MEN podjął ostateczną decyzję o lekcjach religii. Oto co czeka uczniów 1 września w szkołach
Walka o liczbę godzin katechez
Dyskusja o religii w szkole między Ministerstwem Edukacji Narodowej a Kościołem katolickim trwała od czasu, kiedy rząd postanowił wprowadzić zmiany w edukacji. MEN zamierzał wprowadzić rozporządzenie, dzięki któremu w szkołach tygodniowo odbywałaby się dla każdej klasy tylko 1 godzina lekcyjna katechezy.
Dodatkowo zajęcia te miałyby się odbywać wyłącznie na końcu lub początku planu lekcji. Episkopat Polski był oburzony tym pomysłem, twierdząc, że to naginanie prawa. Powoływał się na ustawę o katechezach, w której jest mowa o porozumieniu między rządem i władzami Kościoła w sprawie nauczania religii. MEN zdecydował się na rozmowy z duchownymi, choć od początku oficjalne stanowisko resortu edukacji było takie, że to MEN (a nie księża) decyduje o tym, czego i w jakiej ilości uczą się dzieci i młodzież w szkołach.
Teraz w końcu ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie (w piątek 17 stycznia 2025 roku), które w szkołach będzie obowiązywało od 1 września 2025 roku. Co to oznacza dla uczniów i jakie zasady ustalono w nauczaniu religii w szkołach?
Jakie zmiany w lekcjach religii?
O podpisaniu rozporządzenia Nowacka poinformowała w swoich mediach społecznościowych. W nagraniu opublikowanym m.in. na Instagramie szefowa resortu edukacji mówi:
– To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze, konkret, który obiecywaliśmy, ale też zdrowy rozsądek. Do tej pory młodzież miała więcej lekcji religii niż biologii, chemii, fizyki, WOS-u, edukacji dla bezpieczeństwa razem wziętych. W dalszej części wypowiedzi Nowacka zauważa, szkoła ma przede wszystkim przygotowywać do dorosłości: – [...] będzie uczyła i przygotowywała do przyszłego życia, również zawodowego, jak najlepiej.
Z drugiej strony jednak wiceszefowa resortu Katarzyna Lubnauer w rozmowie z TVP Info 16 stycznia przyznała, że w pewnych kwestiach resort ustąpił Kościołowi (chodzi o łączenie dzieci z klas I-III z grupy: łączenia będą mogły się dobywać tylko w ramach jednego rocznika).
W rozporządzeniu zawarto szereg postanowień dotyczących nauczania religii w szkołach:
Źródło: samorzad.pap.pl, polsatnews.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/191612,zakaz-spowiedzi-dla-dzieci-stanie-sie-faktem-sejm-rozpatruje-petycje