Zaczęły się wakacje, już są pierwsze ofiary utonięć wśród dzieci. Ten sam powód

Karolina Stępniewska
24 czerwca 2024, 10:22 • 1 minuta czytania
Za nami pierwszy weekend wakacji i pierwsze smutne doniesienia o dzieciach, które poniosły śmierć wskutek utonięcia. W Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka, miała kąpać się z innymi dziećmi w miejscu zabronionym. Nie było z nimi żadnych dorosłych. W Lesznie (woj. mazowieckie) utonął 14-letni chłopiec. Kąpał się w zbiorniku retencyjnym. Ofiarą kąpieli w niedozwolonym miejscu padł też 17-latek. Eksperci przestrzegają: do największej liczby utonięć nie dochodzi podczas wyjazdów wakacyjnych, lecz w województwie zamieszkania.
Uświadamiajmy dzieci, że kąpiel w miejscach niedozwolonych grozi śmiercią. fot. Piotr Kamionka/Reporter/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w pierwszą sobotę wakacji zamieściło na Facebooku przypomnienie o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą. Nie bez powodu: z policyjnych statystyk wynika, że latem ryzyko śmierci wskutek utonięcia znacząco wzrasta. W całym 2023 roku w Polsce utonęło 450 osób, niemal połowa z nich – 204 osoby – podczas wakacji.


W tym roku od 1 kwietnia w Polsce utonęły już 94 osoby (stan na 24.06.2024), największą liczbę utonięć jednego dnia odnotowano w ubiegłą niedzielę, 23 czerwca. Utonęły 4 osoby, w tym jedno dziecko.

Wakacje 2024: pierwsze ofiary utonięć wśród dzieci

Za nami pierwszy wakacyjny weekend. Policja informuje o trzech przypadkach utonięć wśród dzieci. Tragicznie rozpoczęły się wakacje dla 17-latka z Opola. Służby otrzymały zgłoszenie o topiącym się chłopcu ok. 15:45 w piątek, pierwszy dzień wakacji. Nastolatek miał kąpać się w niestrzeżonej części kąpieliska Bolko. Pomimo wysiłków ratowników medycznych, chłopca nie udało się uratować.

W sobotę w zbiorniku retencyjnym w Lesznie (woj. mazowieckie) utonął 14-letni chłopiec. Nie wiadomo, czy dziecko przebywało tam pod opieką dorosłych. Dla dobra postępowania, policja nie udziela informacji dotyczących sprawy. W mediach społecznościowych mieszkańcy Leszna piszą, że kąpiele w tym miejscu są zakazane, ale młodzież i tak wchodzi tam do wody.

Do kolejnej tragedii doszło w niedzielę około godz. 17:00. W zbiorniku wodnym w Glinicy (pow. lubliniecki, woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka. Śląska policja w wydanym komunikacie poinformowała, że "dziewczynka wraz z innymi niepełnoletnimi dziećmi kąpała się w miejscu zabronionym, bez nadzoru osób dorosłych". Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora. 

Co mówią statystyki o utonięciach?

Wbrew obiegowej opinii do utonięć najczęściej dochodzi nie podczas wyjazdów wakacyjnych, a blisko miejsca zamieszkania. W swoim województwie tonie ponad 80 proc. ofiar. Do ponad połowy utonięć dochodzi w wodach naturalnych: rzekach, jeziorach, stawach, zbiornikach. Najbardziej niebezpieczne, jak wykazują statystyki policyjne, są rzeki, w morzu tonie znacząco mniej ludzi: w 2023 roku różnica wynosiła 121 utonięć w rzekach do 18 w morzu.

Największą grupę ofiar stanowią mężczyźni: w statystykach tegorocznych mowa o 81 mężczyznach i 12 kobietach, którzy od 1 kwietnia 2024 r. ponieśli śmierć wskutek utonięcia. Częściej też toną dorośli (76) niż dzieci (11). Jak wykazały statystyki policji za rok 2023 r., alkohol przed śmiercią w wodzie spożywała co piąta osoba.

Dr n.med. i n. o zdr. Rafał Halik z Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University w Nowym Sączu przyczynę spadku częstotliwości utonięć wśród dzieci i młodych osób, zauważalną w statystykach z lat 2013-2021 wyjaśnia następująco: "Najprawdopodobniej jest to związane z wieloletnimi coraz powszechniejszymi działaniami szkół jeśli chodzi o lekcje pływania na basenach i edukację związaną z bezpieczeństwem nad wodą w ramach tych lekcji".

W te wakacje uważajcie na siebie i swoje dzieci szczególnie. Zapowiadane upały będą sprzyjać szukaniu ochłody w wodzie, za wszelką cenę jednak unikajcie kąpieli w miejscach niestrzeżonych, dzikich kąpieliskach i zbiornikach. Więcej o zasadach bezpieczeństwa nad wodą, przeczytacie w artykule: "Te błędy nad wodą mogą zagrozić życiu i zdrowiu twoich dzieci".

źródła: interia.pl, policja.pl, wsb-nlu.edu.pl, wyborcza.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/128411,dziecko-na-basenie-ratownik-chce-byscie-znali-te-zasady