Nie mają słońca, a są najszczęśliwsi na świecie. 5 rzeczy, które Finowie robią inaczej

Martyna Pstrąg-Jaworska
14 stycznia 2025, 15:30 • 1 minuta czytania
Jaki jest klucz do szczęścia? To zależne od miejsca, w którym żyjemy, czy raczej od tego, jak kształtujemy swoje życie codzienne? Finowie, mimo trudnych warunków pogodowych, pokazują, że szczęście to nie chwilowe uniesienia, ale codzienne nawyki, które budują poczucie zadowolenia i spełnienia.
Finowie uważają, że szczęście to nie cel, tylko codzienne zadowolenie z życia. fot. standrets/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jaki jest klucz do szczęścia?

Mówi się, że najszczęśliwsze dzieci mieszkają w Holandii. To teza, którą potwierdzają badania naukowe oraz m.in. raporty UNICEF. Jeśli chodzi o szczęście i zadowolenie z życia u dorosłych, raporty pokazują, że nie jest aż tak jednoznacznie, ale w wielu rankingach zawsze wysoko są kraje nordyckie.


W Światowym Raporcie Szczęścia (World Happiness Report) dość wysokie miejsca od lat zajmuje Finlandia, mimo tego, że mieszkańcy tego kraju doświadczają zimna, kapryśnej pogody, długich zim i częstego braku światła dziennego (które przecież pozytywnie wpływa na samopoczucie). Kluczem do tego, że Finowie czują się spełnieni i usatysfakcjonowani z życia, jest kilka rzeczy – w tym również np. system edukacji, zasady zatrudniania czy organizacja opieki zdrowotnej.

Kiedy dzieci chodzą do bezpłatnych szkół, w których uczą się przydatnych umiejętności, a ich rodzice mogą być spokojni o swoją pracę i mają przestrzeń na odpoczynek, jasne jest, że poziom zadowolenia z życia może być wyższy. Oprócz tego Finowie wprowadzają do swojego życia nawyki, które nieco ułatwiają im poczucie, że są zadowoleni ze swojego życia.

1. Nie kłamią na temat emocji

W wielu miejscach na świecie grzecznościowy small talk opiera się na prostych pytaniach i odpowiedziach m.in. o to, jak się mamy i jak się czujemy. Mało kto jednak w takich rozmowach szczerze odpowiada i skraca dystans z rozmówcą, przyznając, że choruje, ma kłopoty w pracy czy problemy wychowawcze z dzieckiem.

W Finlandii tego obowiązku grzecznościowej wymiany zdań nie ma i większość obywateli kraju bez ogródek umie przyznać, że nie czuje się dobrze albo coś jest u nich nie w porządku. Finowie nie tłumią emocji, od dziecka uczą się ich nazywania i pracowania z nimi. Kiedy wiedzą, co czują i z czego wynika ich stan, często mają poczucie, że jest im w życiu lżej.

2. Dbają o work-life balance

W Finlandii ludzie ciężko pracują, ale umieją znaleźć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Finowie mają czas na inne zajęcia niż praca zawodowa, mają pasje, które rozwijają niezależnie od wieku i wiedzą doskonale, że każdego dnia muszą znaleźć przestrzeń na chwilę relaksu. Kluczem do sukcesu jest też to, że większość mieszkańców Finlandii pracuje w miejscach w pobliżu swojego domu, nie tracą więc czasu na dojazdy i mogą te dodatkowe minuty czy godziny przeznaczyć na hobby, kontakty towarzyskie czy aktywność fizyczną.

3. Codzienne przebywanie na świeżym powietrzu

Zależność między przebywaniem na świeżym powietrzu w pobliżu natury a poczuciem zadowolenia z życia jest ogromna. Finowie dużo korzystają z parków i rezerwatów, w których są lasy, jeziora i morza. Traktują te przestrzenie z szacunkiem, ucząc kolejne pokolenia od dziecka biwakować, wykorzystywać potencjał przyrody np. zbierając jagody, wędrując po lasach, pływając, łowiąc ryby.

Wiele takich miejsc należy do władz państwa i są dla turystów bezpłatne. Dzięki temu dużo łatwiej przekonać obywateli, by każdego dnia korzystali z aktywności na świeżym powietrzu. Odpowiednie dotlenienie organizmu i wysiłek fizyczny sprawiają, że ciało człowieka opuszcza stres i łatwiej poczuć się szczęśliwym i spełnionym w otoczeniu przyrody.

4. Uczą się nowych umiejętności

Stawianie sobie wyzwań, wychodzenie ze strefy komfortu i ciągły rozwój są dobre dla zdrowia psychicznego. Nie musi to oznaczać nauki nowego języka czy zmiany zawodu, ale Finowie co jakiś czas podejmują się wyzwań, np. uczą się przepisów z kuchni, której w ogóle nie znają lub zapisują się na kurs żeglowania. Mogą to być małe kroki, ale rozwój pasji i zainteresowań z jakiejś dziedziny to doskonały sposób na to, by poczuć się spełnionym. Takie oderwanie od codziennej rutyny i inwestycja w samego siebie sprawia, że czujemy, że dobrze wykorzystaliśmy czas.

5. Czują zadowolenie, a nie przytłaczające szczęście

Kultura fińska zakłada, że szczęście nie jest bardzo intensywną i ostateczną emocją. To raczej uczucie, które masz po trochu przez całe swoje życie. To pewnego rodzaju zadowolenie i wdzięczność, za to co się ma, a nie cel sam w sobie. Taki stan dużo łatwiej osiągnąć nawet każdego dnia, niż z ogromnym trudem dążyć do wybuchów emocji, które opiszemy jako ogromne szczęście. Zamiast euforii, Finowie szukają zadowolenia z codzienności: upatrują poczucia pełni w filiżance pysznej kawy, spacerze, podczas którego mogą popatrzyć na piękny las czy wtedy, gdy spędzają czas na zabawie z dziećmi.

Źródło: huffpost.com, worldhappiness.report

Czytaj także: https://mamadu.pl/165067,szczesliwe-dziecko-rodzice-holenderskich-maluchow-biora-papadag