Ma szansę być pierwszą prezydentką USA. 4 rady rodzicielskie od Kamali Harris

Martyna Pstrąg-Jaworska
03 września 2024, 13:10 • 1 minuta czytania
Kamala Harris to wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w rządzie Joe Bidena, ale również świetna polityczka i prawniczka. Jest przedstawicielką Partii Demokratycznej i w wyborach prezydenckich w 2024 roku stanie do walki o fotel prezydencki z Donaldem Trumpem. W osobistej rozmowie podzieliła się 4 rodzicielskimi radami od swojej mamy na wspieranie dziecka w drodze do sukcesów.
Kamala Harris odniosła ogromny sukces polityczny i dzieli się radami swojej mamy jak wychować dzieci. fot. ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzięki wychowaniu odniosła sukces

Jeśli Kamala Harris wygra wybory na prezydenta USA jesienią 2024 roku, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, choć już w 1989 roku prezydent Gerald Ford zakładał, że w niedługim czasie Amerykanie wybiorą na prezydenta kobietę. 35 lat później wreszcie jest polityczka, która ma realne szanse na wygranie wyborów.


Sama Harris klucza do swojego sukcesu upatruje m.in. w tym, jakie wychowanie wyniosła z domu i jakie wartości zaszczepiła w niej jej mama. Polityczka nigdy nie ukrywała, że za jej sukcesem częściowo stoi matka, która zawsze służyła jej radami. W najnowszych wywiadach dotyczących kampanii prezydenckiej Harris mówi, że mama np. zawsze nalegała, żeby nigdy nie robiła niczego na pół gwizdka.

Matka Kamali Harris, Shyamala Gopalan Harris, wyjechała z Indii do USA, kiedy miała 19 lat. Zdobyła tytuł doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim, a następnie poświęciła życie karierze naukowej i badaniom nad rakiem piersi. Kobieta nigdy nie ukrywała, że jej rodzicielstwo było dość surowe. Ustaliła z córką jasne zasady i oczekiwała ich respektowania, a sama określała swoje macierzyństwo jako autorytatywne, w którym buduje się autorytet rodzica i na jego podstawie pielęgnuje więź z dzieckiem. Kamala Harris wymienia 4 powiedzenia mamy, które pomogły jej w osiągnięciu sukcesu:

1. "Angażuj się na 100 procent"

Ta rada sprawiła, że Harris bez reszty poświęciła się nauce prawa, dzięki któremu została prokuratorem i może, jak sama mówi, "chronić pokrzywdzonych". Istnieją badania, które pokazują, że 100-procentowe zaangażowanie dziecka w dane przedsięwzięcie sprawia, że nie poddaje się tak łatwo, kiedy przychodzą trudności w osiągnięciu celu albo całkowita porażka. Ten upór i pewność siebie w dążeniu do celu są ważne, bo dzięki nim dziecko może w rozwoju dojść tam, gdzie chce. Ta siła pomaga też radzić sobie z niepowodzeniami i ponownym podjęciem działania.

2. "Nie daj się określać innym. Niech opisują cię twoje działania"

Harris przyznaje, że w ten sposób mama budowała w niej poczucie własnej wartości i pewność siebie, które sprawiały, że zawsze starała się szukać rozwiązań z trudnych sytuacji. Silna psychika sprawiła, że nie uległa np. presji rówieśników i nie pozwalała, żeby inni ją szufladkowali. To sprawiło, że dziś kobieta czuje się odpowiedzialna za siebie i wie, jak powinna się zachować, by osiągnąć założone cele.

3. "Zamiast narzekać, weź sprawy w swoje ręce"

Harris uważa, że jej mamie zawsze zależało na tym, by jej dziecko czuło się pewne siebie i wiedziało, że ma sprawczość. Zamiast więc narzekać i się martwić, zachęcała córkę do układania planu i realizowania postanowień. To wykształciło w niej odporność psychiczną, odwagę i motywację do podejmowania działań. Sprawiło też, że wierzyła w siebie i swoje możliwości.

4. "Nie bądź oderwana od rzeczywistości"

W Polsce pytamy: "Z choinki się zerwałeś?", a mama Kamali Harris twierdziła, że nie można być "urwanym z drzewa kokosowego". Chodzi o to, by mieć świadomość, skąd się pochodzi, jaka historia i realia współczesne nas kształtują. "Istniejesz w kontekście wszystkiego, w czym żyjesz i tego, co cię czeka" – mawiała Shyamala Gopalan do małej Kamali.

Wciąż uczyła córkę odpowiedzialności, ale pokazując jej, że jej problemy nie są oderwane od rzeczywistości, tylko istnieją też w jakimś szerszym kontekście, bo ona jest częścią danej społeczności. Taka perspektywa kształtuje w dziecku empatię, otwartość umysłu i wspiera inteligencję emocjonalną. A te – jak twierdzą eksperci od wychowania – są niezbędnymi elementami w odnoszeniu sukcesów i poczuciu szczęścia.

Źródło: cnbc.com, journals.sagepub.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/162211,matka-elona-muska-o-tym-jak-wychowywac-dzieci-by-odnosily-sukcesy