne leczenie lub udzieli ci wskazówek które pomogą organizmowi wrócić „na właściwe tory”

Jakie są najczęstsze przyczyny zaniku miesiączki?

1. Stres
A bardziej wynikające z niego zmiany hormonalne. Stresujące nas wydarzenie powoduje, że uaktywnia się podwzgórze, a to skutkuje prawdziwą burzą hormonów. Dodatkowymi czynnikami mogą być związane z tym stresujące wydarzenia takie jak np. zmiana miejsca zamieszkania, ważne spotkanie biznesowe wypadek, śmierć bliskiej osoby, rozstanie czy nawet przeciągające się niewyspanie z jakiegoś innego, mniej stresującego powodu.

2. Antykoncepcja
I tu powodem znów są zmiany w gospodarce hormonalnej kobiecego organizmu. Niektóre metody zapobiegania ciąży mogą powodować takie zmiany, które zatrzymują miesiączkę. Czasami to naturalny skutek i pożądany efekt, ale warto porozmawiać o nim z lekarzem.


3. Wysiłek fizyczny
Organizm na co dzień nie musi zmagać się z takimi wyzwaniami. Zmiana w postaci wzmożonej aktywności jest na tyle obciążająca dla organizmu, że może powodować zatrzymanie się miesiączki.

4. Spadek masy ciała
Chodzi tu najbardziej o szybką i znaczącą zmianę wagi. Jeśli BMI kobiety stosunkowo szybko obniży się do 18/19 lub osiągnie jeszcze niższy poziom ryzyko wahań hormonalnych znacznie wzrasta. Nieprawidłowości w cyklu miesięcznym są niemal pewne, jeśli kobieta cierpi na anoreksję lub bulimię.
5. Problemy z tarczycą
Kłopoty z działaniem układu hormonalnego, mogą wynikać z chorób tarczycy. Ta reguluje metabolizm, ale ma także wpływ na wiele innych układów. Jednym ze skutków zaburzeń funkcjonowania tego hormonu jest zatrzymanie lub znaczne opóźnienie wystąpienia menstruacji. Dlatego warto zbadać poziom tego hormonu we krwi i zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy monitorować u lekarza endokrynologa.

6. Problemy z jajnikami
Moa tu głównie o nadżerkach dróg rodnych czy przede wszystkim cystach na jajnikach. Skąd to się bierze? Głównie z nieprawidłowego przebiegu cyklu miesięcznego. Komórka jajowa zamiast opuścić jajnik zaczyna rosnąć i tworzy się cysta. Tak powstała torbiel może być bolesna, ale oprócz tego może również dawać inne objawy. Między innymi właśnie opóźnienie miesiączkowania lub (ze względu na zmiany w układzie hormonalnym) fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego.

7. Zespół policystycznych jajników
Przyczyną opóźnienia w występowaniu miesiączki może być oprócz cyst również choroba, w której często nie dochodzi do jajeczkowania, a normą są częste wahania estrogenu, progesteronu i testosteronu. Mowa o zespole policystycznych jajników. Wiąże się ona również z problemami z wagą oraz zwiększeniem owłosienia w nietypowych miejscach.

8. Celiakia
Czyli w uproszczeniu – nietolerancja glutenu. Niezdiagnozowana lub źle leczona to dla organizmu cios na tyle silny, że może wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie wielu układów.

9. Wczesna menopauza
To często uwarunkowanie genetyczne. Warto zgłosić się do lekarza jeśli zaobserwowałaś u siebie uderzenia gorąca, zimne poty, suchość pochwy. Zbadanie poziomu hormonów pozwoli ustalić, czy przyczyną nie jest przypadkiem przedwczesna (czyli pojawiająca się przed 40 rokiem życia) menopauza.

Źródło: sos rodzice
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE