To zachowanie rujnuje życie dzieci. Rozwiedzeni rodzice nie mają o tym pojęcia

Anna Borkowska
17 marca 2025, 14:01 • 1 minuta czytania
Niektóre decyzje rodziców po rozstaniu mogą mieć nieoceniony wpływ na psychikę dziecka. Choć wydaje się to naturalne, są pytania i wymagania, które mogą zniszczyć wewnętrzną równowagę malucha. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo takie zachowanie może rujnować życie dziecka.
Niewielki błąd, który niszczy dziecko na całe życie. fot. pl.123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kiedy dziecko staje się "kartą przetargową"

Nie jest żadną tajemnicą, że rozwód może wpływać na życie dziecka w sposób, który wykracza daleko poza sam fakt rozstania rodziców. Jednak według terapeutki Danielle Dellaquila, specjalistki z nowojorskiej kliniki psychoterapeutycznej Gateway to Solutions, jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej szkodliwych błędów, którymi obciążają się rodzice, jest zmuszanie dziecka do wyboru między mamą a tatą. To toksyczne zachowanie, które może skutkować poważnymi konsekwencjami w psychice dziecka.


"Najczęściej zdarza się to u rozwiedzionych rodziców; może się jednak zdarzyć również w rodzinach, w których występuje wiele konfliktów między rodzicami. Rodzice muszą unikać angażowania dzieci w konflikty lub problemy rodzicielskie, ponieważ może to prowadzić do wielu niepotrzebnych lęków i poczucia winy u dzieci" – zauważyła Danielle Dellaquila w rozmowie z portalem Parents.com.

Dzieci nie są "pionkami" w grze dorosłych

Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że dziecko nie powinno być świadkiem ich osobistych problemów. Angażowanie malucha w rodzinne konflikty, a zwłaszcza wywoływanie poczucia konieczności wyboru jednego z rodziców, prowadzi do ogromnych emocjonalnych obciążeń i niepotrzebnych lęków.

Dziecko, które staje się częścią konfliktu, nie rozumie, dlaczego musi wybierać, kogo kocha bardziej, a to nie tylko burzy jego poczucie bezpieczeństwa, ale może też prowadzić do poczucia winy. Rodzice muszą chronić dziecko przed takim emocjonalnym chaosem. To bardzo ważne, by byli świadomi tego, jak duży wpływ mają ich działania na emocje dziecka. Dziecko, które zmusza się do wyrażenia opinii na temat jednego z rodziców, może poczuć, że "musi wybrać", co może prowadzić do głębokich, emocjonalnych zranień. Dziecko, które znajduje się w sytuacji, w której rodzice oczekują, że opowie się po jednej stronie, traci poczucie bezpieczeństwa i zaczyna bać się, że straci miłość jednego z rodziców.

Nie możemy zmuszać dziecka do stania po stronie jednego z rodziców. To, jak postępujemy, kształtuje psychikę dziecka na całe życie, a emocjonalnego obciążenia, jakie mu fundujemy, nie da już się naprawić w łatwy sposób. Ochrona dziecka przed manipulacyjnymi emocjami i lękami związanymi z konfliktem rodzinnym, to kluczowy element wychowania po rozstaniu.

Źródło: Parents.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/194195,mowimy-rozbita-rodzina-i-myslimy-o-rozwodzie-nie-tak-wyglada-cala-prawda