Pokolenie alfa jest z innej planety. Te wiadomości to kod – jak tu nie czuć się staro?

Hanna Szczesiak
06 listopada 2024, 11:48 • 1 minuta czytania
Napisz wiadomość tekstową do nastolatka z pokolenia alfa albo Z – jestem przekonana, że w odpowiedzi zamieści przynajmniej jedną emotikonę, której nie zrozumiesz. Kciuk w górę, czyli aprobata? Uśmiechnięta buźka oznaczająca radość? Ha! Nic z tych rzeczy. A spróbuj tylko przyznać, że nie wiesz, o co chodzi. Alfy i zetki uraczyłyby cię pewnym emoji znanym milenialsom. Gdyby tylko je kojarzyły...
Nastolatki z pokoleń alfa i Z nie tylko inaczej do siebie mówią, ale też inaczej piszą. Fot. cottonbro studio/Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mam na myśli emoji "Jestem z głupkiem" z Gadu-Gadu. Pamiętacie? Żółta buźka z tabliczką w dłoni, na tabliczce subtelny przytyk kierowany w stronę rozmówcy. Kiedy rozmawiam z młodszymi siostrami – roczniki 2008 i 2010 – czasem czuję się, jakby chciały wyjąć taką tabliczkę z kieszeni tych swoich za dużych o trzy rozmiary bojówek.


Młodzież z pokoleń alfa i zet nie tylko używa innych słów (rel), ale też nadaje emotikonom zupełnie nowe znaczenie. Tego typu komunikacja jest im o wiele bliższa niż tradycyjne SMS-y – jest pełna skrótów, bo wiadomości muszą być szybkie, dynamiczne i pełne emocji, ale też bez zbędnych wyjaśnień. Kto ma na to czas? Za komunikowaniem się przy pomocy emoji kryje się jednak pewna pułapka: znaczenie niektórych emotikon jest zupełnie inne.

Kurs emoji dla początkujących

Wydaje się wam, że upiorny obrazek z czaszką oznacza "śmierć"? Dla pokolenia alfa to raczej "padłam za śmiechu". I tak jak ja i wiele osób w moim wieku na śmieszną wiadomość zareagowałoby emotikoną płaczącą ze śmiechu, tak alfy i młode zetki wyślą ikonę czaszki, by wyrazić, że coś jest strrraaasznie śmieszne. Możecie zaskoczyć nastolatka i następnym razem zareagować w ten sposób na żart. Ostrzegam jednak: bądźcie gotowi, że wysłana przez was czaszka wywołać coś znacznie gorszego niż śmiech... przewrócenie oczami. Plus komentarz: "cringe".

Kiedy wysyłasz ikonę kciuka, pewnie masz na myśli "jasne, super, wszystko się zgadza". Ale uwaga! W świecie alf i zetek ta ikonka ma inne znaczenie – oznacza "no, dobra, cokolwiek". To taki prztyczek w nos w cyfrowym stylu – wyraz obojętności, znużenia, a czasem wręcz "a co mnie to obchodzi". Jeśli więc wasz młody rozmówca odpowiada wam kciukiem w górę, to znaczy, że… cóż, pewnie ma na myśli coś mniej optymistycznego, niż sądzicie.

Ikonka węża wcale nie oznacza, że nastolatki rozmawiają o gadach. Węże to kod symbolizujący "fałszywych ludzi". Ewentualnie rozmowa toczy się między fanami Taylor Swift czekającymi na album Reputation (Taylor's Version) – Swifties, też czekam! Zamiast napisać "kocham", nastolatki wysyłają szereg serduszek w różnych kolorach. Czyżby dlatego, że słowa stały się zbyt "poważne"?

Ikona clowna – ktoś robi z siebie pośmiewisko. Świeca – komuś się coś przytrafiło, różowa kokarda – ktoś powiedział coś specyficznego. Uśmiechnięta buźka – kill me, tak bardzo nie chcę tu być. Brzoskwini i bakłażana chyba objaśniać nie muszę? Pokolenie alfa nawet wyrażanie złości wniosło na inny poziom. Zamiast całej litanii, pretensji, fochów, wystarczy wysłać emoji z prostą linią zamiast ust.

Jak zrozumieć to pokolenie?

Możemy się dziwić, ale dla młodzieży z pokolenia alfa i pokolenia Z emoji są szybszym i bardziej pojemnym językiem niż słowa. Choć możemy próbować ich zrozumieć, czy rzeczywiście musimy? Może, zamiast rozpracowywać znaczenie emoji (za miesiąc i tak się zmieni albo pewne ikony staną się niemodne, a zastąpią je inne), lepiej popracować nad własnym podejściem do alf i zetek. Chociaż używają innego języka, to wcale nie oznacza, że mają mniej do powiedzenia.

Czytaj także: https://mamadu.pl/187028,quiz-zrozumiesz-nastolatka-z-pokolenia-alfa-tylko-sigma-zdobedzie-11-11